Rahmi Koç´tan Gençlere 10 Altın Öğüt

• Konbuyu başlatan Maximus
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Maximus tarafından oluşturulan Rahmi Koç´tan Gençlere 10 Altın Öğüt başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,634 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Rahmi Koç´tan Gençlere 10 Altın Öğüt
Konbuyu başlatan Maximus
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
Maximus

Maximus

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
GÜMÜŞHANE
www.sevdayelim.com
Sayın Rahmi Koç, Koç topluluğunda çalışanların başarılı çocuklarına ödül vermek için yapılan törende rahmetli Vehbi Koç’un bu sözünü gençlere hatırlatmış. Hürriyet gazetesinin 17 Aralık 2002 tarihli sayısında Nuran Çakmakçı’nın haberi, rahmetli Vehbi Koç’u bir kez daha saygıyla anmama vesile oldu.

Rahmetli Vehbi Bey sağlığında beni her gördüğünde kolumdan tutar ”Bülent Bey ne kadar maaş alıyorsun?” diye sorardı. Ben de utanıp ona istediği cevabı hiç bir zaman veremezdim. ”Vehbi Bey, çok birşey almıyorum. İdare ediyorum” derdim.

Rahmi Koç Bey törende yaptığı konuşmada şöyle demiş:

”Babamız, Şeref Başkanımız, rahmetli Vehbi Koç her zaman derdi ki, para bulunur, makina satın alır, teknoloji transfer edilir, fakat içine insan gücünü koymak en büyük değer, en büyük zorluktur. Bu değer de kolay kolay bulunmaz. Her geçen gün Vehbi Beyin ne kadar haklı olduğuna şahit oluyoruz”

Vehbi Koç Bey insana önem verirdi. Çalışanlara karşı her zaman saygılı davranırdı. İnsanlara sevgisini ve saygısı davranışları ve yazdığı mektupları ile gösteren takipçi bir patrondu. Rahmi Koç Bey de her fırsatta onu anarak ve onun sözlerinden örnekler vererek onu yaşatıyor. Ruhu şad olsun.

Rahmi Koç’un gençlere yaptığı konuşmada verdiği on altın öğüt lise ve üniversite öğrencilerine ışık tutacaktır:

”Rahmi Koç’tan Gençlere 10 Öğüt”

1. Hayatta ne olmak istediğinize şimdiden karar vermeye çalışız.
2. Yüksek öğreniminizi yaparken bir yerde çalışız. Bu size ilerde büyük tecrübe sağlar.
3. Anne ve babanızın kıymetini daima biliniz.
4. Devamlı okuyup, dünyada ve memlekette neler olduğunu takip ediniz.
5. İngilizce dünyanın ana dili olmuştur. Onun yanına bir lisan daha katmaya çalışız.
6. Fikirlerinizi açıkça söylemekten kaçınmayız.
7. İnsanların daima iyi tarafları görmeye çalışız.
8. Başkaların da en az sizin kadar akıllı olduğunu aklızdan çıkarmayız.
9. Hesabızı, kitabızı, bütçenizi daima iyi bilip, ona göre yaşamaya çalışız.
10. Hayatta nadiren ele geçebilecek fırsatlardan istifade etmeye çalışız

YAZAN:BÜLENT ŞENVER

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güzel öğütler.

Özellikle yaz tatillerini çalışarak geçiren üniversite öğrencilerini takdir etmemek elde değil. Çünkü yaşam ancak yaşamın içinde öğrenilmekte.

Teşekkürler.

I

iki_kelime

Kullanıcı
26 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
Gerçekten önemli bilgiler bunları aklımızın bi köşesine kazımamız lazım ki ben kazımaya basladım bile :D Teşekkürler ;)

M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
güzel bir yazıydı.teşekkürler.
başarı dileklerimle.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
8. Başkaların da en az sizin kadar akıllı olduğunu aklızdan çıkarmayız
Ne güzel söylemiş! Kendini en zeki sanan, başklaraını aptal yerine koyan bazı salaklar var, meclisten dışarı olsun, onlardır asıl, cehalet içinde bulunanlar..