............RUHUMUZU YAKALAMAK..........

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde berrak tarafından oluşturulan ............RUHUMUZU YAKALAMAK.......... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,431 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı ............RUHUMUZU YAKALAMAK..........
Konbuyu başlatan berrak
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Neden içimizde hep bir eksiklik duygusuyla yaşadıgımızı, neden mutlu olmayı beceremedigimizi, neden kendimiz olmayı başaramadığımızı ve "neden" ile başlayan daha bir dolu soru?

Çünkü bu aptal  hayat içinde o kadar hızla yol alıyoruz ki, ruhumuz çok arkada kaldı, hatta onu nerelerde unuttuğumuzu bile hatırlayamıyoruz.
Çocuğunu kaybeden annelerin çılgınlığında bir sağa bir sola saldırıyoruz hepimiz, ama bir farkla, biz neyi aradığımızı bile bilmiyoruz...

Herkes bir  arayış içinde, ama hiç kimse ne aradığını bilmiyor. Sanıyoruz ki çok paramız, sürekli yükselen bir kariyerimiz, bahçeli bir evimiz, spor bir arabamız olunca biz de çok mutlu olacağız. Hadi maddeciliği bir kenara bırakalım; niye herkes aşktan şikayetçi? Çevremizde kaç kişinin aşk hayatı iyi gidiyor?

Eminim parmakla sayılacak kadar azdır. Ve eminim hiç kimse yanlışın nerede olduğunu da bulamıyordur.

Ben ten uyuşması kadar ruh uyuşmasının önemine inanırım.

Hatta insanların eş ruhlarının olduğuna bile inanırım.

Ama ruhları olmayan bedenler birbirleriyle ne kadar uyuşabilir ki?

Evet, önce göz görür fakat ancak ruh sever. Ayrıca ruhumuz olmadan eş ruhumuzu bulmak gibi bir  şansımız olmadığına da eminim...

İşte bu yüzden içimizde sürekli bir eksiklik duygusuyla yaşıyoruz hepimiz, işte bu yüzden sürekli duvarlara çarpıp çarpıp kendimizi kanatıyoruz ve işte bu yüzden mutluluğu bir türlü yakalayamıyoruz...

Gerçekte hız çağında yaşıyoruz.

Her şey o kadar  hızlı geçiyor ki, ne işe, ne arkadaşlarımıza, ne ailemize, ne çocuğumuza, ne  kendimize yeterince vaktimiz kalmıyor. Akrep ve yelkovanla yarış halindeyiz.

Bu yüzden bütün ilişkiler yarım yamalak, bütün sevgiler bölük pörçük. Sevmeye bile vaktimiz yok bizim.

Oysa teknolojinin nimetlerinden fazlasıyla yararlanıyoruz. Ne çamaşır yıkıyoruz ne de  bulaşık, çayımızı kahvemizi makineler yapıyor, işlerimizi bir telefon, bir faksla  hallediyoruz.

Uçaklar bizi iki saat içinde dünyanın bir ucuna taşıyor. Hatta artık gitmeye bile gerek yok, internetle dünya elimizin altında.
Ama yine de vaktimiz yok işte! Bence doğanın kara bir laneti bu. Biz ondan uzaklaştıkca, o da bizden bütün zamanları çalıyor.

Evet freni patlamış kamyon gibi yaşamanın hiç anlamı yok.

Ayağımızı gazdan yavaş yavaş çekelim ve biraz mola verip ruhumuzun da bize yetişmesini bekleyelim artık.

Aceleye ne gerek var?

Hayat yalnız biz izin verdigimiz gibi geçer. İyi ya da kötü, hızlı ya da yavaş...

Her şey bizim elimizde, sevgi de, aşk da, başarı da. Ama ancak kendi ruhumuzla buluştuğumuzda...

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Öyle değil işte....
Yzı çok güzel katıldığım noktalar çok ama herşeyin
bizim elimizde olduğu değil...Sevgi evet...aşk evet...başarı evet...ama
ama istediğimizi her zaman alamayız...İşte buna kader diyoruz.ruhumu
yakalasam nolcak sebepler ve sonuçlar yolumu tıkadıktan sonra...Ne
kadar çabarlarsam çabalayayım ne kadar pes etmeden yol alsam alayım
değiştiremeyeceğim şeyler var hayatta...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben farklı bir dünya da, başka bir hayatın içinde mi yaşıyorum?
Tüm yaşamım boyunca hiç "ruhsuz" olmadım, acelem de oldu, telaşelerim de oldu, ama geç kalmadım hiç ve ben mutlu bir insanım.
Belki de bu yazıyı yazanın ilk başta söylediği gibi düşünmüyorum "hayat" konusunda?
"Aptal hayat" demiş...
Hayatın aptal, anlamsız olduğunu baştan kabul ederse bir insan, belki biraz da nafile arar ruhunu!

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
Hayat yalnız biz izin verdigimiz gibi geçer. İyi ya da kötü, hızlı ya da yavaş...
ne kadar doğru bir cümle...
tabi katılmadığım noktalarda var örneğin; hayatı durdukmak yada yavaşlatmanın o kadar kolay olduğunu sanmıyorum olamıyor çünkü bir yandan yaşamak zorundayız bir yandan kendimize de zaman ayırmak... aslında ne kadar basit gelse de öyle değil işte ben küçükken babamı neredeyse hiç görmezdim akşam geç gelirdi ben çoktan yatmış olurdum sabah erken giderdi ben daha uyuyor olurdum şimdi bile yemeklerde bulusuyoruz sofralarda günümüzü anlatıyoruz ama yaşamak zorundayız iki gün hafta tatillerinde sevgimizi ruhumuzu ne kadar geliştirebiliyorsak onunla yetiniyoruz  :( eğer bu yetinmeyle mutlu olamıyorsak o anda bence bizim ruhumuzda bir doyumsuzluk problemi var ruhuna bu gerçeği hatırlatacaksın ve sen onu beklemeyeceksin o sana yetişecek  :)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
cok güsel bir paylasımdı, cok begendim... :-X

Her şey bizim elimizde, sevgi de, aşk da, başarı da. Ama ancak kendi ruhumuzla buluştuğumuzda...

Uguronur insan birşeyleri istediği zaman, melekler onlar için gece gündüz dua edermiş..yeterki bilinçli ve gönülden  isteyelim!!! kaderimiz de ona göre değişecektir mutlaka... ::)

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
esranur' Alıntı:

Uguronur insan birşeyleri istediği zaman, melekler onlar için gece gündüz dua edermiş..yeterki bilinçli ve gönülden  isteyelim!!! kaderimiz de ona göre değişecektir mutlaka... ::)
Elhamdulillah inançlı bir insanımm..
Kendimle barışığımda..Yazıda anlatıldığı gibi ruhumu kaybetmiş değilim.Üstüne üstlük
ruhumla beraber ruh eşimi de bulmuş bir insanım...Ama ama ama nasip-kısmet denen
olayda elden hiçbirşey gelmez...Oda Rahman'ın bize verdiği bir sınavdır...Bazı şeyler
için geç kalınmışsa geri dönüp yapabileceğim bişey varmıydı değiştirebilceğim bişey
varmıydı diye sorduğunda herşeyi yapmışsan ve elden bişey gelmiyorsa demekki
herşey senin elinde değildir.O Allah c.c. senin hakkında yazdığıdır.Hakkında hayırlı olandır.
Ama insanoğluyuz....Nefsimiz acıya dayanamıyor.Kendi dilediğini istiyor...Orda hata oluyor..
Burda yapmamız gereken ruhumuzu bulmak değil...Tasavvuf yolunu bulmak...

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
bencede hayat aptal degildir. hayatı sorgulamayı,yargılamayı bırakıp sevmeliyizki oda bize güzelliklerini sunsun sevsin.. işte o zaman daha mutlu olur insan ;)

B

bıldırcın

" ... Onlara bir iyilik dokunsa ( Bu, Allah katında dır. ) Ama kendilerine bir kötülük dokunduğunda (Bu senin yüzündendir ) derler. De ki : (Hepsi Allah katındadır.) Şu topluluğa ne oluyor ki hiçbir sözü anlamıyorlar... Sana gelen her iyilik Allah'tandır. Sana gelen her fenalık ise kendi nefsindendir..."  4/78-79

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
UğurOnur' Alıntı:
esranur' Alıntı:

Elhamdulillah inançlı bir insanımm..
Kendimle barışığımda..Yazıda anlatıldığı gibi ruhumu kaybetmiş değilim.Üstüne üstlük
ruhumla beraber ruh eşimi de bulmuş bir insanım...Ama ama ama nasip-kısmet denen
olayda elden hiçbirşey gelmez...Oda Rahman'ın bize verdiği bir sınavdır...Bazı şeyler
için geç kalınmışsa geri dönüp yapabileceğim bişey varmıydı değiştirebilceğim bişey
varmıydı diye sorduğunda herşeyi yapmışsan ve elden bişey gelmiyorsa demekki
herşey senin elinde değildir.O Allah c.c. senin hakkında yazdığıdır.Hakkında hayırlı olandır.
Ama insanoğluyuz....Nefsimiz acıya dayanamıyor.Kendi dilediğini istiyor...Orda hata oluyor..
Burda yapmamız gereken ruhumuzu bulmak değil...Tasavvuf yolunu bulmak...

evt kesinlikle katılıyorum, cok haklısınızz..

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
bıldırcın' Alıntı:
" ... Onlara bir iyilik dokunsa ( Bu, Allah katında dır. ) Ama kendilerine bir kötülük dokunduğunda (Bu senin yüzündendir ) derler. De ki : (Hepsi Allah katındadır.) Şu topluluğa ne oluyor ki hiçbir sözü anlamıyorlar... Sana gelen her iyilik Allah'tandır. Sana gelen her fenalık ise kendi nefsindendir..."  4/78-79
teşekkürler

B

bıldırcın

altyy' Alıntı:
bıldırcın' Alıntı:
teşekkürler
:) ;)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
''''''Çünkü bu aptal  hayat içinde o kadar hızla yol alıyoruz ki.......'''''''

hayata ' aptal'  anlamını yüklersek daha en başından ruhsuz yaşamayı kabul etmişiz demektir zaten bu... :-\

A

ayben

Teşekkürler, güzel bir paylaşım...

Ruhumuzu yakalamak; bu terim bana anlamsız geldi ne yazık ki...
Ruh ve beden bir bütündür. Herşey mükemmel bir sistemle ilerler hayatımızda. Bazen anlamadığımız karmaşalarda buluruz kendimizi, kafamız karışıktır ve bu esnada insan daha kendini tam olarak tanımadığından ya da bu sistemin işleyişini kavrayamadığından hatalara düşebilir. İşte o zaman hayatı suçlamak yersizdir. Çünkü suç insanın kendisindedir. Kader, hayır, şer... Bunlar da şüphesiz inandıklarımdır, amenna. İşte burda insanın yapması gereken ruhunu yakalaması değil, hayatı anlaması gerekmesidir...

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
ama bir farkla, biz neyi aradığımızı bile bilmiyoruz...

Herkes bir  arayış içinde, ama hiç kimse ne aradığını bilmiyor.

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
berrak' Alıntı:

hayır aslında biliyoruz..Neyi aramamız gerektiğini biliyoruz.
Ama bulmak için yeteri kadar çaba sarfetmiyoruz.Hepimiz
aşkı arıyoruz aslında.Hepimiz....Oysa ki uzağa gitmeye aramaya
gerek yok aşk içimizde.Sadece onu canlandırmamız gerekiyor.
Aşkı bulmak için illa ayağımızın takılıp düşmesini beklememeliyiz.
İlahi Aşk esas olan insan onu keşfedince değil ruhunu yakalamak
hayatı yakalıyor. ;)

S

sterious

Kullanıcı
28 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben ten uyuşması kadar ruh uyuşmasının önemine inanırım.
Evet freni patlamış kamyon gibi yaşamanın hiç anlamı yok.
Her şey bizim elimizde, sevgi de, aşk da, başarı da. Ama ancak kendi ruhumuzla buluştuğumuzda

muhteşem cümleler ama ;
Ayağımızı gazdan yavaş yavaş çekelim ve biraz mola verip ruhumuzun da bize yetişmesini bekleyelim artık

ruhumuzun yetişmesi için ayağımızı gazdan çekelim fakat ayağımızı gazdan çekersek bir süre sonra dururuz bu seferde maddiyat olarak yok oluruz ve sorunlar yenilenir
bu yüzden biz böyle geldik böyle gideriz...
kurutuluşu yok...

A

ayben

UğurOnur' Alıntı:
berrak' Alıntı:

hayır aslında biliyoruz..Neyi aramamız gerektiğini biliyoruz.
Ama bulmak için yeteri kadar çaba sarfetmiyoruz.Hepimiz
aşkı arıyoruz aslında.Hepimiz....Oysa ki uzağa gitmeye aramaya
gerek yok aşk içimizde.Sadece onu canlandırmamız gerekiyor.
Aşkı bulmak için illa ayağımızın takılıp düşmesini beklememeliyiz.
İlahi Aşk esas olan insan onu keşfedince değil ruhunu yakalamak
hayatı yakalıyor. ;)

:)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
ben inanmıyorum ruh tu buluşmaktı o bizim elimizde bu bizim elimizde
söylemesi güzel sadece...
ne kıl biriyim ya her şeye karşı çıkıyorum :-[

yazı için teşekkürler :)

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
bıldırcın' Alıntı:
altyy' Alıntı:
bıldırcın' Alıntı:
teşekkürler
:) ;)

teşekkürler... ayet ne güzel açıklamış bence....