Ölümün fotoğrafını çekti!!!

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anlık Kareler (Fotoğraf Dünyası) kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Ölümün fotoğrafını çekti!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 19,599 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anlık Kareler (Fotoğraf Dünyası)
Konu Başlığı Ölümün fotoğrafını çekti!!!
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Alman fotoğraf sanatçısı Walter Schels, kalp durduracak' bir çalışmaya imza attı. 72 yaşındaki Schels'in Life Before Death (Ölümden Önce Yaşam) başlıklı fotoğraf sergisi, izleyicileri kelimenin tam anlamıyla ölümle"yüzleştiriyor."

SCHELS'İN SERGİSİNDEN ÇARPICI KARELER

Schels'in Londra'da açılan sergide yer alan fotoğrafları gönüllü modellerin "hayata son bakışlarını" yansıtıyor. Hepsinin ortak noktası ise bu modellerin hiçbirinin artık hayatta olmamaları ve Schels'in objektifine; silinmek üzere olan gülümseyişleriyle bakarken bunun son pozları olduğunu bilmeleri.

Schels, Ölümden Önce Yaşam başlıklı sergisi için ölümcül hastalığa yakalanmış modelleri kullandı. Onları ölümlerinden kısa bir süre önce ve öldükten hemen sonra görüntüledi.

ÖLÜM KORKUSU YÜZÜNDEN BU SERGİYİ HAZIRLADI

Schels, kendisini  bu sergiyi hazırlamaya yönelten etkenin, çocukluğundan beri peşini bırakmayan ölüm korkusu olduğunu itiraf ediyor.

Çocukluğu İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen ve Münih'te bombardıman yüzünden yanmış, parçalanmış  bir çok ceset gören Schels; o zamandan bu yana da ölümden ve ölü bedenlerden korktuğunu söylüyor.

Ölüm korkusunu yenmek için de bu sergiyi hazırlamaya karar vermiş sanatçı. Schels, proje kapsamında 24 kişinin ölümden önce ve ölümden sonra portrelerini çekmiş. Sergide bu portrelere, artık hayatta olmayan modellerle yapılan röportaj kayıtları da eşlik ediyor. 

Walter Schels, The Guardian dergisine verdiği demeçte "insanlar hep bir şeylerin peşinde koşar ama bu resimlerdeki insanların artık böyle bir ihtiyacı kalmadı. Bir fotoğrafçı olarak ben de 'yalan olan herşeyden sıyrılmış' bu yüzlerin resmini çekmek istedim. Sodna ulaştığınızda her türlü yalandan sıyrılıp, daha önce hiç olmadığınız kadar gerçek oluyorsunuz" diye konuştu.

Bazı çevreler tarafından etik bulunmayarak eleştirilen koleksiyon, 8 Mayıs'a kadar Londra'daki Wellcome Collection'da sergilenecek.

Heiner Schmitz, 51 yaşında hayata veda etmeden önce ve ölümünden hemen sonra.

56 yaşındaki Michael Lauermann 11 Ocak 2003'te ve 4 Ocak 2004'teki ölümünden sonra.

67 yaşındaki Edelgard Clavey, 5 Aralık 2003 yılında böyle görüntülendi. Sağdaki fotoğraf ise 4 Ocak 2004'teki ölümünden sonra çekildi.

80 yaşındaki Waltraud Bening'in yaşarken son fotoğrafı 12 Ocak 2003'te çekildi. 26 Ocak 2003'deki ölümünden sonra ise yüzü sağda yer alan karedeki gibi görünüyordu. 

52 yaşındaki Maria Hai-Anh Tuyet 5 Aralık 2003'te objektife böyle poz verdi. 15 Şubat 2004'teki ölümünden sonra ise yüzü sağ karedeki gibi görünüyordu. 

64 yaşında bağırsak kanserine yenilen Peter Kelling'in ölmeden önce çekilen son fotoğrafı.

Bu da ölümünden sonraki portresi.

R

roze

Ölüm zaten hayatın her aşamasında var ki. Ölülerin fotoğraflarını çekmesi ilgincime gitti doğrusu.  :-\

Teşekkürler, Su perisi ;)

S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Yaşamdan çok bir fark yok o zaman uyuyo gibi ki nitekim öylede... İLginç teşekkürler.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Neticede her canlının tadacağı bir duygu.Gece uykumuz küçük uyku,ölüm ise büyük uykuymuş.İnsanoğlu kıyameti merak ediyor ne zaman diye ama bence insanın kıyameti zaten öldüğü gün ::)

Ö

ölüdeniz

+18 diyom Su perisi bu fotoğraflara bakan kesin akşam uyuyamaz ;D ;D

B

bıldırcın

Ağızları kaymasaydı ölü olduklarını anlamazdım ;D

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
her fotoğraf karesi zaten cansız bedenlerden oluşuyor...
fakat korkusunu yenebilmek adına oldukça ilginç bir yol seçmiş..
tebrik etmek gerek..

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Son karelerdeki fotoğrafların boynu bükük gitmiş...İlk fotolara göre...
Benim bu haberi ve resimleri gördüğümde tüglerim ürperdi,dedim arkadaşalrında ürpersin:) Anca beraber,kanca beraber degil mi?  :)
Walter Schels'i kutlamak gerekir,böyledi bir sergi açmaya cesaret ettiği için...Rüyalarınada giriyor mu? merak ettim..Serginin kapanış fotoso kendisinin resmi ile biter düye düşünüyorum..
Orda olsaydım gider miydim,diye düşünüyorum,gitmezdim..Ölüm korkum yok ama,bu akdarda yakınında olmak istemezdim...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
ölüdeniz' Alıntı:
+18 diyom Su perisi bu fotoğraflara bakan kesin akşam uyuyamaz ;D ;D
Ben dün akşam eklediğim,yatarken unutmuşum bile ki,yorgunlukdan:) o yüzden 18 altı guruba girebilir diyorum.. :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ben daha çok gençim,o noktayı düşünmek istemiyorum,baksana yüzlerindeki izlere,hiç biri memnun görünmüyorlar,tabiri caizse,şaftları kaymış,huzursuz gibiler,ikinci resim (Michael Lauermann ) dışında:) o halinden çok memnun.. :D

C

catzilla

bıldırcın' Alıntı:
Ağızları kaymasaydı ölü olduklarını anlamazdım
benimde dikkatimi çeken bu oldu.... ::)

resimleri incelerken çok garip bir duygu hissediyorum ama ifade edemiyorum.

teşekkürler peri.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sunny' Alıntı:
:dusun :'(çok üzüldüm onlar için...

neden üzüldün onlar için:) hepimizin gidecegi yere gitmişler,kimi boynu bükük,kimi kafası dik:)
İnş bizde kafamız dik gideriz.. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Harika resimler başlangıç ve son ben begendim vesselam.
Ellerine saglık peri

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Rica ederim.. :) Biraz ürpersek de gerçekler acıdır VESSELAM  :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Rica ederim.. :) Biraz ürpersek de gerçekler acıdır VESSELAM  :)
Yok ya ben ürpermem cenaze töreninde gülme krizlerine giren biriyim.
Gerçek olan hiç bir şey beni ürpertmez son derecede iyi anlatmış resimler ne yalan sölicem şimdi.
Nasılsa hepimiz bir gün karbona dönüşücez bu durumdan neden ürperelim hepimiz ölücez.
Nasıl yasadıgımız ise önemli olan gerisi boş.
Tekrar teşekkürler gene başladı benim uzun yazma hastalıgım.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ben ilk gördügümde çok ürperdim,eklesemmi,eklemesemmi diyede çok düşündüm,sonunda eklemeye karar verdim..Şimdi mantık daha hakim heral deki:) etki sürem azalmış...Yinede yaşamak güzel,ne kadar yolumuz kaldıgını bilmemek iyi:)