Şimdiki Zamanda Yaşamak..

• Konbuyu başlatan CaspeR
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde CaspeR tarafından oluşturulan Şimdiki Zamanda Yaşamak.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,922 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Şimdiki Zamanda Yaşamak..
Konbuyu başlatan CaspeR
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Anladım ki geçmiş ve gelecek bir hayal, tek sahip olduğu zaman ise şimdiki zaman…

Şimdiki zamanda yaşamak demek uyanık olma, şu anda yaşadıklarımızın farkında olmak demektir. Tüm hislerimiz ve düşüncelerimiz şu andadır,şu dakikalarla ilgiliyizdir, geçmiş ya da gelecekle ilgili değilizdir. Geçmiş geçmiştir.Artık onu değiştiremeyiz, gelecek ise henüz gelmemiştir bu yüzden neler olacağını hiçbir zaman bilemeyiz.

Doğru, yaşamın sadece anlardan ibaret olduğudur. Yaşam, şu anda içinde olduğumuz dakikadadır.

Aşağıda bir öğretmenin,öğrencisine şimdiki zamanla ilgili aktarımını okuyacaksınız:

Öğretmen: Şimdiki zamanda yaşamak seni tüm korku, endişe ve kaygılarından kurtulmanı, zamanını boşa harcamamanı ve negatif düşüncelerden arınmanı sağlar. Eğer sürekli geçmişte yaşadıklarını düşünürsen, tüm duygu ve düşüncelerin seni geçmişe götürür.Yaşanmış ve bitmiş olayları bilinçsizce tekrar tekrar yaşarsın. Zihnin geçmişle gelecek arasında bir yerlerde kalır ve hangisinin gerçek olduğunu bile bilmeden kendinle çatışmaya başlarsın. Bu da zihninin sürekli dolu ve rahatsız edici olmasını sağlar.

Benzer şey sürekli geleceği düşünmek içinde geçerlidir. Eğer geleceği planlamak ve şekillendirmek adına geleceği düşlemek bize başarı getirir. Fakat aklını sürekli gelecekte olmasını muhtemel gördüklerin üzerinde meşgul edersen bu da tıpkı geçmişi düşünmek gibi zihnini rahatsız edici bir sürü düşünceyle doldurur.

En iyi yaklaşım tarzı direk olarak zihnini şu ana çevirmektir. Yani şu dakikada yaptığın işe, şu dakikadaki hislerine, şu anda çevrende olup bitenlere odaklanmandır. Aklını gereksiz kaygı ve endişelerle değil şimdiyle meşgul etmelisin.

Öğrenci: Yani söylemek istediğiniz geçmiş ya da geleceği hiç düşünmemek mi?

Öğretmen: Geçmişten öğren, gelecek için plan kur ama şimdide yaşa. Geçmişi değiştiremezsin, gelecekte de yaşayamazsın yaşayacağın tek zaman dilimi olan şimdide yaşamalısın. Aslında belki de yaşamak dediğin, geçmişten ders alarak geleceğini şekillendirmek adına şimdide yaptıklarındır…

Şimdide yaşarken şu dakikada yaptığınız işe odaklanırsın, onu en iyi şekilde yaparsın ve orada eğlenirsin. Şimdiki zamanda yaşayan insanın, ne zamanını gereksiz işlerle harcayacak vakti vardır ne de geçmiş ya da gelecekle ilgili olumsuzlukları düşünecek vakti vardır.

Şimdiki zamana uyan ve yaşa onu!

Geçmişte yaşadığın olayları tekrar tekrar yaşarsan aklını kaybedebilirsin. Gelecek içinde sürekli endişelenirsen hiçbir şey kazanamazsın. Ama şimdiye odaklanırsan zihnini gereksiz külfetlerden arındırır ve huzuru bulabilirsin.

A

ayben

Öğretmen: Geçmişten öğren, gelecek için plan kur ama şimdide yaşa. Geçmişi değiştiremezsin, gelecekte de yaşayamazsın yaşayacağın tek zaman dilimi olan şimdide yaşamalısın. Aslında belki de yaşamak dediğin, geçmişten ders alarak geleceğini şekillendirmek adına şimdide yaptıklarındır…

Geçmişte yaşadığın olayları tekrar tekrar yaşarsan aklını kaybedebilirsin. Gelecek içinde sürekli endişelenirsen hiçbir şey kazanamazsın. Ama şimdiye odaklanırsan zihnini gereksiz külfetlerden arındırır ve huzuru bulabilirsin.

kesinlikle katılıyorum anı yaşamak gerek sadece bu anı geçmişi tamamen silmeden ders çıkarmasını bilerek geleceğide çok fazla düşünmeden umud ederek...

teşekkürler wanted ;)

K

Kristal

geçmişten ders alarak ama kötü anların izleriyle değil yaşamak
geleceğe yön vermek,hata yapmaktan korkmadan yaşamak.....
teşekkürler güzel paylaşım için. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Anı yasamanın ne kadar mantıklı oldugunu uzun zaman önce biliyor ve uyguluyordum.
Ne mutlu bana bunu basarabildiğim için hemde vaktinden çok önce

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Korsan' Alıntı:
Anı yasamanın ne kadar mantıklı oldugunu uzun zaman önce biliyor ve uyguluyordum.
Ne mutlu bana bunu basarabildiğim için hemde vaktinden çok önce

evet bendeee sizinle bu konuda hemfikirim dün geçmişte kaldı yarın gelecektee bugün ise şuandır öyleyse neden şimdiyi en güzel şekliyle yaşamayalımki  :-\

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
''''Geçmişten öğren, gelecek için plan kur ama şimdide yaşa. ''
                          ::)
çok güzell bi yazı,,,paylaşım için teşekkürler wanted  ;)

S

serhatt

Kullanıcı
2 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bataklığa saplanacak kadar bitmiş bir gelecek ve onu etmeye çalısan yaşlı düşünceler..

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
YAZI SÜPER BEN HEP GECMİŞİ YASAYANLARDANIM.OKUDUM VE HAK VERDİM ARTIK ANI YASICAM.. :) SAOL

F

feridis

Kullanıcı
7 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0

bu hernekadar zor olsada denemeye değer..ama şu geçmişten kurtulamıyorsunki sürekli ensende,gelecekte böyle düşünmeden yapamıyorsun :( paylaşım için teşekkürler

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Yorumlarınıza sağlık.
Ben Teşekkür ederim.

M

mankavi

wanted müthişdi doğrusu..şimdiki zamanın önemini iyi vurgulamışsın

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Tecrübe edindikten sonra bazı anlarıma,anılarıma format atmak isterdim ve
Okuduğum bir araştırmaya göre insanoğlunun gün içerisinde ki düşüncelerinin %70 i geçmişe aitmiş,geri kalan yüzdelikte, içinde bulunduğu anı ve geleceği düşünürmüş
sanırım insan geçmişten kolay sıyrılamıyor ::)