Pc'ye Yaz Temizliği

  • Konbuyu başlatan Enya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde Enya tarafından oluşturulan Pc'ye Yaz Temizliği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,110 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Pc'ye Yaz Temizliği
Konbuyu başlatan Enya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
E

Enya

Hava ısındı, yavaşlamalar ve donmalar arttı. Peki her şey soğutma mı demek? Temizlik hızdır.


Bilgisayarınız Pentium çift çekirdek işlemci, 1-2 GB bellek, kocaman bir HDD ve çok serin bir kasaya sahip olabilir. Sizi hiç yarı yolda bırakmamıştır, oldukça hızlı çalışmıştır ancak havalar ısınmaya başladığında kasanız ne kadar soğuk olursa olsun yavaşlamalar yahut donmalar baş göstermeye başlamış olabilir. Bunun nedeni ise hep kapalı halde duran kasanın fanlarından içeri doğru giren toz ve tüy parçacıklarının yavaş yavaş bilgisayarınızın içindeki donanıma nüfuz etmesinden kaynaklanabilir.

Unutulmaması gereken şudur ki; tozlu bir ortam donanım işlevleri doğru dürüst yapamamasına ve çok daha fazla ısınmaya neden olacaktır. Chip Online olarak, kasanızın içini ve tüm donanımınızı en az 6 ayda bir temizlikten geçirmenizi öneriyoruz ve yazımıza geçiyoruz.

Yaz temizliğine girişmeden önce cihazlarınızı neyle temizleyeceğinizi iyi seçmek gerekir. Fazla ıslak ve sulu temizlik maddeleri, hassas ve elektronik olan parçalarınıza oldukça fazla zarar verebilirler.

Bilgisayarınızın kasasının dışında yoğun olmayan kimyasal içerikli maddeleri tercih edebilir kasanızın rengini elinizden geldiğince ilk günkü haline döndürmeyi başarabilirsiniz. Kasanızın içindeki temizlikte ise kesinlikle herhangi bir sıvı kullanmayın, kasa temizliği için ihtiyacınız olan tek şey nemli bir bez olacaktır.

En temiz ofis ve ev ortamlarındaki bilgisayar kasaları bile zamanla kir ve pislik bakımından inanılmaz bir hale gelebilirler. Siz bilgisayarınızda oyun oynarken ya da nette sörf yaparken, soğutma için dışardan alınan sıcak hava tozu, kiri veya tüyü ile olduğu gibi fanlarınızdan geçerek işlemcinizi veya güç desteğinizi soğutacaktır. Kasa içine alınan bu kadar pislik zerreciği kendi kendine imha edilemediği için kasanızın kenarlarına, kablolara ya da parçaların üzerlerine yapışmış olacaktır.

Kasanızın elektriğini çektiğinizden emin olduktan balkon gibi havadar bir yerde yavaşça açmaya başlayın. Statik elektriği aldığınızdan emin olduktan sonra tozları ya sıkıştırılmış hava kullanarak ya da çok hafif nemli bezinizle alınız.

Sıkıştırılmış hava püskürtme makineniz yoksa kullanacağınız en kolay yöntem üflemek olacaktır ama bunu yaparken ağzınızdan çıkabilecek bir tükürük damlasının da donanımınıza zarar vereceğini asla unutmayın. İnce fırçalar da işinize oldukça fazla yarayacaktır. Temizlik boyunca da asla elektrikli süpürge makinesi kullanmayın.

Bilgisayarınızda hayati öneme sahip olan fanlar kirli hava yüzünden zamanla toz yumakları haline gelirler. Toz yumağı haline gelen fan ise işlemsiyi, ekran kartı ve kasayı soğutamamaya ve haliyle cihazların haddinden fazla ısınmalarına neden olur. Haddinden fazla ısınan cihaz işlevini doğru dürüst yapamadığından dolayı bilgisayarda yavaşlamalara ve donmalara neden olacaktır. Ancak zaman ilerledikçe ve sıcaklık artıkça da donanım sıcaktan yanmaya ve tamamen bozulmaya başlayacaktır.

Unutmayın ki; fanın soğutamamasından dolayı yanan bir parça tüm ana karta ve dolayısıyla tüm parçalara tesir edecek ve dolayısıyla sizi yeni bir bilgisayar alma zorunda bırakacaktır.
Fan temizliğinde fana kesinlikle üflemeyiniz. Çünkü fan, oturmuş olduğu düzenek altındaki motor sayesinde sabit bir eksen etrafında döner, fan durduk yere farklı yerden hava alır dönerse yörüngesini şaşırabilir ve sağlıklı dönmemeye başlayabilir.

Fanınızı temizlemek için nemli bez, ulaşamadığınız yerlerde de kulak çubuğu kullanabilirsiniz.

Kasanızın içini neredeyse temizlediğinize göre onu yavaşta kapatabilir ve yerine takabilirsiniz. Ancak kasanıza bağlı olan kabloların oldukça kirli olduğunu fark ettiniz ve bir şeyi yapıyorsam tam yapayım dediniz.

O zaman sıra geldi kablo temizliğine. Kablolarınızın elektrikle ilişiğinin kesildiğinden emin olduktan sonra kuru bir bezi alkol ya da kolonya kullanarak nemli bir hale getirin ve bir uçtan diğer uca silin. 10-15 dakika geçmeden kablolarınızı herhangi bir üniteye bağlamayın ya da prize sokmayın. Üzerinde kalabilecek küçük bir damla sıvı bile oldukça tehlikeli olabilir.

Araştırmalar bir ofis tuvaletinin bile bir ofis masasından daha az bakteriyi üzerinde barındırdığını gösteriyor. Tuvaletler sürekli hijyenik maddelerle temizlenmekte ancak ofis masaları oldukça uzun aralıklarla temizlenmektedir. Tahmin edebileceğiniz ofis masasında en çok kullanılan cihaz olan klavye de zamanla bakteri yuvası haline gelmektedir. Bu yüzden en çok temiz kalması gereken bilgisayar parçası da klavye olmalıdır.

Klavye temizliği ilk yapmanız gereken bilgisayar tamamen kapalıyken, onu ters çevirip sallamak olacaktır. Böyle içersine düşmüş olabilecek küçük sert maddeleri düşürebilirsiniz. Tuş aralıklarını nemli bir kulak temizleme çubuğuyla fazla bastırmadan silebilirsiniz. Eğer daha sağlıklı bir temizlik isterseniz de bilgisayar mağazalarında ortalama 20 YTL civarında satılan hava spreylerinden edinebilirsiniz. Tuşları ise anti bakteriyel ıslak mendillerle silmeniz oldukça sağlıklı olacaktır.

Toza ve kire karşı en hassas olabilecek aygıtlar optik okuyucu ve yazıcılardır. Çünkü hafif bir tozlanma dolayısıyla, okuma işlemini gerçekleştiren lazer okuma işlevini kaybederek size sıkıntılı anlar yaşatabilirler.

Optik okuyucu içersindeki kiri temizlemenin en güzel, belki de tek yolu çok ucuz bir fiyata hemen her CD satan dükkanda bulabileceğiniz bir temizleme kiti kullanmak olacaktır. Bu kit bir boş CD üzerine iliştirilmiş iki adet temizleyici kumaş parçası ve temizlik kimyasalından oluşmaktadır.

Bildiğiniz monitörler de kısa zaman içersinde kir yuvası haline dönebilmektedirler. Monitör temizliği için kesinlikle içini açmamalısınız. Dış yüzey temizliğinde de daima nemli bir bez kullanmanız gerekiyor.

Eğer monitörün yüzeyi çok kirlenmiş ve kasası da tozdan görünmeyecek bir hal almışsa bez alkol ile nemlendirilebilir. Ekrandaki lekeler içinse cam spreyi kullanılabilir ancak kimyasal zerrelerinin kesinlikle kasanın içine kaçmadığından emin olmanız şartıyla.

LCD monitörlerin ekranı çok hassas bir yapıdan oluşmuştur. Parmağınızla hafifçe dokunduğunuzda bile izi kalan ve yine parmağınızla lekeyi çıkarırken daha kötü bir hale gelen bir kristal yapısının temizliği için kullanılacak en güzel malzeme bir gözlük camı temizleyicisi olacaktır.

Küçücük bir bezle çok güzel sonuçlar alabileceğiniz gibi yine hemen her bilgisayar mağazasında bulabileceğiniz bir LCD temizleme spreyi ve özel beziyle tozdan, kirden kurtulabilirsiniz.

 
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Allah...
Hem de bir hanımdan "Yaz temizliği" başlığını görünce, dedim herhalde şöyle bir tozunu toprağını alacağız bilgisayarın...

hehea...

Şakası bir tarafa, güzel bir anlatım olmuş Emel'cim.
Teşekkürler.
 
Üst