Sıra Dışı Yaşam Becerileri'nin İlkeleri/Melih Arat

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Sıra Dışı Yaşam Becerileri'nin İlkeleri\/Melih Arat başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,976 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Sıra Dışı Yaşam Becerileri'nin İlkeleri\/Melih Arat
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SERDARÖZ
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
SIRA DIŞI YAŞAM BECERİLERİ İLKELERİ

1- DENEMEDİĞİNİ DENE!
    a. Denemediğin her şeyi dene. Bütün seçenekleri denemeden karar verme.
    b. Öğrenmediğin her şey için harekete geç.
    c. Gitmediğin yerlere git, tanımadığın insanları tanı, yaşamadıklarını yaşa.
    d. Kafandaki genellemeler seni esir etmesin.
    e. Denemeler sayesinde ne yapacağına karar ver. Bir projen, bir vizyonun olsun.

2- GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYANI DENEME!
    a. Uyuşturucu kullanma.
    b. Adam öldürme.
    c. Ölüm riski olan hiçbir şeyi yapma.
    d. Başka insanlara ya da kendine zarar verebilecek hiçbir şey yapma.
    e. Başlangıç koşullarına dönemeyeceiğin hiçbir şeyi deneme.

3- BAĞLA! YARATICILIK BAĞALAMAK'TIR, BAĞLANTI KURMAKTIR!
    a. Yaratıcı olmak için iki şeyi birbirine bağla.
        i. Kurşun kalemle silginin bağlanması yaratıcılık örmneğidir.
        ii. Ögçemişimizi bir pastaya bağlayarak/yazarak insan kaynakları bölümlerine göndermek bir yaratıcılık örneğidir.
        iii. Bir öğrencinin sınavda bilmesi gereken formülleri bir şarkı sözüne bağlayarak ezberlemesi yaratıcılık örneğidir.
        iv. Klozetin kapağını can simidi şekline getirmek/bağlamak yaratıcılık örneğidir.
    b. Her bağlama yaratıcılık değildir. Herkesin beğeneceği bir şey buluncaya kadar bağlamaya devam et.
        i. Kahve makinasına cep telefonu bağlamak işlevsel değildir ve yaratıcılıkta değildir.
        ii. Bir sokak panosuna İnternet Bankacılığı şifrelerini bağlamak ta zararlı ve yaratıcılıktan uzaktır.

4- GENELLEME YAPMA!
    a. Sonu "-dir", "-dır" ya da "-mez", "maz" ile biten cümleler büyük olasılıkla bir genellemedir, tıpkı aşağıdakiler gibi;
        i. Bu şirket bununla ilgilenmez.
        ii. "X" meslek erbabının alayı hırsızdır.
        iii. Nejat, berbat bir insandır.
        iv. Müşteriler hep ucuzunu istemiştir.
    b. Genelleme yapılan cümlelerin doğruluğu sorgulanmadıkça yaratıcı olmak mümkün olmayabilir.
    c. Başkalarının anlattıklarından kafamızdaki genellemelerle çelişenleri dinlemeliyiz.
    d. Genellemeleri bir kenara bırakıp, deneyerek öğrenmeye bak.

5- BİR PROJEN OLSUN!
    a. Denemelerin içinden kendine bir proje seç.
    b. Projelerinin sayısı birkaç tane olsun.
    c. Projelerinin bitirme tarihi olsun ve o tarihte bitirmek için harekete geç.

6- SÖZ VER, SÖZÜNÜ TUT!
    a. Söz verip sözünü tutarsan, iyi bir iş yapmış olursun.
    b. İnsanlar sana güvenirler ve yine iş verirler.
    c. Benzer işleri ve onların büyüklerini yaptıkça uzmanlaşırsın ve o alanda sıra dışı olursun.

7- SIRA DIŞI OL!
    a. Giyiminle, kuşamınla, konuşmanla fark edil. Bir tarzın olsun, ama farkedilmek için toplumu rahatsız edecek şekilde giyinme, davranma.
    b. Ne iş yapıyorsan, amacına ulaşmak için sıra dışı yöntemler düşün.
    c. Ayrıntılara zeka ve güzellik katmaya bak.
    d. İşi daha kısa sürede yapmaya bak.
    e. Kalıpların, şablonların dışında sıra dışı çözümler bul.

SIRA DIŞI YAŞAM BECERİLERİ
MELİH ARAT

Zynep'in notu: Yukarıda sıraladığım tüm maddelerin yaşama nasıl geçirebileceği Arat'ın kitap'ında örneklerle anlatılmış ve okuması çok keyifli bir kişisel gelişim yapıtı çıkmıştır ortaya sevgili arkadaşlar. Öneririm.
Ayrıca bu yazı altında bizler de kendi örneklerimizi tartışabiliriz.
Teşekkürler.

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
cok güsel fikirler :) cok begendim..örnekk olarakk :-\  sonra inş.. :)

A

ayben

Teşekkürler Zep :)

Bir öğrencinin sınavda bilmesi gereken formülleri bir şarkı sözüne bağlayarak ezberlemesi yaratıcılık örneğidir.

Okurken bu yöntemi hep kullanmışımdır çok işe yarıyor  ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kitapta ayrılan bir çift örneği vermiş Arat, yaratıcılığın mucizelerine örnek olarak.
Ayrılıyorlar fakat delikanlı kıza çok aşık. Ancak ne yapsa etse, araya kimleri soksa kıza ulaşamıyor.
Bir gün bir pastaneye gidip, kızın en sevdiği çikolatalardan alıyor ve bunları hoş bir kutuya koymalarını ama ambalaj yapmadan önce, kendisine yarım saat izin verilmesini istiyor.
Çikolatalar kızın eline ulaşıyor ve kutuyu açıyor genç kız.
Bir kutu çikolata ama hepsinden ısırılmış!
Kız, kutunun içindeki notu bulunca gülümsüyor;
"Hepsinden tattım, ama senden tatlısını bulamadım."
Daha sonra iki gencin evlenmek üzere nişanlandıklarını anlatıyor Melih Arat:)

A

ayben

Yaa çok güzelmiş bu sözler benim yüzümde de bir tebessüm uyandırdı acaba o durumdaki kız ne hale gelmiştir :)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
evt cok hoş bi sürprizmiş.. :)

A

aydan korkut

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
manisa
çok güzelmiş gerçekten çok beğendimmm :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ewet güzell(miş)..okunmaya değer bi kitap..bizlerle paylaştığın için teşekkürler...:)

R

ruka

Kullanıcı
24 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
ist
harika bir yaratıcılık.sonsuz düşünceye sahip beynin tatlı mezeleri gbi..

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Zynep' Alıntı:
Kitapta ayrılan bir çift örneği vermiş Arat, yaratıcılığın mucizelerine örnek olarak.
Ayrılıyorlar fakat delikanlı kıza çok aşık. Ancak ne yapsa etse, araya kimleri soksa kıza ulaşamıyor.
Bir gün bir pastaneye gidip, kızın en sevdiği çikolatalardan alıyor ve bunları hoş bir kutuya koymalarını ama ambalaj yapmadan önce, kendisine yarım saat izin verilmesini istiyor.
AYYY COK GÜZEL YAA BEN OLSAM BENDE EVLENİRDİM :) :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
efsane_18' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
AYYY COK GÜZEL YAA BEN OLSAM BENDE EVLENİRDİM :) :)
:)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Benim canım arkadaşlarım, benim için değil, ama belki aranızdan bazıları için "aman ne ukalaymış bu Zeynep" diyebilecek arkadaşlarımı da varsayarak yazmak istiyorum.
Burada paylaştığımız konulara, "güzelmiş, harikaymış..." yorumları yerine, biraz da kendimize ait fikirlerle katılsak?
"Ben de şunu yapabilirdim... yapardım... denerdim..." gibi?

F

feridis

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
farklılkda biryere kadar özelllkle kıyafette bazılarının bunu abarttığını düşünüyorum,farklılığı bu şekilde algılamak çokda doğru bir yaklaşım değil...ama onun dışında elbetteki herkesin bir yaşam tarzı olmalı,düşünceleriyle,paylaşımlarıyla,sıradışılık iyidir ;)

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Harika bir kişisel gelişime ışık tutacak öneriler emeğine sağlık

S

SERDARÖZ

Kullanıcı
10 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bakış açımız değiştikçe, hayat farklılaşmayacak mı? aynı kalmayacak yeter ki bizler farklı bakış açılarından bakmayı öğrenelim, ön yargıları yenelim fakat nasıl? cevap çok basit bence, yalnızca istemek, işte budur, isteyip de yapamıyorsak bazı şeyleri o zaman ya istediğimiz fiziken ya da maneviyatta imkansızdır, ya da bize öyle görünüyordur,ya da bence engüzel cevap, bizler istemenin gerçek anlamını bilmiyoruzdur...
Teşekkürler paylaşım için.
:)