SICAK BÖLGE İNSANI DAHA MI TEMBELDİR?

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan SICAK BÖLGE İNSANI DAHA MI TEMBELDİR? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,525 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı SICAK BÖLGE İNSANI DAHA MI TEMBELDİR?
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GTRST_ZEKİCİ
S

senarist081

"Soğuk hava, insanı dinç ve dinamik yapar, sıcak ise gevşetir. Onun için sıcak bölgelerde yaşayan insanlar biraz tembel olurlar." Bu yaygın inanç yeni değil. Montesquieu 1748’de yayımlanan Yasaların Ruhu’nda bu inancı bir teori haline getirmişti: "Sağlıklı bir insanı sıcak va kapalı bir yere koyun, ciddi bir kalp sıkıntısı yaşayacaktır. Böyle bir ortamda ondan zor bir iş isterseniz, pek sıcak bakmadığını göreceksiniz."

Bu inanç ve "kuvvetler ayrımı" kavramının babası büyük filozofun bu teorisi çökmüş durumda.

Hatta, Union des Banques Suisses’in (UBS) 71 metropolde yaptığı araştırmaya göre, gerçek bunun tam tersi bile denebilir. Dünyanın en çalışkan insanları kimler dersiniz? Bildiniz, Güney-Doğu Asyalılar. Rekor, Güney Koreliler’de: bir Seullü bir Parisli’den yüzde 56 daha çok mesai yapıyor ve üçte biri kadar izin kullanıyor. Barselonalılar, Amsterdamlılar’dan daha çalışkan. Bir Dubali, bir Londralı’dan yılda 268 saat daha çok mesai yapıyor. Hatta, güneşin ve denizin memleketi Miami’de insanlar, Kuzey’deki Torontolular’dan senede ortalama bir hafta daha fazla mesai yapıyorlar.

UBS raporunda yıllık mesai saatleri ve yıllık resmi izin rakamları verilen 70 metropolde yaşayanlar, yılda ortalama 1.845 saat mesai yapıyor, 20 gün resmi izin kullanıyorlar. İstanbul, yılda ortalama 2.030 saat mesaiyle Bangkok’la 16’ıncı sırayı paylaşıyor; yılda 15 gün resmi tatille de (Yeni Delhi, Bogota ve Toronto ile birlikte) en az izin kullanan 16’ıncı dünya şehri.

Özetle, sanılanın aksine sıcak ülkelerde yaşayan Güney-doğu Asyalılar’ın, Güney Amerikalılar’ın Batı ve Kuzey’de yaşayanlardan az dinlenip çok çalıştığı ortaya çıkıyor.

Ama, Montesquieu’nün formülünü ters yüz etmek için de çok acele etmeyin. Sıcak iklimlerin insanları, soğuk iklimde yaşayanlardan daha çalışkan ama... zenginlerin hayat seviyesini yakalayana kadar. Cepleri para gördükçe onlar da çalışma temposunu düşürüyor ve tatilin tadını çıkarmaya başlıyorlar.

(Metodoloji: eğitim sektörü hariç 13 meslek dalında çalışanların ortalaması alınmıştır. Yıllık mesai saatine yıllık resmi izin ve resmi tatiller dahildir. Yıllık izine resmi tatiller dahil değildir.)

Kaynak : Hürriyet

B

bıldırcın

Çok ilginç :eek:
Soğuk bölgelerdekilerin çalışkan olup olmadığını bilemem ama daha dayanıklı olduklarını duymuştum...

E

Emine düzgün

Kullanıcı
17 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
yazı boşuna yatarak geçirmiyoruz

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Doğrudur sıcağı görünce hemen bir mayışma uyku hali düşer üzerime :)

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
evet ben böyle birşey duymuştum sıcak havalar insanı gevşetiyormuş ve insan sıcaktan bunalınca çalışma hevesi de olmuyormuş. bunun sonucunda da tembellik oluyormuş (ama merak etmeyin dyduğuma göre en zeki insanlar türkiyeden çıkıyormuş veya türk insanları fazlasıyla zekiymiş  ;D )

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kıbrıs'ta saat 13:00/16:00 arası bütün dükkanlar kapalıdır örneğin... :)
Antalya'da dikkatimi çeker benim,insanlardaki hafif uyuşukluk hali, ama aslında sürekli sıcak bölgelerde yaşayan kişiler zaten o iklim şartlarına alışık değil midirler?
Mart ayında 22 derece sıcaklıkta ben çok rahat denize giriyorum Antalya'da, ama yerli halkı "daha sezon açılmadı, üşürsünüz." diye itiraz eder. Oysa Nisan ayında tenimin renginin değiştiğini bilirim ben.

G

GTRST_ZEKİCİ

Kullanıcı
26 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sıcak yada soğuk farketmez önemli olan insanın çalışma azmidir diye düşünüyorumm.....