Sinemanın kışkırtıcı filmleri...

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sinema kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Sinemanın kışkırtıcı filmleri... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,296 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sinema
Konu Başlığı Sinemanın kışkırtıcı filmleri...
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sinemanın kışkırtıcı filmleri

Tutku Oyunları (Little Children)

Karısı Kathy ile çok da uyumlu olmayan bir evlilik sürdüren Todd, çevresindeki kadınlar tarafından, karısından görmediği ilgiyi görmektedir. İlgi duydukları oranda Todd'la konuşmak da çekinen mahallenin kadınlarının aksine, kendisine son derece güvenli bir kadın olan Sarah onunla tanışmaktan herhangi bir çekince duymaz.

Bu filmi neden mutlaka izlemelisiniz?

Kate Winslet, Patrick Wilson ve Jennifer Connelly'nin üstün bir performans sergiledikleri film, yurtdışında da oldukça beğeni topladı. Yönetmen Todd Field'in başarılı bir yönetim ve kurgu örneği gösterdiği film için New York Times'dan A.O.Scott “Süper. Todd Field, Amerikan Sineması yönetmenleri arasında oldukça edebi bir üsluba sahip olduğunu kanıtlıyor.” ifadesini kullanıyor.

Akıllarınızdan silinmeyecek bir yapım

Şiddetin Tarihçesi (A History of Violence)

Tom Stall, sakin bir Amerikan kasabasında, örnek bir yaşam sürmektedir. Ailesine olan bağlılığı ve çevresindekilere olan saygılı davranışlarıyla tanınır. Fakat bir gün başına bela olan serserilere haddini bildirince, işler değişir. Medya aradığı kahramanı, New York kökenli bir mafya ise yıllardır aradığı katili bulmuştur.

David Cronenberg'in John Wagner ve Vince Locke'un kült grafik romanından uyarladığı çalışma son derece güçlü bir öyküye sahip. Suç, geçmiş, intikam gibi kavramlarla örülü, uzun süre aklınızdan silemeyeceğiniz, nefis bir gerilim filmi.

Gündüz Güzeli (Belle de Jour)

Séverine (Catherine Deneuve) genç ve güzel bir kadın ve bir doktorla evli. Kocasını çok seven Séverine, bir türlü bilinçaltı isteklerine karşı koyamıyor. En baştan çıkartıcı fantezileri düşleyen Séverine, bir süre sonra fahişelik yapmaya başlıyor. Öğlenleri, kocası işteyken "gündüz güzeli" olan Séverine, akşamları eski haline, sadık eş konumuna geri dönüyor.

Sinema tarihinin en aykırıksı ve muhalif yönetmenlerinden Luis Buñuel'in bol ödüllü filmi "Belle de Jour", bugün hala ilgiyle izleniyor. Buñuel bu unutulmaz başyapıtını Jean Claude Carrière ile birlikte yazmıştı.

Cinayeti Gördüm (Blow Up)

Oldukça yetenekli olmasına karşın işine karşı hiçbir ruh beslemeyen bir fotoğrafçı, amaçsız bir şekilde bir çok insanın ya da modelin fotoğrafını çekmektedir. Birçok kez, şiddet içeren ya da acı dolu olayları da fotoğraflamasına rağmen bunları yaparken içinde hiçbir etkilenme duygusu hissetmez, olayların içine giremez. Bir gün parktaki bir çiftin fotoğrafını çeker. Eve dönüp karanlık odada fotoğrafı büyütünce hiç farketmediği bir durum dikkatini çekiverir. Fotoğraf karesi, işlenen bir suçun en çarpıcı kanıtı olmuştur.

Usta yönetmen Michelangelo Antonioni'nin başyapıtlarından biri sayılan Blowup, zenginlik ve şöhretin insanın yanlızlığına ve ruhunun ihtiyaçlarına doyum sağlayamayacak genel geçer değerler olduğunu anlatan önemli bir yapım olarak sinema tarihinde yerini alıyor.

Yolun sonu

Ananı Da! (Y Tu Mamá También)

Julio ve Tenoch, hayali bir kumsala doğru bir yolculuk planlarlar ve kendilerinden yaşça büyük olan Luisa ile birlikte süpriz bir yolculuğa başlarlar, iki arkadaşında luciaya aşık olması yol boyunca aralarındaki arkadaşlık ilişkilerininde iç yüzünü ortaya çıkaracaktır.

Yolun sonu, onları hiç beklemedikleri kadar olgunlaştıracak olaylara gebedir.

Betty Blue

Betty güzel ve çekici bir bayandır, şans eseri zorgla tanışır ve aralarında cinsel yönden başlayan bir ilişki daha sonra büyük bir aşka dönüşür. betty'nin hamile kalıp çocuğunu düşürmesiyle betty hırçınlaşır, kendine ve etrafındakilere zarar vermeye başlar.

Jean-Jacques Beineix'in Philippe Djian'ın aynı isimli romanından sinemaya uyarladığı 1986 yapımı bir Fransız filmi. Filmin boşrolünü Béatrice Dalle ve Jean-Hugues Anglade paylaşıyor.

Kesişen Yollar (Monster's Ball)

Baba Buck, yaşlanmış olmasına rağmen düşüncelerinde hiçbir değişiklik olmayan ve hala siyahlardan nefret eden bir ırkçıdır. Oğlu Hank, babası gibi bir ceza infaz memuru olmuştur. Hank'in genç oğlu Sonny de dedesi ve babasıyla aynı mesleği seçmiş olsa da onlardan farkı daha insancıl ve iyi kalpli olmasıdır. Bir idam mahkumu olan Lawrence Musgrove cezasının infaz edileceği saatleri beklerken, karısı Leticia ziyaretine gelir. Mahkumun idama giderkenki durumuna tanık olan Sonny büyük bir bunalım geçirip dedesi ve babasıyla kavgaya tutuşur.

Amerika'nın güneyinde geçen film, ırkçı bir beyaz olan Hank ile güzel zenci kadın Leticia'nın öyküsünü, Halle Berry'nin Oscar'ı kazanmasıyla sonuçlanmıştı.

Sekreter (Secretary)

Lee, sevgilisi Peter'la sıradan bir ilişkisi ve bunun yatay izdüşümünde monoton bir cinsel hayatı olan genç bir kadındır. Lee, başarılı avukat E. Edward Grey'in yanıda çalışmaya başlayınca, bütün yaşamı değişecek ve anlamına kavuşacaktır. Avukat'ın sadistik eğilimleri, genç kadının mazoşist zevkleriyle karşılaşınca, ikisi de yıllardır aradığı oyun arkadaşını bulmuş gibi olur.

Bu filmi neden mutlaka izlemelisiniz
?

İlginç bir öyküye sahip olan film, 2002 Sundance Film Festivali Özgün Senaryo dalında Özel Jüri Ödülü ve 2002 The National Board Of Review tarafından En İyi Kadın Oyuncu Ödülü almış. İlgi çekici bağımsız yapımın müzikleri de, karanlık notaların bestecisi Angelo Badalamenti'ye ait.

Şeytan Çıkmazı (Angel Heart)

Louis Cypher adlı gizemli bir müşteri (Robert De Niro), özel detektif Harry Angel'dan (Mickey Rourke) bir adamı bulmasını ister. Verilen ipuçlarını değerlendiren Angel, hedefine doğru ilerledikçe bir takım doğaüstü olaylarla karşılaşır. Dahası, aranan kişiye dair bilgi aldığı herkes vahşice katledilmektedir. Polisin suçu kendi üzerine atmasından korkan Angel, herşeye rağmen görevini yerine getirmeye çalışır... Ta ki...

Mickey Rourke'un en iyi performansını bu filmde sergilediği konusunda neredeyse herkes hemfikir. Robert De Niro'nun Louis Cypher (hadi orasını deşifre edelim, "Lucifer") rolündeki karizması ise, sinema tarihine "lanetli harflerle" yazılmış durumda. Film daha ziyade bu iki aktörle hatırlansa da, kadroda iki ilginç kadın oyuncu var: Siyahî Lisa Bonet, Cosby şov'da Doktor Huxtable'ın büyük kızı Denise'i canlandırarak şöhret olmuştu.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being)

Tomas (Daniel Day Lewis) 1960'ların Çekoslavakya'sında yakışıklı ve de oldukça çapkın, başarılı bir doktordur. Çok apolitiktir. Devamlı birlikte olduğu kadınlardan sofistike Sabrina (Lena Olin) ile yeni tanıştığı monogamiden yana olan Tereza (Juliette Binoche),Tomas'ın bir süre kafasını karıştırıyor. İkisini birbiryle tanıştıran Tomas ikisi arasında oluşan arkadaşlıktan etkileniyor. Sovyet tankları Prag'a girince bu üçlünün hayatı bir anda büyük değişimler geçiriyor.

Milan Kundera'nın dünya çapında tanınan romanı "Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği" öncelikle oyuncularının performansıyla ön plana çıkıyor. Film, 1989'da "En İyi Uyarlama Senaryo" dalında Oscar'a aday olmuştu

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
Gerçekten harikadır filmi anlatmasam iyi olur. :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
Gerçekten harikadır filmi anlatmasam iyi olur. :)
Filmden  daha  harikası romanı ama:)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kate Winsletin  oyunculugu ile tutku oyunlarını izlemeni tavsiye ederim,keşisen yollarda baş yapıt denecek filmlerden,varolmanın dayanılmaz hafifliğini de izlemişsin korsan tavsiye etmeme gerek yok:) diger filmler için bir eşy diyemeyeceğim ama listeye baş sıradan giriş yaptı:) izlediğim zaman yorum yaparım...
Sen izledin mi diger filmleri?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Kate Winsletin  oyunculugu ile tutku oyunlarını izlemeni tavsiye ederim,keşisen yollarda baş yapıt denecek filmlerden,varolmanın dayanılmaz hafifliğini de izlemişsin korsan tavsiye etmeme gerek yok:) diger filmler için bir eşy diyemeyeceğim ama listeye baş sıradan giriş yaptı:) izlediğim zaman yorum yaparım...
Buradaki filmlerin hepsini izledim peri :) Tek sevmediğim sekreter filmi idi bana fazla bi basit geldi vesselam.
Sen benim sana dediğim filmi buldunmu ?

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
su perisi' Alıntı:
Buradaki filmlerin hepsini izledim peri :) Tek sevmediğim sekreter filmi idi bana fazla bi basit geldi vesselam.
Sen benim sana dediğim filmi buldunmu ?
Tüh be... Görüdnmü benden bir adım öndesin:( Ben sadece 3 tanesini izleyebildim, ama hepsini not aldım izleyeceğim..

Dediğin filmi buldum ama daha alıp izleme fırsatı bulamadım...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla ben izlerken çok keyf almıştım özellikle merly  nin düştüğü duruma.
Çok ilginç bir film izlediğinde nasıldı de bana bari :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Nosferatu dayı sen tavsiye etmiştin korsan..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
O bilinen ilk vampir filmidir.
Ya ben izle demedim sadece konusu gecti korku filmlerinin yazdım.
Ama onu bulabildinmiki ?
Çok şanslısın  çok eger buldu isen.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Konuyu dağıtmadan son kez yazıyorum:)
Nosferatu türkçe adıyla gecenin hayaleti yada diger adı Vampir filmi olduğunu biliyorum,hemde baya bir eski.. Ben vampir filmlerini sevmem ki:)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Konuyu dağıtmadan son kez yazıyorum:)
Nosferatu türkçe adıyla gecenin hayaleti yada diger adı Vampir filmi olduğunu biliyorum,hemde baya bir eski.. Ben vampir filmlerini sevmem ki:)
O zaman konumuz korku filmleri idi yanılmıyorsam peri :)
Konu dağılmasın sekereter o kadar dedikleri kadar iyi değil deyip konuyu yerine koyayım :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ben yinede izlemek isterdim:) Sekreter filmini:)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Sen dediğim filmi izle abi
Çok basit bir filmdi ya sekreter ben hiç bir şey anlamadım gitti.
Belki bende problem var dicem ama filmden anlarım yani azda olsa

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Senin film zevkine güveniyorum abi, ne olsa aynı senenin çoçuklarıyız,zevklerde uyuşuyor,tavsiyeni uyacağım...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Senin film zevkine güveniyorum abi, ne olsa aynı senenin çoçuklarıyız,zevklerde uyuşuyor,tavsiyeni uyacağım...
Öyle film konusunda zevkliyim :)
Birde aynı jenerasyondan olmamız aynı filmlere tesadüf etmemiz  bence etken.