Şimdi Harekete Geç!!!

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Şimdi Harekete Geç!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,157 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Şimdi Harekete Geç!!!
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Harekete geçmeden önce, dağılmış onlarca parçanı tekrar bir araya getirmeyi beklemek zorunda değilsin.

Şimdiki yaşamında tam olarak neyin eksik olduğunu düşünüyorsun?

Neye ihtiyacın olduğunu zannediyorsun?

Karşında ne tür engeller varmış gibi hissediyorsun?

Sırtlandığın bütün yüklerine rağmen, işte sana yapman gereken basit birşey: Eksik olduğunu düşündüğün şeyin hayatında varolduğunu hayal et. Bu eksik olduğunu düşündüğün her ne ise ona tümüyle sahip olduğunu farzet. Hayata dair önünde hangi engeller varsa, onların arkanda kaldığını düşün.

Şimdi sanki tüm dertlerinden arınmışçasına harekete geç. Evet, sanki hepsi birden yok olmuş gibi...

Sana soruyorum, aklına gelen daha iyi bir fikir var mı?

Korkmak ve durumu daha da kötüleştirmek tabii ki mantıklı değil. Mantıklı olan, bir engel ile karşılaştığında onun üzerinden atlamaktır. Şimdi zihninde engellerinin üzerinden atla.

Belirli bir kişiyle bir türlü yapıcı iletişim kuramıyorsan, her seferinde kaldığın yerden devam etme. Olumlu bir biçimde yeniden başla.

Harekete geçmeden önce, onunla her konuda uzlaşmaya varılması gerektiğini mi düşünüyorsun? Sen kendinin daha iyi bir versiyonu olarak harekete geçmek için herkesle ve her konuda uzlaşmak zorunda değilsin.

Burada demek istediğim kendini veya başkalarını aldatman değil, hiçbirşeyin seni harekete geçmen konusunda engellemesine izin vermemen gerektiğidir. Israrla zorluk olarak gördüğün şeye odaklanman, seni sadece daha da geriye itecektir. Ben ise artık ileriye doğru hareket etme zamanının geldiğini söylüyorum.

Sana kendinin veya başkalarının hakkını yemen veya saygısızca olayları görmezden gelmen gerektiğini de söylemiyorum. Sadece mevcut durumun varlığını kabul et ve sonra harekete geç.

Harekete geçmeden önce, dağılmış onlarca parçanı tekrar bir araya getirmeyi beklemek zorunda değilsin.

Ayak parmaklarından biri incinse yavaş yavaş da olsa yürüyebilirsin, değil mi? Karanlıkta bile en azından gözlerini açabilirsin.

Bulunduğun şartlar ne olursa olsun, kendini onlardan sıyırabilirsin.

Zaten kendini onlardan sıyırmalısın, aksi halde onlar seni olduğun yere bağlayacaklardır.

Etrafını sardığını düşündüğün herhangi bir şeyden bağımsız olarak, aslında istediğin halin olabilirsin. Çevrenden birisi kaba veya nezaket dışı davranıyor olsa bile, bu senin aynı şeyleri yapmanı gerektirmez.

Kimsenin, senin içinde parlayan ışığı ortaya çıkarmanı engellemesine izin vermek zorunda değilsin.

Yoksa sana miras bıraktığım o altın gibi parlayan ışığı çoktan unuttun mu?

Ben parıltıyı kendi kalbimden alıp senin yüreğine yerleştirmiştim. Senin, benim parlayan yansımam olmanı amaçlıyordum. Niyetim, diğer insanların, benim ışığımı senin gözkamaştırıcı parlaklığın aracılığıyla görmeleriydi. Bunu yapmak için oturduğun yerde daha iyi koşulları beklemen amaçlarımdan biri değildi.

Eğer hastaysan, yatağa mahkum ve hareketsizsen, yine de zihninde hasta yatağından kalkabilirsin. Zaten bu şekilde kalkmalısın da. Yoksa kendini o yatağa çivi ve çekiçle sabitlemiş olursun.

Hasta olsan dahi, kendini yetersiz veya beceriksiz görmek zorunda değilsin...

Burada ne demek istediğimi anladığına eminim.

Bu söylediklerimi biraz incelediğinde, göreceksin ki sen ne dünya kavramlarının ne de teşhislerin sınırlandırmalarına tabisin. Sen dünya üzerinde bir canlısın, ancak bedeninle kısıtlı değilsin. Sen zaten her zaman bedenden daha üstündün.

Söylediklerimi biraz daha incelediğinde, göreceksin ki bir kez daha sana geçmişinden kurtulmanı ifade ediyorum.

Dün kıran kırana bir mücadelenin bir parçası mı oldun?

Olsun, o dündü ve geçmişte kaldı. Neden incinmişlikleri ve rahatsızlık verici duyguları beraberinde bugüne taşıyasın ki?

Bugün, bu dünya için "başka" bir gün. Bugün kesinlikle dün değil. Dün bitti. Bugün yeni başladı.

Bugün senin yepyeni bir başlangıç yapman için iyi bir fırsat.

Haydi harekete geç![/
font]

Alper Rozanes
(Kaynak: http://www.heavenletters.org/move-on-now-beloveds-move-on.html)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bilenler bilir Mümin Sekman'ında da hep belirttiği bir şey vardır; harekete geçme durumu yani Kişisel Ataleti Yenme durumu.

Bu yazıyı okuyunca aklıma geldi paylaşmak istedim.
Keyifli okumalar ve yorumlar.
:)

P

penfigus

Kullanıcı
18 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
:)güzel bir hazı insana güven veriyor..tşkler

S

serhat_betik

Kullanıcı
15 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
çok etkilendim. okuduktan sonra bir şeylerin değiştiğini farkettim. teşekkürler..

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Harika bir yazı paylaşımınız için teşekkürler Hayata  pozitif bakmak ve ileriye  gitmek

1

100dolar

Kullanıcı
3 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
ama çok çok çok fazla iyimser ve gerçeküstü değilmi yazılanlar...

D

demir170

Kullanıcı
3 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yazı dizisininde anlatılanlar...
bir çok insanıın bilipte yapamadığı pozitif düşüncelere itmesi için yazılmış güzel bir dizi...
teşekkürler...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
100dolar' Alıntı:
ama çok çok çok fazla iyimser ve gerçeküstü değilmi yazılanlar...
Tabi ki bakış açısı ama hayatta hiç bir şeyin imkansız olmadığına inanlardanım...
Çünkü "insanın isteyipte,istikrar gösterdiği olaylarda" başarı gösteremediğine çook az şahit oldum  :)

1

100dolar

Kullanıcı
3 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Tabi ki bakış açısı ama hayatta hiç bir şeyin imkansız olmadığına inanlardanım...
Çünkü "insanın isteyipte,istikrar gösterdiği olaylarda" başarı gösteremediğine çook az şahit oldum  :)
[/quote]

inan isteyip istikrar göstermeme rağmen başaramadığım o kadar şey varki.... :)

D

demir170

Kullanıcı
3 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
nedenini araştırdınm hiç...
karşına çıkan engelleri neye göre yorumladın...
engellerin sebebini hep karşıdamı aradın...
olaya birde karşı taraftan bakmayı denedin mi?
yaşamış olduğun tüm başarısızlıklar seni başarıya bir adım daha yaklaştırdığını unut ma...
" bir deney üzerinde 1000 başarısızlık yaşadım...
öyleyse başarıya 1000 adım yaklaştım..."
bence ilken bu olmalı...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu sabah yazdım buna benzer bir şeyler. :)
Kendi yazılarımdan satır araları alıntılar;

"Sabah uyandığınızda neşeniz kaçıksa nedensiz, ve yatmak ya da kalkıp yeni güne başlamak arasında bocalıyorsanız ve aslında hiçbirisinin anlamı bir diğerinden farklı değilse, yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.
Ve bunun anlamı; artık ciddi bir şekilde kendinizi sorgulama zamanının geldiğidir.
Neredeyim? Olmak istediğim yer neresi?
Kimlerleyim? Kimlerle olmak isterdim?
Ne iş yapıyorum? Ne iş yapmak isterdim?
Bana nasıl davranıyorlar? Nasıl davranılmasını isterdim?
Ben insanlara nasıl yaklaşıyorum? Nasıl yaklaşmam gerekir?
.....

Ama eğer kendinize sorumluluklarınızı unutup, kendi haklarınızı gözardı edip yaşamı sürekli ertelerseniz, özgürlüğünüzü başkalarının özgürlüğüne bağımlı kılarsanız, başa gelebilecek en kötü şey; kişiliğinizi yitirme durumuyla karşı karşıyasınız demektir. Ve bu durumu kabullendiğiniz sürece edilgen ve saygı duyulmayacak bir kişi olmanız işten bile değildir!...."

ve;

"Hatalarımı kabul ediyorum!
Hep etmiştim zaten ama bahaneler türetmiştim. Bunuda kabul ediyorum.
Zayıflıklarımın iyiniyetle kullanılmadığının farkındayım.

Ve ben bu sorgulama için geç kalmayı artık reddediyorum!
Yaşam geriye akmıyor ki.."

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
zynep yazdığın çok güzelmiş yaa çok hoşuma gitti paylaştığın için de teşekkürler ederim:)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
M' Alıntı:
zynep yazdığın çok güzelmiş yaa çok hoşuma gitti paylaştığın için de teşekkürler ederim:)
Rica ederim.:)
Yazı daha uzun ve Gülşah'ın paylaşımını okumamıştım bile. Dediğim gibi uzun yazımın aralarından alıntılar ekledim sadece.
Hep tekrarlıyorum bunu ama insan yaşadıkça yeni şeyler öğreniyor gerçekten. Ve bazen geriye dönüp baktığımızda bazı yaşanmışlıkların ne kadar zaman kaybı olduğunu farkedip gülümsüyoruz. Yeniden aynı hataya düşmemek içinde kendini sorgulamalı insan. Bence... :)
Ve harekete geçmeli!

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ama eğer kendinize sorumluluklarınızı unutup, kendi haklarınızı gözardı edip yaşamı sürekli ertelerseniz, özgürlüğünüzü başkalarının özgürlüğüne bağımlı kılarsanız, başa gelebilecek en kötü şey; kişiliğinizi yitirme durumuyla karşı karşıyasınız demektir.
Gülşah'ın paylaşımını benim için en güzel cümlelerle özetlemiş Zynep. :)
Gülşah'cım yorum yapacaktım. Ama Zynep'in düşüncelerinin aynısını düşünmekle birlikte, bir anda onun cümlelerinden daha güzelini yazamadım. O yüzden alıntı yaptım. :))

Teşekkürler paylaşımın için

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Harekete geçmeden önce, dağılmış onlarca parçanı tekrar bir araya getirmeyi beklemek zorunda değilsin
Neye ihtiyacın olduğunu zannediyorsun?
Karşında ne tür engeller varmış gibi hissediyorsun?

Diyorda ben başaramam heralde bir bütün olarak haraket etmek en mantıklısı gibime geliyor.
Ve çok şeye ihtiyacım var bir çokta engelim var yani önce bir bütün olmam lazım.
Güzel paylaşım teşekkürler.