Sana Gül Bahçesi Vadetmedim

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Sana Gül Bahçesi Vadetmedim başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,802 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Sana Gül Bahçesi Vadetmedim
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gizilöykü
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

Joanne Greenberg  

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim  

Özgün adı: I Never Promised You a Rose Garden 

Çeviri: Nesrin Kasap

Kitabın Baskıları:
İlk Basım: Kasım 1989
16. Basım: Ekim 2007 

İçine doğduğu dünyanın kurumlarıyla bağdaşmayı öğrenemeyen, iletişimsizliğin karanlığında yaşayan on altı yaşındaki bir genç kızın öyküsü...
      Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, deliliğin, resmi tanımıyla akıl hastalığının öyküsü: Deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sığınmıştır. İki dünyanın çatışmaya başlaması, Deborah'ın akıl hastanesine "düşme"sine neden olur. Bundan sonra hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun "kurtarma operasyonu" başlar.
      Greenberg'in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bu kitap, "akıl hastalarının gizleri" üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece "normal" kavramını sorgulamaya götürüyor bizi. 

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sığınmıştır. İki dünyanın çatışmaya başlaması, Deborah'ın akıl hastanesine "düşme"sine neden olur. Bundan sonra hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun "kurtarma operasyonu" başlar.
Güzel bir kitaba benziyor.
Efendi'yi bitirebilirsem bir gün, aldığım kitaplar arasında olacaktır mutlaka :)

Teşekkürler Zynep :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Rica ederim. :)
Aslında epey eski bir kitap ve unutuldu ama bence de okunmasında yarar olan kitaplardan birisi.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bu kitapla ( diğer bölümde de belirttiğim gibi) 1999 yılında dershaedeyken Edebiyat öğretmenim sayesinde tanıştım. Fakat o zaman okuduğumda biraz ağır geldi ama tekrar özetini okuduğumda iyi oturmuştu anlatılmak istenen mesaj.Ve psikoloji ve iç dünyası ile ilgili olduğundan kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Teşekkürler Zeynep paylaşım için. :)

G

grkm

Kullanıcı
13 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
van
bende lisedeyken okumaya çalışmıştım hayatım boyunca başlayıpta bitiremediğim 2 kitaptan biridir.tabi o kitabı elimden bırakıp okuyamadığım zaman yıllar sonra üniversite hayatımda tekrar okumam gerekceği hiç aklıma gelmezdi ???

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu tür konular çok hoşuma gidiyo bu yazyıyı okuyunca aklıma Mavi Saçlı Kız (BURÇAK ÇEREZCİOĞLU)romanı geldi.İlk okudugum kitaptı belkide buyuzdendir bu tur konuların ilgimi çekmesi :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
M' Alıntı:
Bu tür konular çok hoşuma gidiyo bu yazyıyı okuyunca aklıma Mavi Saçlı Kız (BURÇAK ÇEREZCİOĞLU)romanı geldi.İlk okudugum kitaptı belkide buyuzdendir bu tur konuların ilgimi çekmesi :)

Bu kitapta önerilir. Gerçek bir yaşam öyküsü... :(

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
yıllar önce elime aldım okumak için ama bir türlü ilerleyemeyen kitaplarımdan biriydi bende fazla kasmadım bıraktım ogünden beri kitaplığı bekliyor yorumları okuyunca tekrar bi şans vermeye karar verdim bakalım bu seferki buluşmamız umarım iyi olur.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Yapılan yorumlarda haklısınız.

Çünkü ilk başta sıkıcı olarak başlıyor ve ne demek istediği anlaşılamıyor.Kitabı okudukça anlaşılıyor kitabın konusu ve bir şansı hakediyor.
keyifli okumalar. :)

G

gizilöykü

Kullanıcı
18 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
çok merak ettim. elimdeki kitabı bitirir bitirmez bakacağım.