SAYGI üzerine

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan SAYGI üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,161 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı SAYGI üzerine
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan deli
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
SAYGI;

Dikkat edin saygı;

Anlayış...
Hoşgörü...
Tolerans...
Kibarlık...
Mesafeli durmak...
Düşünceli olmak, ince düşünmek...
Susmak...
Hafif öne doğru eğilerek elleri pipi önünde birleştirmek...
Selamlaşmak...
İlgili olmak...
Belagat...
Nezaket...
Adab-ı muaşeret kurallarına riayet
Ayak ayak üzerine atmamak, uzatmamak...
Otururken çişini tutar gibi dizleri birbirine yapıştırmak...
Suskunluk...
Ketumluk...
Gözlerini kaçırmak...
Yaşça büyük olana duyarlı olmak...
Kurallara uymak...

...bunların yerine kullanılan joker kelimedir.

Ondan dolayı anlamını yitirmiştir.

...saygı duyulan, gösterilen değil...kazanılan, edinilen bir şeydir.

Saygı duymanın eylemi, ki bir hissiyattır, saygın olan kişiye aittir...duyana değil.

Saygılı olmanın hiç bir anlamı yoktur...saygın olan bir neden olmalıdır...ki bu bir kişi, durum, olay olabilir...

...aksini düşünürsek, saygın olana aksi bir girişim aslında kabalıktır.

Saygın olanı görebilmek, anlayabilmek ise başka bir durumdur.

Bir vizyon işidir.

Yukarıdaki listeme takdir etmeyi de ekleyiniz...onu bile saygı göstermek gibi anlayan dolu ortalık.

Hele hele ki ortalık bırakın saygın olana, her türlü eşşekoğlueşşekliğe saygılı olan hayvandan geçilmiyor ise...saygılı olmanın en ufak bir getirisi yoktur

Saygılı olmak tek başına hiç bir işe yaramayan, uydurma, altı boş, sözüm ona bir meziyetten daha öte gitmez.

"Ne yapıyorum bilmiyorum ama en azından ben yapıyorum o zaman iyi bir şey olmalı" demek gibi bir durum...

Cümlede kullanalım...

-Saygılı olalım...

...anlamsızdır...taa ki;

-Neye?

veya

-Saygılı ol...

yine,

-Neye?...veya kime?

Bilinmelidir.

Saygıyı belirli kılan ki belirlemek için sorulmasından da anlaşıldığı üzere, saygıyı duyan değil neyin saygı duyulası olduğunu anlamaktır.

Alıntıdır.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güzel konu.
Herkesin anlaması gereken noktalar var.
Biraz yorumlar gelsinde, yazarım elbet bir kaç bir şey bu özenle bulunmuş paylaşılan konuya.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
sürü psikolojisi zaman zaman... ayağa kalk ceketinin önünü ilikle..
hayatımdaki insanlara sırf onlar bunu istedikleri için mi saygı duymalıyım... veya duymalıyız..
üstelik bende saygı duyan bir kişi olarak saygı duyulmayı hakediyor olabilir miyim ;)
yani saygı duyulan kişi tüm meziyetlere sahiptir ama saygı duyanın takdir edilecek bir yanı yoktur.. uzaaar gider...
saygı duymakta duygudan ileri gelir... insanın içinden gelir.. insan buna göre şekillenir görgü kuralları toplumu bir arada tutmayı amaçlayan doğru fotğraflar verdirmeyi amaçlayan kurallar bütünür ancak saygı bunun içine girmez... içinden küfürler yağdırarak saygı duyulacak kişiye karşı ayağa kalkan adam saygısızdır aslında ve saygıyı hakeden kişide istediğini alamamıştır ama toplum önünde saygı kuralları tam anlamı ile yerine getirilmiştir...
biraz dağıldım sanırım yazarken... :)
ama anlatabilmişimdir umuyorum..
Saygılar..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
"Saygı"  tıpkı "özgürlük" kavramı gibi hayatımızda dilimizde çooook fazla tükettiğimiz ama eyleme bir türlü nedense geçiremediğimiz bir kelime/davranış/hareket biçimi. :)

Saygıyı kişi kendi oluşturur.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bana biraz abartılı geldi bu yazılanlar, biraz da gereksiz. Saygı insanın içinde olmalı, bunu davranışlarıyla yani otururken dizlerini birleştirmesiyle kıyaslamamamız gerekir.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Saygılı olmanın hiç bir anlamı yoktur...saygın olan bir neden olmalıdır...ki bu bir kişi, durum, olay olabilir...
Güzel bir saptama!
Saygın olabilmek için, herkesin onay verdiği yönde davranmak değil elbette olay, saygın olabilmek için, kişilik özelliklerinin yanısıra, ki bunlar "özel"dir, toplum adına gerçekten yararlı davranışlar sergileyebilmektir amaç.
Bu saygınlığa erişmiş kişiler vardır, "özel yaşamları" bizi ilgilendirmez.
Ama bu kişilerin "özel"ini deşifre etmek saygısızlıktır benim görüşümce. Ve bu özeli, özellikle çok kritik günlerde lanse etmeye çalışanlara saygı duyulmalı mıdır? Sonuna kadar tartışırım.
Sonuç itibariyle herkesin özeli kendisinedir.

Hele hele ki ortalık bırakın saygın olana, her türlü eşşekoğlueşşekliğe saygılı olan hayvandan geçilmiyor ise...saygılı olmanın en ufak bir getirisi yoktur
Anlatmak istediğimin özetir bu cümle.
Teşekkürler.

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
çok teşekkürler..
anlamlı bir paylaşım oldu.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
"Önce kendine saygı duymakla başla.." diye bi söz vardı o geldi aklıma...Güzel vurgulu bir yazı olmuş beğendim..  ;)

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0

Saygı duymanın eylemi, ki bir hissiyattır, saygın olan kişiye aittir...duyana değil.

İnsanlara senelerce bunu anlatmaya çalıştım sana saygı duymaya mecbur değilim sen istiyorsan saygımı kazan. güzel tesbitler.

A

AYSBERGE

Kullanıcı
2 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
SAYGI! ÖDEV OLARAK TEKRARLAMAK ZORUNLULUGU HİSSETTİM UZUN SÜRE... SONRA; FARK ETTİM Kİ TÜM EYLEMLERİN TEMELİ SAHSIMA OLAN SAYGIM!

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
manas' Alıntı:

İnsanlara senelerce bunu anlatmaya çalıştım sana saygı duymaya mecbur değilim sen istiyorsan saygımı kazan. güzel tesbitler.
ben bunu daha önce hiç düşünememiştim.çok doğru aslında.farkedemememe şaşırdım.yani şimdiye kadar hep şu düşüncedeydim:kim olursa olsun,o her kimse ne yaparsa yapsın yine de saygılı bir şekilde davranmalıyım diye düşünürdüm.ve üstüne bu yazıyı da okuyunca,dünyada varolan ve benim görmek istemediğim bazı şeyleri hala kabullendiğimi anladım.aydınlattığınız için teşekkür ederim  :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bu yazıya bu aralar ihtiyacım vardı güzel denk geldi teşekkürler
Saygılar:)

A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence saygı önemli.
Sevginin ve insan ilişkilerinin temel taşlarından birini oluşturuyor.
Hani bir söz var "saygı sevginin ayaklarıdır.O olmasen sevgi yerlerde sürünmeye mahkumdur."
Sevgi benim için önemli bir kavram çok önemli hemde.(Genel konuşuyorum bu arada aşktan
bahsetmiyorum.) Saygı ile beslendiğine inanıyorum. Kime olduğu farketmez.Zoraki olmasın yeter.
3 yaşında yeğenim var.Daha kelimeleri bir araya getiremiyor ama bana "hala" diye seslendiğinde
yanıt vermemin sebebi bir birey olarak ona saygı duymamdan ötürü.Yada anlamsız bir sürü cümlesini
dinliyor olmam  :D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Pehhh... Uuuuuppppppppp uzun bir yazı kaleme almama sebep olmuştu bu yazı...  Yine yazmanın vakti gelmiş... Belli ki,halen bir zorundalık durumuymuş gibi lanse ediliyor vesselam...
Yarın ola hayrola... :)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Saygı..Dikkate alınması gereken  fazlasıyla ihtiyacımızın olduğu güzel konuydu.
Teşekkürler .

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Bende sen yazdın diye okudum korsan :) Alıntıymış ama olsun güzel olduğuna ve güzel konu olduğuna kanaat ettim. ;) Saygı duymadığın kimseyi sevemezsin... Sevgide biter ama devam eder bazı şeyler saygı bittiği an herşeyde biter.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Aslında tam anlamı ile alıntı denemez :) yarım alıntı diyek. Süslediğim yerler var... Süsü seviyorum vesselam. Ve evet haklısın...

D

deli

Kullanıcı
10 Mar 2010
En iyi cevaplar
0
0
�stanbul
Katılıyorum;saygı,anlamı zaman aşımına uğramış,yeni köyün 'nezaketen hakaret' maskeli yeni adetidir artık.
'İnsanlık' ölmedim diye bağırmazsa,saygıyı 'duy'amayız.
Çünkü saygı,'üzerine' yazıldıkça,geri kurtarma ihtimali bir o kadar zorlaşan sistem dosyası gibidir.