Semt isimlerinin tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anlık Kareler (Fotoğraf Dünyası) kategorisinde selda tarafından oluşturulan Semt isimlerinin tarihi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,287 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anlık Kareler (Fotoğraf Dünyası)
Konu Başlığı Semt isimlerinin tarihi
Konbuyu başlatan selda
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan R@ZİYE
S

selda

CİHANGİR – KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN PEK SEVDİĞİ OĞLU CİHANGİR İÇİN BURADA BİR CAMİ YAPTIRMIŞTI. SEMT ADINI BU CİHANGİR CAMİSİ’ NDEN ALMIŞTIR.

ÇARŞAMBA – SAMSUN ÇARŞAMBA OVASINDAN GELENLER YERLEŞTİRİLDİĞİ İÇİN BURAYA DA ÇARŞAMBA DENİLMİŞTİR.

ÇENGELKÖY – XIX. YÜZYILDA KAPTAN-I DERYALIKLARDA, VALİLİKLERDE BULUNMUŞ, YİĞİTLİĞİYLE TANINMIŞ ÇENGELOĞLU TAHİR PAŞA BURADA BİR MESCİT YAPTIRMIŞTI.

HAREM – ÜSKÜDAR SARAYI’ NIN HAREM DAİRESİNE GİDECEKLER BU İSKELEYE ÇIKARLARDI.

HAYDARPAŞA – III. SELİM VEZİRLERİNDEN HAYDAR PAŞA ORADAKİ KIŞLAYI YAPTIRMIŞTI.

KABATAŞ – İSKELENİN BULUNDUĞU YERDE ESKİDEN BÜYÜK BİR TAŞ VARDI. OSMANLI DEVRİ İLERİ GELENLERİNDEN “KÖSE KAHYA” DİYE TANINMIŞ MUSTAFA NECİP ÇELEBİ BU TAŞI YONTTURUP İSKELE HALİNE GETİRDİ.

KADIKÖY – BUGÜN OSMANAĞA CAMİSİ DİYE ANILAN CAMİNİN YERİNDE ESKİDEN KADI MEHMET EFENDİ’NİN YAPTIRDIĞI BİR MESCİT VARDI. SEMTİN ADI BUNDAN DOLAYI “KADIKÖY” KALMIŞTIR. BUGÜNKÜ CAMİYİ I. AHMET DEVRİNDE BABÜSSAADE AĞASI OSMAN AĞA YAPTIRMIŞTIR. DİĞER BAZI KAYNAKLARA GÖRE BİZANS’IN FETHİNDEN SONRA BURASI İSTANBUL’UN İLK KADISI HIZIR BEY’E BAĞIŞLANMIŞ, BUNDAN ÖTÜRÜDE SEMT “KADIKÖY” ADINI ALMIŞTIR.

KANLICA - BU BÖLGEYE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN TARAFINDAN ANADOLUDAN TÜRKMEN VE GÖCEBE BAZI TÜRK KABİLELERİ GETİRTİLİP YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU GÖÇEBELERİN BURAYA YERLEŞMELERİ KAĞNILARLA OLDUĞU VE ÇOK UZUN BİR SÜRE İÇİNDE ANCAK YERLEŞEBİLDİKLERİ İÇİN HALK ARASINDA BU BÖLGEYE KAĞNICA, SONRALARIDA KANLICA DENMİŞTİR.

KUZGUNCUK – FATİH SULTAN MEHMET DEVRİNDE, KUZGUN BABA DİYE ANILAN BİR DERVİŞ BURADA OTURMUŞTU.

TAKSİM - İSTANBUL SULARININ BİR BÖLÜMÜNÜN BURADAN TAKSİMİ YAPILDIĞI İÇİN BURASIDA SULARIN TAKSİMİ (AYRIMI) YAPILAN YER OLARAK KALMIŞTIR

ÜSKÜDAR – FARSÇA “KONAK” ANLAMINA GELİR. ESKİDEN ANADOLU’YA İRAN’A, ARABİSTAN’A GİDİP GELEN KERVANLAR BURADA KONAKLARDI.

 
Üst