Pasif - Agresif

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Pasif - Agresif başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,527 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Pasif - Agresif
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Özel alanda veya iş alanında başkalarının isteklerine karşı genellikle bir direniş gösterirler. Emirleri sık sık tartışır, yetkeyi yani otoriteyi temsil edenleri beğenmez, eleştirirler. Ancak bunları genellikle dolaylı yoldan yaparlar. Kendilerine verilen işi savsaklar bitirmezler ya da bilerek sonuçlandırmaz, unuturlar.

Anlaşılmamaktan veya nefret edildiklerinden yakınırlar. Kendilerine haksız davranıldığını ileri sürerler. İş yaşamında veya sosyal yaşamda bir işin ucundan sıkıca tutmayıp buna karşın onu bunu sürekli eleştiren böyle tiplere çok rastlanır. Okumuş, entellektüel kesim arasında da kültürel etkiden dolayı daha yaygındır. Dİğer kişilik bozukluklarında olduğu gibi bu kişilik bozukluğundada karşımızdaki kişiye kötü biriymiş gibi yaklaşmamamız gerekir. Uygun yaklaşımlarla bu insanların sosyal, iş ve aile yaşamına katkıları hayli arttırılabilir.

Bu tür insanlara karşı sevcen davranmakta yarar vardır. Mümkün olan her durumda görüşünü almalı ve kendini ifade etmesine yardımcı olmak gerekmektedir. Muhalefetini görmezden gelmemeli, anne baba üslubuyla da eleştirilmemelidirler. Bir tür karşılıklı misilleme oyununa sürüklemelerine izin verilmemelidir.

Alıntı

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Paylaşımın için teşekkürler..
Bu tür insanlar sadece kendilerini ön plana çıkarmak isterken daha çok batarlar şanslı olan kurtulur :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sanırım asıl amaçları önplana çıkmak değil. Yani bunu bilinçli bir şekilde yapmıyorlar.
Bunlar, boş boş herşeyi eleştiren, hiç birşeyi beğenmeyen tipler. Ona "peki ne yapalım sence?" diye sorsan hiç bir yanıt da veremez.

Bu arada rica ederim Safari. :)

K

Kristal

Anlayışlı ve hoşgörülü olmak gerekli. :)
Sınırlar zorlansa bile. ;)

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bu tür insanlara karşı sevcen davranmakta yarar vardır. Mümkün olan her durumda görüşünü almalı ve kendini ifade etmesine yardımcı olmak gerekmektedir. Muhalefetini görmezden gelmemeli, anne baba üslubuyla da eleştirilmemelidirler. Bir tür karşılıklı misilleme oyununa sürüklemelerine izin verilmemelidir.
Bu hoşgörü neyi çözmez ki?
Sorundan ziyade ; çözüm hoşuma gitti açıkçası.

Teşekkür ediyorum Didem...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Cσ∂єx' Alıntı:
Bu hoşgörü neyi çözmez ki?
Sorundan ziyade ; çözüm hoşuma gitti açıkçası.

Teşekkür ediyorum Didem...
Ben bunu da yapıyorum ama işe yaramıyor. Daha baskın hale geldiğini düşünüyor karşı taraf. Bence artık bir noktadan sonra, karşı tarafın da kişiliğine bağlı oluyor.
Pasif-agresif olabilir ama onu uyumlu hale getirebilirsiniz.. Ama bazı kişilikler varki, yukarıda yazılanı yaptıkça daha iyi olduğunu düşünüyor, bu sefer kimseyi dinlemiyor!!

Bu arada rica ederim. :)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
bizim müdür bu tiplerden mecbur hoşgörülü davranıoz ama insanı canından bezdirio yaaa :mad: :mad: :mad:

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Tabi "insandan insana" değişecektir.

Çünkü "anlama, özsaygı" kavramları da kişiden kişiye değişir.

Sadece bu konuda değil ; her şeyde "yeteri kadar!" kavramını oturtmak gerekiyor. Dolayısı ile aslında bu davranışı sergilerken bile "ne kadarını?" düşünmek ve ona göre hareket etmek gerekir. Çünkü fazlası dediğin şeye yol açacaktır Didem.

Demek istediğim şeyi anladığını düşünüyorum.

VE @Efsane,
Bu kadar yakınma yahu :) Seni işinden soğutur bu tür şeyler.
Müdürün fıkrasını oku. (Büyük ihtmial biliyorsundur. Bilmiyorsan, yazamam. Ahlak meselesi... :p)
Ama okuduktan sonra aslında iyi\kötü hakvereceksin müdürüne :)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
doğru söylüyorsun özgür herşeyin bir sınırı olmalı
çok fazla anlayışta iyi değildir, karşınızdaki samimiyetinizden şüphe edebilir.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu yazdıklarını yapmadan önce, karşındakini tanımak gerekiyor. Hakedip haketmeyeceğini.. Kaldırıp kaldıramayacağını..

Bunun dışında "ne kadarını?" konusunu anlayabiliyorum. :) ;)

Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için.

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gôz∂є' Alıntı:
doğru söylüyorsun özgür herşeyin bir sınırı olmalı
çok fazla anlayışta iyi değildir, karşınızdaki samimiyetinizden şüphe edebilir.
En önemli şey o ince ayarı tutturmakta sanırım.
Teşekkürler dideM.

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
ben o ayarı tutturamayanlardanım malesef
genelde ya soğuk derler mesafeliyim diye tanışıp kaynaşınca da çılkını çıkarırım kedi gibi sırnaşıyorum
benim daha çok işim var kendimle  :-\

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Önce kendini böyle görmeyi bırakarak başla bence. :)

Olumsuz yönlerini gör, düzeltmeye çalış tamam ama olumlu yönlerini ortaya çıkararak yap bunu, kendini sevmeme yoluna gitmeden yani..

Cümle biraz karışık oldu ama anladın sen onu Gözde'cim. :)

K

Kristal

gôz∂є' Alıntı:
ben o ayarı tutturamayanlardanım malesef
genelde ya soğuk derler mesafeliyim diye tanışıp kaynaşınca da çılkını çıkarırım kedi gibi sırnaşıyorum
benim daha çok işim var kendimle  :-\
Bana da öyle derler,zamanla tanıyınca canayakın bulurlar.
Değişmeye de çalışmıyorum.Yeni tanıdığım insanlara,onları tanıyıncaya kadar mesafeli durmak daha güvenli geliyor. :)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
dideM' Alıntı:
Önce kendini böyle görmeyi bırakarak başla bence. :)

Olumsuz yönlerini gör, düzeltmeye çalış tamam ama olumlu yönlerini ortaya çıkararak yap bunu, kendini sevmeme yoluna gitmeden yani..

Cümle biraz karışık oldu ama anladın sen onu Gözde'cim. :)
metnin neresinden kendimi sevmediğimi anladın ?
aksine ben kendiyle barışık biriyim açık açık paylaşım sitelerine içimi dökmemden belli değilmi  ;D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kendini sevmiyorsun demedimki, kendini böyle görme dedim. Onu da, "benim daha çok işim var kendimle " cümlenden anladım.  ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
yazı için teşekkürler didem fakat bu tarz insanlara ne kadar iyi ve sevecen davransakda bence önemli olan deişmeleri gerektiği yada bazı huylarını törpülemeleri gerketiği konusunda farkındalıklarını arttırmak gerekir bunuda başka örnekler vererek yada başkalrından alıntı yaparak farkeetirebiliriz gibime geliyor

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
dideM' Alıntı:
Kendini sevmiyorsun demedimki, kendini böyle görme dedim. Onu da, "benim daha çok işim var kendimle " cümlenden anladım.  ;)
Evet benim kendimle çok işim var sürekli değişen ve gelişen bir dünyaya ayak uydurmaya çalışıyorum
Ve burdaki anlamı tamamen metin ile ilgili karşımızdakinin bizi doğru anlaması konusunda işim var dedim kendimle
konu insanların bizi nasıl alğıladığı ile ilgili mesafeli olursun soğuk, yakın olursun samimiyetsiz görmeleri ile ilgili

Önce kendini böyle görmeyi bırakarak başla bence.

Cümle biraz karışık oldu ama anladın sen onu Gözde'cim.  

Bunlar yok yani  ;)
anladın sen onu demişsin ama ben anlamadın neyse konuyu dağıtmayayım

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
GulsahToptas' Alıntı:
yazı için teşekkürler didem fakat bu tarz insanlara ne kadar iyi ve sevecen davransakda bence önemli olan deişmeleri gerektiği yada bazı huylarını törpülemeleri gerketiği konusunda farkındalıklarını arttırmak gerekir bunuda başka örnekler vererek yada başkalrından alıntı yaparak farkeetirebiliriz gibime geliyor
Canım biraz  noktalama işareti kullansaydın keşke. Mahvoldum ayırd etmeye çalışırken cümleleri.. :)

Dediğinde haklısın.. Bu yüzden zaten bu insanları tanıdıktan sonra, davranışlarımızı ayarlama taraftarıyım..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gôz∂є' Alıntı:
dideM' Alıntı:
Evet benim kendimle çok işim var sürekli değişen ve gelişen bir dünyaya ayak uydurmaya çalışıyorum
Ve burdaki anlamı tamamen metin ile ilgili karşımızdakinin bizi doğru anlaması konusunda işim var dedim kendimle
konu insanların bizi nasıl alğıladığı ile ilgili mesafeli olursun soğuk, yakın olursun samimiyetsiz görmeleri ile ilgili

Önce kendini böyle görmeyi bırakarak başla bence.

Cümle biraz karışık oldu ama anladın sen onu Gözde'cim.  

Bunlar yok yani  ;)
anladın sen onu demişsin ama ben anlamadın neyse konuyu dağıtmayayım
Ben farklı bir konuya girmedim. Aynen yazdıların üzerinden gittim.
Diğer huylarını bilemem tabii nerden bileceğim. :)
Dolayısıyla mesafeli veya soğuk davranma konusunda yorum yaptımki bu konularda insanın çok dikkatli davranması gerekiyor. Çünkü ağzımızdan çıkan ufak bir cümleyle bile çok farklı boyutlara taşınabiliyor ilişkiler.

Bu'dur anlatmaya çalıştığım..