Paranın ne önemi var mühim olan insanlık

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Paranın ne önemi var mühim olan insanlık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,298 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Paranın ne önemi var mühim olan insanlık
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
S

senarist081

Kanadalı araştırmacılara göre, insanı mutlu eden çok para değil, parayı başkaları için harcamak.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada, gelirinin bir kısmını başkaları için harcayanların bunu yapmayanlardan daha mutlu oldukları saptandı.

Araştırmayı yapan British Columbia Üniversitesi uzmanlarına göre,başkaları için 5 dolar (6,25 YTL) harcamak bile huzur duymak için yeterli.

Araştırma çerçevesinde 630 kişiye ne kadar mutlu oldukları, yıllıkgelirleri, kazançlarını nerelere harcadıkları gibi sorular soruldu.

Bunun yanı sıra Boston'daki bir şirkette çalışan ve 3 bin ila 8 bin dolar ikramiye alan 16 kişinin, ikramiyelerini almadan önceki ve sonraki mutluluk dereceleri saptanmaya çalışıldı.

Miktarı ne olursa olsunikramiyelerinin bir kısmını yardım için kullananların, tamamını kendiihtiyaçları için harcayanlardan daha mutlu oldukları belirlendi.

Bir başka deneyde de, araştırmacılar 46 kişiye 5 veya 20 dolar dağıttılar ve bu parayı o öğleden sonra harcamalarını istediler.

Ancak katılanların yarısından parayı kendileri için, diğer yarısından da başkaları için harcamaları istendi.

Başkaları için harcayanlar (bu ister 5 ister 20 dolar olsun) gün sonunda kendilerini daha mutlu hissettiklerini bildirdiler.

Araştırma başkanı Elizabeth Dune, "Ne kadar kazandıklarına bakmaksızın, başkaları için para harcayanların, paralarını sadece kendileri için harcayanlardan daha mutlu oldukları belirlendi" dedi.

Dune, araştırmanın, "İnsanların mutluluklarında, ne kadar para kazandıkları kadar paralarını ne için harcadıklarının da önemli olduğunu" gösterdiğini söyledi.

CNNTURK

B

Bülent

Dune, araştırmanın, "İnsanların mutluluklarında, ne kadar para kazandıkları kadar paralarını ne için harcadıklarının da önemli olduğunu" gösterdiğini söyledi.
Başkası için harcamak mutluluk verebilir tabi de yeterince paran varsa, diye düşünyorum.

S

senarist081

Günümüz Türkiyesinde ve aldığımız maaşlar,verilen zamlar düşünüldüğünde maalesef sadece kendimi motive edebiliyorum o da zoraki  :)

S

senarist081

Bülent' Alıntı:
Başkası için harcamak mutluluk verebilir tabi de yeterince paran varsa, diye düşünyorum.
Çok param olsa,neden paylaşmıyayım ki..Değil mi Bülent..

R

roze

Miktarı ne kadar olursa olsun, insanlara yardım ettiğinde onların yüzlerindeki mutluluk tebessümünü görmek güzeldir. ;)

B

Bülent

roze' Alıntı:
Miktarı ne kadar olursa olsun, insanlara yardım ettiğinde onların yüzlerindeki mutluluk tebessümünü görmek güzeldir. ;)
Ve bu paha biçilemezdir aslında...  ;)

B

bıldırcın

Ben paramı genelde kendime harcamam
Yinede mutlu olamam yaw :-\
Ne alaka  :p

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Kanadalı araştırmacılara göre, insanı mutlu eden çok para değil, parayı başkaları için harcamak.

cok dogru bi arastırma kendimize bile harcasak yinede birileri içindir. parayı en cok da sevdin insanlara harcamak güzel bence  ;) ;) ;) yaa düşünsenice cooook paranız olsa ama gercek seveniniz olmasa yanlızlık içinde o parayı napacaksınız hiç degeri olurmuydu ::) ::)

B

Bülent

Bir de satıcı açısından  bakarsak;
Parayı ister kendimiz, yakınımız veya hiç tanımadığımız için harcayalım, satıcı için önemli olan sadece harcamamızın limitidir.
Dolayısıyla para harcadığımızda mutlu olacak en az bir kişi vardır.  ;)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Bülent' Alıntı:
Parayı ister kendimiz, yakınımız veya hiç tanımadığımız için harcayalım, satıcı için önemli olan sadece harcamamızın limitidir.
yine kendimizden önce baskasını mutlu etmiş oluyoruz ;D ;D

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
efsane_18' Alıntı:
Bülent' Alıntı:
yine kendimizden önce baskasını mutlu etmiş oluyoruz ;D ;D
önemli olan başkalrının mutluluklarını paylaşmak ve mutlu olmak

B

bıldırcın

Bülent' Alıntı:
Çok mantıklı...
Zeki olduğunu söylemişmiydim daha önce Bülent :)