Pedagojik formasyon için ek yerleştirme talebi

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Meslekler Rehberi kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Pedagojik formasyon için ek yerleştirme talebi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,603 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Meslekler Rehberi
Konu Başlığı Pedagojik formasyon için ek yerleştirme talebi
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Pedagojik Formasyon Eğitim Sertifika programına yerleştirilemeyen binlerce öğretmen adayı, ek yerleştirme açılması için TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuruda bulunuyor.

Binlerce öğretmen adayının imzaladığı dilekçede, 2013-2014 Pedagojik Formasyon yerleştirme sonuçlarının belirlendiğini, hali hazırda 1237 boş kontenjan kaldığı ifade edildi.

Yaklaşık 37 bin öğretmen adayının 2013-2014 Pedagojik Formasyon programlarına yerleşemediğini belirtilerek, dilekçede şu görüşlere yer verildi:

"28 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan ilk Pedagojik Formasyon başvuru kılavuzunda, tercihlerin yüzlük sisteme göre alınacağı belirtilmiş fakat bazı üniversitelerin kendi öğrencilerinin notunu yüksek tutmak adına göndermiş oldukları gerçeği yansıtmayan not dönüşüm tabloları yüzünden 16 Ocak 2014 tarihinde yapılan YÖK Genel Kurulun’nda tercihlerin dörtlük sisteme göre alınacağı kararlaştırılmıştır. Bu karar bir kısım öğretmen adayının mağduriyetini gidermiş fakat bu sefer de geçme notu 60-70 ve çan sisteminin uygulandığı üniversite mezunlarını mağdur etmiştir.

Yüzlük sistemde yerleştik gözüyle bakan öğretmen adaylarının puanları düşmüş ve ufak puanlarla yerleşememiştir. Ortada halen süren adaletsizlik ve büyük hayal kırıklığı söz konusudur.

Yine 16 Ocak 2014 tarihli YÖK Genel Kurulu’nda yapılan toplantı sonrası duyurulan açıklamada başvuruların yaklaşık 60 bin kişiyi bulduğu, tüm öğretmen adaylarına pedagojik formasyon sertifikasının verilmek istendiği söylenmiş ve bu 60 bin kişinin 2 ayrı 30 bin olarak güz ve bahar dönemlerinde pedagojik formasyon sertifikasının verileceği tarafımıza duyurulmuştur."

YÖK'ün sözünde durması istenen başvurularda, "Bekleyen 37 bin adayın tercihleri söylendiği gibi 2014 Mayıs ayında alınıp yine Eylül ayı içinde derslere başlatılması gerekmektedir" denildi.

Başvuru dilekçesinde, "2013-2014 Pedagojik Formasyon başvurusu yapan 60 bin adayı kapsamaktadır. 2014 mezunları, bahsedilen ikinci 30 binin dışında tercih yapmalı ve kendi aralarında yarışmalıdır. Yüce Meclisimizden talebimiz öncelikli olarak 2013-2014 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika programına yerleşemeyen biz öğretmen adaylarına ek yerleştirme açılarak yeniden tercih yapma hakkının tanınması ve YÖK’ün ikinci 30 bin hakkında verdiği sözü tutmasıdır" ifadelerine yer verildi.
 
Üst