Rüyalar

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde etki84 tarafından oluşturulan Rüyalar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,414 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Rüyalar
Konbuyu başlatan etki84
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
E

etki84

Kullanıcı
10 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
uşak
Çoğumuz rüyalarımızda garip yaratıklar, günlük hayatta rastlamayacağımız türden ilginç hikayeler görürüz. Bunun nedeni, beynimizin mantıksal işleyiş ve kavramadan sorumlu tutulan frontal bölgesinin rüya görüyor olduğumuz sırada aktif olmaması. Rüyalarımızda yine oldukça duygusal hissetmemizin nedeni ise aktivite düzeyi oldukça yüksek olarak saptanan amigdala bölgesiyle bağdaştırılıyor.

Rüyalar hakkında.

. Psikodinamik Görüş: Freud rüyaların, bilinçaltımızdaki düşünce, his ve isteklerin su yüzüne çıkabildiği bir pencere oldukları düşünüyor. Çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinçaltımıza ittiğimiz, bastırdığımız ve kökeninde cinsel arzularla öfke barındıran bu his ve isteklerle rüyalarımız yoluyla yüzleşebiliyoruz. Freud rüyaları ikiye ayırıyor:
1.) Gizil anlamlı rüyalar: Bu rüyalar sembolik anlamlar taşıyor ki Freud’a göre psikolojik yorumların bu rüyalar üzerinden yapılması gerekiyor.
2.) Görünür içerikli rüyalar: Bu rüyalarsa günlük hayatımızda duyduğumuz, yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz rüyaları oluşturuyor.

Psikodinamik görüşe göre, uyandığımız zaman rüyalarımızı unutuyor olmamızın nedeni bu rüyaların bizde kaygı uyandıran niteliklere sahip olması, haliyle uyanıkken onları bastırma eğiliminde oluyoruz.

. Bilişsel Görüş: Bilişsel görüş, rüyaların uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu olduğunu düşünüyor.Diğer bir deyişle, rüyaların yalnızca bir düşünce biçimi olduğunu savunuyor. Öyle ki, rüyaların bazen gün içinde çözümünü bulamadığımız kimi soru ve sorunlara çözümler üretebileceğimiz dönemler olduğunu öne sürüyor.

Bilişsel görüşe göre rüyalar zihinsel gelişimle ilişki içerisinde.Yetişkinlerin rüyaları, çocuklarınkilere oranla daha karmaşık oluyor.

. Biyolojik Görüş: Biyolojik görüşe göre uyku, belleğin güçlendirilmesinde çok önemli. Öğrenilen yeni bilgiler uyku sırasında yeniden işlenip yorumlanıyor. Bu görüşe göre, REM dışı uyku sırasında bu yeni bilgiler yeniden gözden geçirilirken, REM sırasında da eski bellek silinerek yeniden yapılandırılıyor. 

E

etki84

Kullanıcı
10 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
uşak
ben hep rüyaların niye bu kadar  garip olduğunu merak ederdim mantıklı bir cevabı varmış... :)

M

melek

Kullanıcı
13 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
adana
BU RÜYALARDA OLMASA SANIRIM İNSAN MUTLU OLMAK ISTEDIGI ANLARI YASAYAMAZDI DIYE DÜŞÜNÜYORUM :D

S

SELYANA

Kullanıcı
7 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Ruya nedir biliyormusunuz. Bilmiyorum hiç bu açıdna baktızmı ama. Bu benim kendi buluşum ve görüşüm. Başkaların dediği doğmaları kabul etmek bana göre olmadığı için düşündüm ve bana göre olabilirlik getiren bir şşey keşfettim.  ruya ruhumuzun hayatı. Yani sabah bedenimiz seyehat ederken akşam ruhumuz gezintiye çıkıyor. eğer ruhumuz olmasaydı sadece bizim çin sabahlar yaratılacaktı. Ruhumuzn özgür kaldığı tamamiyle kendini bulduğu akşamlar rhumuz kadar ilginçtir. Mesela uyanamassan ölmüş oluyıorsun diye bir şey bilinir halk arasında. evet ölmüş oluyorsun çünki uyurken ruhun bedenden çıkıyor ve gezintiye gidiyor, gittiği yerden gelmeyince ölüyorsun. bedenimizin gittiği yerde kaybolması yada evini bulamamasuı gibi. İlginç olan bişey daha mesela biz bazen deriz aaa ben burayı daha öncede görmüştüm yada aa ben bu anı daha öncede yaşamıştım. :) Nerden anlıyoruz bunu , nerden hissediyoruz gerçekten daha önce gördükmü yada niçin görmediğimiz bir şeyi görmüşüz gibi oluyoruz. İşte bu ruhumuzun uyuduğunda gördüğü gezdiği yerlerden dolayı  görmediğimiz biryeri daha önce görmüş gibi oluyoruz, yaşamadığımız bir anı yaşamış gibi oluyoruz. Ruaylar bize ilginç gelmesin oda bizim ruhumuzun yaşam tarzı.

S

SELYANA

Kullanıcı
7 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
o yüzden arkadaşlar rem mem hikaye bence bu açıdan bakız o zaman size ilginç gelen çok şeyi keşfedeceksiniz :) korkmayın sakın :)

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Rüyalar çoğunlukla bilinçaltının bir aynasıdır,diye biliyorum.Bazı rüyalar gelecekten heber verirmiş.Ama hayra yormak lazım rüyaları bence...

B

Bülent

YEŞİLAY' Alıntı:
Rüyalar çoğunlukla bilinçaltının bir aynasıdır,diye biliyorum.Bazı rüyalar gelecekten heber verirmiş.Ama hayra yormak lazım rüyaları bence...
Teşekkürler YEŞİLAY.
Ben genelde hatırlamazdım da son iki gecedir hatırlıyorum.
Merak ettim de...

A

ayben

Evet bilinçaltı çok etkili bu konuda ama ben rüyaların bazen bizi  ''uyarma'' gibi durumları olduğuna inanıyorum.
Çünkü ben ne görsem başıma geliyor. Yani onu muhakkak yaşıyorum :-\

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ya ben aslında bu konuda sıkıntılıyım çünkü en ufak bir kestirmede bile rüya görüyorum
bazı rüyalarımın devamı oluyor
anlamadım gitti
ve bazı rüyalarımı daha hayatımda hiç konusu bile geçmiyor
anlayamadım bir türlü
ne olacak benim halim ya
:)

B

Bülent

Ayben' Alıntı:
Evet bilinçaltı çok etkili bu konuda ama ben rüyaların bazen bizi  ''uyarma'' gibi durumları olduğuna inanıyorum.
Çok gizemli gelir bana hep bu konu.

Ayben' Alıntı:
Çünkü ben ne görsem başıma geliyor. Yani onu muhakkak yaşıyorum :-\
Sizinki tüyler ürperten bir durum.
Şahsen görmek istemem.
Görmediğim zaman sorun yok da, görünce gün boyu aklımı kurcalıyor.

Teşekkür ederim.

A

ayben

Ben halimden memnunum çok şükür ki görüyorum.
Göremezsem üzülüyorum.
Bu biraz da bence nasıl inandığınızla alakalı elbet bir bilimsel açıklaması oluyor ama kimi durumlar var ki bir açıklama bulamıyor ;)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
insan beyni ,uyurken bile çalışır,,üzerinde yoğunlaşılan çalışmaların sonucunu beynin uyurken  rüyalarda bulması bu durumda mümkündür_her nekadar pek fazla rüya göremesem de bu durum başıma gelmiştir__
ama çok ilginçtir ki çoğu gördüğüm rüya da çizgi film karakterleri ve benim aramda geçen masallardan ibarettir ..ne alakaysa  :) 

Y

yağmureal

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
peki bişey sorcam bu rüyalardan çok etkilenmek
yani kötü bi rüya gördüğünde başına kötü bişey gelcekmiş gibi hissetmek doğrumudur?
yada bu durumun çözümü için önerisi olan var mı?

Y

yağmureal

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
bu arada unutmusum yazmayı paylaşım için teşekkürler

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
rüyalar gerçekten çok ilginç
bazıları bilinçaltı diyor ama
ben bazen öyle rüyalar görüyorumki hayatımda ne öyle birşey yaşadım
nede öyle birşey gördüm

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
yağmureal' Alıntı:
peki bişey sorcam bu rüyalardan çok etkilenmek
yani kötü bi rüya gördüğünde başına kötü bişey gelcekmiş gibi hissetmek doğrumudur?
yada bu durumun çözümü için önerisi olan var mı?
görülen her rüyayı-kötü bile olsa-iyiye yormak gerek__ ::)

K

Kuzgun Kraliçe

Kullanıcı
15 Haz 2011
En iyi cevaplar
0
0
SELYANA' Alıntı:
Ruya nedir biliyormusunuz. Bilmiyorum hiç bu açıdna baktızmı ama. Bu benim kendi buluşum ve görüşüm. Başkaların dediği doğmaları kabul etmek bana göre olmadığı için düşündüm ve bana göre olabilirlik getiren bir şşey keşfettim.  ruya ruhumuzun hayatı. Yani sabah bedenimiz seyehat ederken akşam ruhumuz gezintiye çıkıyor. eğer ruhumuz olmasaydı sadece bizim çin sabahlar yaratılacaktı. Ruhumuzn özgür kaldığı tamamiyle kendini bulduğu akşamlar rhumuz kadar ilginçtir. Mesela uyanamassan ölmüş oluyıorsun diye bir şey bilinir halk arasında. evet ölmüş oluyorsun çünki uyurken ruhun bedenden çıkıyor ve gezintiye gidiyor, gittiği yerden gelmeyince ölüyorsun. bedenimizin gittiği yerde kaybolması yada evini bulamamasuı gibi. İlginç olan bişey daha mesela biz bazen deriz aaa ben burayı daha öncede görmüştüm yada aa ben bu anı daha öncede yaşamıştım. :) Nerden anlıyoruz bunu , nerden hissediyoruz gerçekten daha önce gördükmü yada niçin görmediğimiz bir şeyi görmüşüz gibi oluyoruz. İşte bu ruhumuzun uyuduğunda gördüğü gezdiği yerlerden dolayı  görmediğimiz biryeri daha önce görmüş gibi oluyoruz, yaşamadığımız bir anı yaşamış gibi oluyoruz. Ruaylar bize ilginç gelmesin oda bizim ruhumuzun yaşam tarzı.
Deja-vu ile ilgili düşüncelerinize ben de katılıyorum, kesinlikle ruhla ilgili birşey, rüyalarımın gerçekleştiği zamanlar çoğunlukta ve rüyalarımda dokunup hissedebiliyorum, sinirlenmek, mutlu olmak gibi ruh olaylarını da yaşıyorum, sadece bir bilim olayı olmadığına ben de inanıyorum. Ama bilimle tamamen alakasız olduğunu da düşünmüyorum, sadece bir ruh olayı da değil, karmaşık bir olay, İnşallah bir gün çözülür :);