Pozitif Düşünce Pollyannacılık Oynamak Değil

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Pozitif Düşünce Pollyannacılık Oynamak Değil başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,807 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Pozitif Düşünce Pollyannacılık Oynamak Değil
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Pozitif Düşünce Pollyannacılık Oynamak Değil 


Kendini kandırmaya çalışmak marifet değil. Hayatı olduğu gibi görüp kabul etmek ve ona adapte olabilmek önemli.

Türkiye'de pozitif düşüncenin yanlış aktarıldığının ya da yanlış algılandığının farkındayım. Burada geçtiğimiz yaz bir televizyon programı çekimi sırasında, tanınmış bir televizyon sanatçısından aldığım tepkiyi yazmak istiyorum. Kürşat Başar'ın Kanaltürk'teki akşam yemeği programını çekiyorduk. Programda altı konuk vardı. Bu konuklar arasında benimle beraber Uzman diyetisyen Ender Saraç ve sanatçı Gülben Ergen de vardı. Yemekte konu doğal olarak stresle başa çıkabilme, pozitif düşünceye geldi. Ender Saraç'ın zaten bu konuya ilgisi malum, Gülben Ergen de gerçekten beni şaşırtan ve de memnun eden bir içtenlikle insanın kendini tanıması ile ilgili çok hoş bir konuşma yaptı. Ancak tiyatrocu/oyuncu hanım uzun bir sessizlikten sonra Kürşat Bey'e bu konu hakkında kendisinin ne düşündüğünü sordu ve birden bire atağa kalktı "Sizin bu yaptığınız boş konuşma. Bu dünyada açlık, sefalet, terör alıp yürümüşken etrafı huzur içinde, hiçbir problem yokmuş gibi görmek bana göre değil!" dedi... Ben de yanlış anlaşılmayı istemediğimden "Kitabımı okumaya fırsatı olanlar vermek istediğimin Pollyannacılık olmadığını anlayabilirler" dedim uygun bir dille. (Sonra seyrederken farkettim, bu ufak gerginlik anı programdan çıkartılmış) Çekim sonrası, ben kendisine televizyonda çok tutulan rolü için iltifat etmeyi seçerken, negatifliğini devam ettirmesi üzerine o ortamda bulunmaktan vazgeçip, bu gerginlikten haberi olmayan diğer konuklarla çabucak vedalaşıp kanaldan ayrıldım. Bugüne kadar benimle yapılan röportajlarda, benim yoga ögretmenliğimin "pozitif düşünce ve huzur yaymak" damgası olarak görülmesinden ben de rahatsız oluyorum. Çünkü çok kişi (televizyon sanatçısı hanım gibi) ön yargılı hareket ederek maalesef bu hatayı yapıyor. Benim böyle bir şeyi vaad etmem mümkün değil. (Vaad edenlerden de kaçın!) Ancak saçma olan pozitif düşünce değil, bizlerin kendimizi pozitif düşünmeye zorluyor olmamız. Türkiye'deki okur ve izleyicilerimden bugüne kadar binlerce mail aldım ve çoğunda benzer soruyu buldum... "Hayata karşı tavrımı değiştirmem gerektiğini biliyorum, ancak kendimi pozitif düşünmeye telkin edemiyorum..." Amaç, gerçekleri olduğundan farklı gösterip kendini olayları pozitif görmeye kandırmak değil. Hayatın gerçeklerini olduğu gibi görüp kabul etmek ve adapte olabilmeyi öğrenmek. Mevsim değişiyor, ağaçların yaprakları soluyor, dökülüyor, gökyüzü kapkara bulutlarla kaplanıyor, sonra her şey yine değişiyor.

Problem negatif tepkide
Hayatımıza şöyle bir dışarıdan bakarsak sürekli değişim ve iniş çıkışlarla dolu olduğunu görüyoruz ve biz ne kadar kontrol etmeye çalışsak da değişim kendiliğinden oluşuyor. Bu değişime karşı koyamayacağımızı kabul edip adapte olabilmek önemli. Stres faktörünü değiştirmemize imkan yok. Stresi yenmek diye de bir şey yok. Karşı koyup, savaş verdiğiniz anda yine kendinize baskı yapıyorsunuz, yine gerginleşiyorsunuz. Hem ruhsal hem fiziksel açıdan. Bunu kabul ettiğiniz anda bir kere problemlerin yüzde 50'si ortadan kalkıyor. Bizi rahatsız eden bir duruma karşı sinirlenmekte veya endişelenmekte bir sorun yok. Problem olan negatif düşüncemize gösterdiğimiz, hem kendimize hem de çevremize zarar veren tepkilerimiz. Ya da aldığımız tehditten daha yoğun tepki göstermemiz. Evet! Terör, doğal felaketler, dünyanın çok yerindeki açlık, maalesef bu dünyanın acı gerçekleri ama çoğumuzun duygusal açıdan kontrolden çıkmamızın sebebi değiller. Saldırganlığımızın, negatifligimizin ve de toleranssız oluşumuzun nedeni ön yargılarımız ve negatif iç diyaloğumuzla kendi kendimize yaptığımız baskıların sonucu. Çoğumuzun yüzde 80-90 düşünce içeriğinin negatif olduğunu biliyor muydunuz? Çoğu zaman daha elimizde geçerli bir sebep olmadan bile düşünce şeklimizle kendi kendimize stres yaratıyoruz. Önemli olan bunu farkedip kendimize zarar vermeyi engelleyecek çözumler bulmak. O zaman dünyanın stresine karşı da eleştirici bir yaklaşım içine girip enerjimizi düşüreceğimize, bir şeyler yapmak için adım atma şansımız ortaya çıkar. Yani negatif kritik ile yaklaşıp hiçbir şeyi değiştirmeyeceğine; pozitif yaratıcılıkla yaklaşıp en azından şikayet ettiğin ortamın, o alçak enerjinin bir parçası olmamak önemli... Bütün bunları yazdıktan sonra, "Bardağın yarısıını dolu mu görmeli, yoksa boş mu?" sorusuna cevap, elbetteki dolu... İncir çekirdeğini doldurmayacak konularda hayatı kendilerine zehir edenler, kendileri ile ilişkilerini tekrar gözden geçirmeliler. Çok erken yaşlanmadan veya çok geç olmadan.. Benim felsefem "pozitif düşünce" değil, "açık düşünce". Şartlanmış, alışkanlık haline gelen negatif düşünce ve inanış şekilimizden sıyrılıp insanı geliştiren, paylaştıran düşünce ve kalp açıklığı.

Bizi rahatsız eden bir duruma sinirlenmekte sorun yok. Sorun olan, hem kendimize hem de çevremize zarar veren negatif tepkilerimiz

Elvan Demirkan
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yok abi herşeye de negatif yaklaşmama durumu olmazki ?
pozitif düşüncenin polyannacılık olmadıgı hususuna katılsammı katılmasammı bilmiyorum.
Ama iç içe bir durum yani (Bizi rahatsız eden bir duruma sinirlenmekte sorun yok. Sorun olan, hem kendimize hem de çevremize zarar veren negatif tepkilerimiz )

Sinirlenmek bile negatif bir tepki değilmi ? Ve ben muallakta kaldım şimdi
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
aslında sende haklısın korsan ama burda bahsedilen biraz farklı bir durum bence. nedenide kendimden örnek vermek istiyorum : ben pozitif düşünceye inanıyorum ve genlede de keyifli gün geçiririm fakat çevremdeki kişiler bana genelde tuhaf bakıyorlar ve polyannacı olduğumu söylüyorlar oysaki bende yeri gelince sinirlenip negatif düşünebiliyorum tek fark oto kontrol  :)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
GulsahToptas' Alıntı:
aslında sende haklısın korsan ama burda bahsedilen biraz farklı bir durum bence. nedenide kendimden örnek vermek istiyorum : ben pozitif düşünceye inanıyorum ve genlede de keyifli gün geçiririm fakat çevremdeki kişiler bana genelde tuhaf bakıyorlar ve polyannacı olduğumu söylüyorlar oysaki bende yeri gelince sinirlenip negatif düşünebiliyorum tek fark oto kontrol  :)
Ya bilmiyorum artık ben olumsuz durumlarda tepkili olumlu durumlarada iyi anlamda tepkiliyimdir.
Yani olumsuz bir durumda ben pozitif düşünemem vesselam ne yalan soyleyeyim şimdi.
İşin tuhafı aksine daima negatif düşünürüm bazen çok olumlu durumlardan bile kendime olumsuz düşünecek bir ayrıntı çıkarırımmı diyeyim ne diyeyim evet evet çıkarırım ben.

Polyannacı olmak çogu zaman çogu insan için iyi bir şey olabilir sanırım fazlası ile gerçekçiyim.
Kendimle gurur duyuyorum.
Ve bu son paragraf benim aynı zamanda fazlası ile megoloman oldugumu gösterir :)
 
S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bilemiyorum ama bende pozitif düşünceyi playannacılık olarak adlandıranlardanım
össye son bir ay kala hazırlanmıştım ve bu süre içerisinde sadece pozitif düşüneceğime kendi kendime söz vermiştim
eskiden olsa Polyannacılık oynamaktan sıkıldığımı söyler tekrar negatif düşünme şekline dönerdim ama o süre içinde yapmadım
Bence pozitif düşünceyi hangi  adla adlandırırsak adlandıralım aslında negatif düşünerek kendimize zarar veriyoruz ve bu tür düşüncenin gerçeği değiştirememesi bir yana  olayları daha da yokuşa sürmekten başka bir işe yaramıyor.
Eğer pozitif düşündüğü için insanları Polyannacılıkla suçluyorlarsa bırakın suçlasınlar.Ne mutlu bu oyunu oynayanlara...
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
gerçekçilik konusunda bende çoğu kararlarımı mantığpımla düşünerek veririrm.ama sonuçta polyannacılık oynanan bir oyun değil pozitif düşüncenin, bu düşünceye inanmayanların yada katılmayanların bulduğu bir kelime bence.zaten bu düşünce yaşam biçimi bence  :D
 
E

elementx

Kullanıcı
21 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
kisiselogreti.com
teşekkürler. kendimize zehir ederek hayatı proplemleri çözmüş olsak degilmi olmuyor Hepimiz bazen farkında olmadan kendimizi darboğaza sokuyoruz ama farkında degiliz ki Proplemi çözmek kızmak öfkelenmekle olmuyor aksine daha fazla karmaşıklaşıyor. Sakin bir şekilde düşünce ile sorunun çözümüne ulaşılabilir. Güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.
 
longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Pozitif düşüncenin insan yaşamında çok olumlu yönleri olmasına karşın,insanların düşündüğü gibi de sihirli bir değnek değildir.Sınırları vardır.
Sanırım günümüzde herkez pozitif düşünce,Nlp gibi şeylere sihirli bir değnek gibi bakıyor.Sorun da burada başlıyor.
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ben ve pozitif düşünce yok be ya bu hayatta imkansız gibi yok yok gibisi fazla imkansız.
Belki bir başka zamanda bir başka dünyada vede bir başka isimle.
Oda dediğim gibi belki
 
Üst