Sadece Bir Dakikada Moralinizi Artırın!!

  • Konbuyu başlatan yasinyarar
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde yasinyarar tarafından oluşturulan Sadece Bir Dakikada Moralinizi Artırın!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,026 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Sadece Bir Dakikada Moralinizi Artırın!!
Konbuyu başlatan yasinyarar
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan yasinyarar
Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ne kadar güçlü, kendinden emin ve kendi ayaklarımızın üzerinde duruyor olursak olalım nihayetinde insanız. Doğamız gereği de kabul görmeye, beğenilmeye, motive edilmeye ihtiyaç duyarız.
Büyük ya da küçük, kadın veya erkek hepimiz takdir görmek için yaşar hatta bunun biz dünyayı terk ettikten sonra da devam etmesi için elimizden geleni yaparız. Bununda ayıbı yoktur.
Hayat koşullarına bakacak olduğunuzda hemen herkesin ortak problemleri olduğunu görürüz. Sabahları paldır küldür kendimizi yataktan dışarı zor atıp, öz bakımımızı yapıp, sürüne, sürüne giyindikten sonra bir acele işimize veya günlük koşuşturmalarımıza yetişmeye çalışırız.
Hele büyük bir şehirde yaşıyorsak zamanımızın önemli bir bölümünün yolda geçmesi riski olduğundan kimi zaman panik halde günü yakalamaya çalışır dururuz.
Bu arada kendimizi unutur, makyaj yapıp, traş olmak gerekmiyorsa aynaya bile bakmaya gerek görmeyebiliriz.
Zorunlu olarak aynaya gözümüz değdiğinde bu genellikle boş bir bakış olmaktan öteye gitmez. Neredeyse suratımızdaki sivilceyi bile geçmeye yüz tuttuğunda fark edip hayrete düşeriz.
Tamam aceleniz var, kabul ediyorum zamanınız kısıtlı, nihayetinde Marsta ikamet etmediğimizden hemen hepimiz zaman ile yarışmanın ne kadar güç olduğu yanında ne denli yorucu ve yıpratıcı olduğunun bilincindeyiz. Ama kendinizi motive etmek adına harcayacak 60 saniyenizde mi yok?
İnsan olduğumuzu, doğamız gereği takdir edilmek istediğimizi vurguladık. Pekala o gün etrafımızdaki herkes kendi işleriyle meşgulse ve bizi onaylayacak tek bir cümle duymak şansımız yoksa ne olacak?
Gün boyunca ‘Beyaz atlı takdir prensi’nin bir şekilde bize ulaşıp takdir etmesini mi bekleyeceğiz?
Elbette bizim dışımızda kalan insanlardan takdir görmek güzel ve muhteşem bir motivasyon kaynağıdır. Ancak dilerseniz gelin özellikle sabahları bu işi hiç kimselere bırakıp kimseleri beklemeden kendimiz yaparak güne güzel bir başlangıçla ‘Merhaba’ diyelim.
*Güne Kendinize Günaydın diyerek başlayın:
Unutmayalım, biz birer bireyiz ve tartışmasız değerliyiz. Annemiz, babamız, çocuğumuz, öğrencilerimiz, çalışanlarımız, arkadaşlarımız, hiç kimse için değilse bile bu evrenin bir parçası olduğumuzdan biz değerliyiz.
O halde her sabah gözümüzü açtığımızda;
-Öncelikle kendimize günaydın diyerek günümüzün güzel geçmesini dileyelim. Kendimize ismimizle hitap ederek, örneğin ‘Sevgili Ayşe günaydın bu gün bol ışıklı ve güzel bir gün olsun senin için’ dediğimizde zannederim buna kimsenin bir itirazı olmaz ve pek fazla da zamanımızı almaz.
-İnsanın kendi kendisine ismi ile seslenmesi başlarda belki biraz komik gelebilir ancak denendiğinde kendimizle iletişime geçtiğimiz ve kendimizi kabul ettiğimiz için mutlak bir fayda sağlayacaktır. Öte yandan kendimize değer verdiğimizde başkalarının ne kadar değerli olduğunu anlamamız daha kolay olacaktır.
-Bundan sonra sıra elbette diğer aile bireylerine günaydın demeye geldi ki, bunu yaparken yüzümüzde bir gülücük olmasına özen gösterelim. Yataktan kalkar kalkmaz, yüz kaslarımıza hareket verip, bunu bir gülücükle desteklersek, günün devamında, yüzünüzde bir gülümseme ile dolaşmanız daha da kolaylaşacaktır.

*Kendinizi şımartın:
-Değerli olduğumuzu kabul etikten sonra kendimizi biraz olsun şımartmayı da ihmal etmeyelim.
Acaba bugün canımız güne kahve ile mi başlamak ister, bir bardak bitki çayıyla mı, yoksa şöyle bir koca bardak süt veya çukulata mı? Genellikle süt veya bitki çayları daha sağlıklıdır bu kesin ancak karar size ait konu da kendinizi şımartmak olduğundan tercihinizi siz yapacaksınız. İçeceğimizi de seçtikten sonra bu aşama bitti.
Satırları okuyan bir kısım arkadaşların şöyle dediğini duyar gibi oluyorum ’Ne kahvesi ne sütü, ben dişlerimi fırçalayıp kendimi evden dışarı zor atıyorum’
Vakti bu kadar kısıtlı olanlara önerim evlerinde kağıt bardak bulundurmaları olacaktır. Evden çıkarken yanınıza yarım bardak kahve alıp hem yürüyüp hem de yudumlayalım. Denemeden ne kadar keyifli olduğunu tahmin bile edemezsiniz.
Aynaya bakma zamanı:
-Pamuk prensesin üvey annesi kötü ruhlu cadı bile aynaya bakıp kendisine iltifatlar yağdırıp kendisini motive ediyordu.
Dikkatinizi kendinize odaklayarak aynaya bakın. Sakın kenarda devrik duran diş macunu tüpüne veya arkalarda asılı duran ancak düzeltilmesi gereken havluya falan takılmayın. Sadece kendinize bakın. Kendinize iyi olan ve beğendiğiniz bir yönünüz için iltifat edin.
Bugünkü iltifat sebebiniz çocuklarla iyi iletişim kurmanız veya bir önceki gün başardığınıza inandığınız güzel bir iş olabilir. Konunun çok önemli olması gerekmiyor, sadece sizin beğenmiş olmanız yeterli. Kendinizi bu ufak başarı ile güzel ve değerli bulduğunuzu sesli olarak ifade edin.
-Bunu yaptıktan sonra hoşunuza giden fiziki bir özelliğinizi seçerek yine kendinize bu konuyu vurgulayın.‘Saçların çok parlak’ veya ‘Bu yeni diş macunu dişlerini daha çok beyazlattı’ gibi basit bir şey olabilir. Hiç birimiz dünya güzeli veya kusursuz yakışıklı değiliz. Sonuç olarak herkesin bir dönem taptığı, benzemek için uğraş verdiği Marylin Monroe bile kendisini beğenmediği bir dönem geçirmiş.
-Evden ayrılıp yola çıktığınızda, karşınıza çıkan ağaçlara, çiçeklere bakmayı, tanıdıklarınıza gülümseyerek günaydın demeyi de ihmal etmeyin. Çiçeklere bakmak sizi rahatlatacak, tanıdıklarınıza günaydın demekse hem onların hem sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
-Güne güzel bir moralle başlamak öncelikle kendimize olan sorumluluğumuzdur.
Elbette gün içerisinde iyi, kötü, stresli olaylar gelip bizi bulacak ve kaçınılmaz olarak moralimizin de bozulduğu anlar yaşanacaktır. Bunların hayatın normal cilveleri olduğunu aklımızda tutup yaşadığımız sürece kimi zaman bizi rahatsız edebileceklerini kabuk etmek gerekir.
Önemli olan kendimizi olayları karşılayacak denli güçlü hissetmemizdir. Güne güzel bir başlangıç yapmaksa durumu kolaylaştıracaktır.
Bu arada kendimize günaydın dememiz, bir içecek ikram edip, tercih hakkı tanımamız veya ufak birkaç iltifat sözü söylememiz acaba 60 saniyeden fazla zamanımızı almış mıdır ? Almamıştır diye düşünüyorum. O zaman lütfen güne güzel bir moralle başlamak adına bu bir dakikayı kendinizden esirgemeyin.
Sevgiyle kalın....

Kaynak: kigem/Yazan: Patricia Muradi
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hiç garip gelmesin ama artık hepsini yapıyorum.
Gençlik dönemimde de farksızdım aslında.
Yani en azından, benim mutsuzluğumdan, ya da sıkıntılarımdan, bunların kaynağı olmayan kişileri, ailemi, çalışma arkadaşlarımı, işe giderken bindiğim servis arkadaşlarımı cezalandırmanın anlamı yok asık bir yüzle.
Elbette bu tür sıkıntılarımızı paylaşacağımız dostlarımızdır, ki onlarda bizim üzüntü ve sıkınrtımızı anlayarak, suratsızlığımıza kızmazlar. Ama bu sıkıntıları paylaşmak için bile, neden önce neşeli bir selamı esirgeyelim ki?
Teşekkürler, 1 dakikayı doğru kullanıyorum sanırım.
Elbet çok istisnai durumlar hariç.
 
K

karadut

Kullanıcı
5 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
ist
Ben  sabah kalkınca  kendimle konuşuyorum ve söz veriyorum seni üzmeyeceğime ve kilo almayacağıma diyorum ;)
 
K

kaganca

Kullanıcı
26 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
zonguldak
Yani en azından, benim mutsuzluğumdan, ya da sıkıntılarımdan, bunların kaynağı olmayan kişileri, ailemi, çalışma arkadaşlarımı, işe giderken bindiğim servis arkadaşlarımı cezalandırmanın anlamı yok asık bir yüzle.


evet ama moralimiz bozukken saklanmıyorki
yukarda yazılanları uygulamayı bile güzel sabahlar da yapabiliyorum
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kişi önce kendini sever ve kendine saygı gösterirse, mutluluğunu da mutsuzluğunuda kolay atlatır.
Ben çevremde ki arkadaşlarıma ve kendime hep şunu ifade ederim;

Sen mutlu olamazsan başkasını mutlu edemezsin ve başkasıda seni kolay kolay mutlu edemez.Bunu da tecrübe ederek löğrendim.Sanırdım ki birileriinin elindeydi benim mutluluğum oysa ki ben de vardım,benim duygularım,hissettiklerimde önemliydi.Sonra keşfettim bunu,denendim ve tanıdığım herkezle paylaştım.Evet benim de dönem dönem karamsarlıklarım oluyor ama yeni bir güne taşımıyorum ve " günaydın şeker gülşah " diyerek başlıyorum :)

Yazıyı okuyunca bunlar geldi aklıma.

Teşekkürler yazı için.
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Evet benim de dönem dönem karamsarlıklarım oluyor ama yeni bir güne taşımıyorum ve " günaydın şeker gülşah " diyerek başlıyorum :)
Evet, bana da bunu diyerek her sabah biraz daha yüzümün gülümsemesine neden oluyor bu gerçekten "şeker" arkadaşım.:)
 
E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
her gün söz verip kendime  her aksam sözümü bozuyorum :'(
 
E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
tesekkür ederim gercekten şu sıralar buna cok ıhtıyacım var
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
eesraa' Alıntı:
her gün söz verip kendime  her aksam sözümü bozuyorum :'(
Sabahları yüzünü yıkadıktan sonra bas bilgisayarın düğmesine, yaz www.kendinigelistir.com, gir Konuş Tanış bölümüne, ve "günaydınnnnnnnnnnnn" diye seslen Esracım.:)
En fazla bir hafta içinde bunu artık bilgisayarı açmadan neşeyle yapacağına inanıyorum ben.
 
E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
inş...bılmıyorum hıc bu kadar kendı ırademı kaybetmemıstım..asırı duygusal bırıyım sanırım onun zorlugunu yasıyorum ya huyumdan vazgeccem ya kendımden
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Son yadığını okuduğumda şaşırdım Esraa.
Çünkü Buradasın ve bir sürü başarı yazısı,hikayesi okuyor yorum yapıyorsun sonrada kendimden vazgecicem yada diyorsun....
Lütfen bunu deme ve silkelen senden daha değerli var mı ?
 
E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
son zamanlarda verdıgım kararların aizligine ugruyorum ve hıcbırsey ıstedıgım gıbı ve dusundugum gıbı olmuyor karar almaktan korkuyorum ve guvensızlık basladı
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Okuduğun konularda da belirtildiği gibi kişiye ancak kendisi yardım edebilir.
İstemeli ve harekete geçmelisin... :) :-*
 
E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
evet haklısınız..artık kendım ıcın bısıler yapmalıyım..bugunden ıtıbaren start dıyorum :)
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
eesraa' Alıntı:
evet haklısınız..artık kendım ıcın bısıler yapmalıyım..bugunden ıtıbaren start dıyorum :)
İşte 1 dakikanın mucizesi, ama inanark söyle bunu e mi Esracım?
Çünkü bir dakikada moral depolayabilirsin ama önemli olan bu morali tüm olumsuzluklara karşın bozmadan yürüyebilmek! :)
 
E

eesraa

Kullanıcı
21 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
sakarya
hersey için teşekkür ederim..bana güç verdiniz :D
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Biz site ve yazılar olarak burdayız :)

resminde ki gülümsemenden bu duyguyu atlatabileceğin duygusuna kapıldım.
Keza dönem dönem hepimiz biraz karamsarlığa bürünebiliyoruz en nihayetinde insanız...
Ama her yeni gün ve tebessüm ilaçtır bize doğadan.... :)
 
Üst