Serçe parmağı ve serçe parmağı rolünde olanlar…

• Konbuyu başlatan ummuhan1977
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde ummuhan1977 tarafından oluşturulan Serçe parmağı ve serçe parmağı rolünde olanlar… başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,356 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Serçe parmağı ve serçe parmağı rolünde olanlar…
Konbuyu başlatan ummuhan1977
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan yigitarslan
U

ummuhan1977

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Muğla
Son parmak ne işe yarar ki keselim gitsin dört parmak da bize yeter diye düşünebilecek çılgın insanlar olabilir. Zaten dünyamızda hep güçlüler kazanır zayıflara yer yok,  serçe parmağı da öyle; hem zayıf hem küçük hem de adı serçe, kartallara yem olmaktan başka ne işe yarar diye düşünen ya da jet hızıyla aklından geçirip sonra bu ne saçma bir düşünce,  Allah her şeyi yerinde yaratmıştır,  mutlaka bunun da bir hikmeti vardır diyen en azından birileri vardır hayatta. Kimse yok diyemem çünkü kimse yok dersem kendimi yok sayarım. Bunu ben birkaç kere düşündüm çünkü…

Serçe parmağının rolünü yukarıdaki gibi gücümseyenler varsa bir kez daha düşünsünler… Serçe parmağının yaptığını hiçbir parmak yapamaz. Ve serçe parmağı gibi görünürlerde olmayıp dünyayı ayakta tutan niceleri… Hiçbirisini göz ardı edemeyiz… Hatta onların sayesinde yaşamaktayız diyebiliriz.

Herhangi bir kaza sonucu serçe parmağınızı kaybettiğinizi düşünün. Birden bire dört parmakla baş başa kalmışsınız. Birden bire tökezlersiniz. Çünkü size arkalardan destek verecek bir gücünüz kalmamıştır. Nereye tutarsanız tutun kavramakta zorluk çekeceksiniz. En uzun ve en gözde parmağınız bile bocalayıp duracak. Çünkü onun fonksiyonu bile bozulmuştur. Daha doğrusu tüm parmakların koordinasyonu bozulmuştur. Aslında hepsi gücünü serçe parmağından alıyorlarmış da haberiniz yoktur. En arkalardan gelse bile boyu küçük olsa bile aslında en güçlü olan serçe parmağınızmış. Savunma aracınız olan yumruğunuz serçe parmağınız güçlü olduğu kadar güçlüdür. Gökyüzünü yırtarcasına yükselttiğiniz binalar gökdelenler serçe parmağınız kadar dayanıklıdır. Kurduğunuz şehirler bir serçe parmağının desteğiyle oluşmaktadır. En uzun ve en güçlü olduğunu düşündüğünüz orta parmağınız serçe parmağının gücüyle ayakta durmaktadır.

Ya serçe parmağı vazifesinde olan insanlar… Görünürde olmayıp dünyayı ayakta tutanlar…

Bugün çok iyi işletilen şirketlerde çalışan şirket elemanları patronlar dâhil hepsi sabah çayını masalarına bırakan çaycılarının bir desteği bir güler yüzüyle ayaktadırlar. Hep üstlerde dolaşıp altları görmeyenler aslında temelsiz yaşadıklarının ve havada asılı kaldıklarının farkında değillerdir. Hor gördükleri serçe parmaklarıdır şirketlerini var eden! Arkadan gelen destektir onları ileriye iten!

Yolcu treninin lokomotifi treni hareket ettirir fakat vagonlar treni ilerletir. Vagonlar lokomotifin peşinden kendi istekleriyle gelmezlerse lokomotif tek başına yola çıkmak zorundadır. En arkadaki vagon ise illete ben yokum derse ortadakilerin bir fonksiyonu yoktur, lokomotif de çaresizdir. Serçe parmağı ben yokum derse yüzük parmağı tamam serçe benim demek zorundadır. Serçenin yerine geçebilir fakat serçenin işini yapamaz!

İyi ki serçe parmağımız var! İyi ki bu dünyada serçe parmakları var!

Ümmühan Yaşar
Psikolojik Danışman
Rehber Öğretmen

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok güzel bir paylaşım olmuşş..TEşekkürler paylaşım için :)

U

ummuhan1977

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Muğla
teşekkür ederim ilgi ve alakanıza

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
konuyu çok güzel bir şekilde  açıklamışsınız . Düşündürdüğünüz için teşekkürler

U

ummuhan1977

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Muğla
ben teşekkür ederim yaşasın serçe parmağımız :D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yani ummuhan hanımın yazıları kayda değerde.
Dayanakları konusunda katılmam mümkün değil,yani bu konuyu baştan ve sondan bağladıgınız dayanak bana göre dayanak bile değil.
Neyse..
Konu iyi fakat 'dayanaksız'bana göre Keşke bir dayanak ihtiyacı duymadan direkt daha yalın bir durum olarak ortaya koysa idiniz.
Teşekküre derim.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
konu güzel yazılmış gerçekdende ama örneklendirme şekli biraz Korsanında dediği gibi konuyu desteklemekte biraz zayıf kaçmış gibi

Y

yigitarslan

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
benim anlamadığım neden bir insan serçe parmağını önemsiz görsün ki
:)
her organımız boşuna yaratılmamıştır:)

neyse konu için teşekkürler
:)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zaten dünyamızda hep güçlüler kazanır zayıflara yer yok,  serçe parmağı da öyle; hem zayıf hem küçük hem de adı serçe, kartallara yem olmaktan başka ne işe yarar diye düşünen ya da jet hızıyla aklından geçirip sonra bu ne saçma bir düşünce
Ben konunun içeriğiyle ne serçe parmağı ne de bu başlangıcı bağlayabildim. Genel düşüncede haklısınız fakat olayları birbirine bağlayamadım gerçekten.

Teşekkürler. :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
evet bayanlarda toplumda tıpkı serçe parmak gibi güçsüz,zayıf olarak değerlendiriliyor ama
Görünürde olmayıp dünyayı ayakta tutanlar
Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır sözü bu duruma iyi bir örnek

Y

yigitarslan

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ebruliyn' Alıntı:
evet bayanlarda toplumda tıpkı serçe parmak gibi güçsüz,zayıf olarak değerlendiriliyor ama
kadınları övmek için yer arıyorsunuz ebru ;D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
yigitarslan' Alıntı:
Ebruliyn' Alıntı:
ya ne bileyim nereden ne bağlantı yapıyorum bende kendime hayret ediyorum :(

Y

yigitarslan

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ebruliyn' Alıntı:
yigitarslan' Alıntı:
Ebruliyn' Alıntı:
ya ne bileyim nereden ne bağlantı yapıyorum bende kendime hayret ediyorum :(
:D

tamam tamam üzlme
doğru bir örnek verdin ;) :)