olumlu düşünmek ağrıları dindiriyor..

• Konbuyu başlatan glsn_
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde glsn_ tarafından oluşturulan olumlu düşünmek ağrıları dindiriyor.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,964 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı olumlu düşünmek ağrıları dindiriyor..
Konbuyu başlatan glsn_
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan efza
G

glsn_

Kullanıcı
4 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Bir ağrı beklentisinden ve gerçekte hissedilen ağrı şiddetinden sorumlu beyin bölgesi arasında sıkı bir işbirliği söz konusu. Amerikalı bilim adamları ağrının daha az şiddetli olmasının umulması halinde ağrının daha az hissedildiğini gözlemlemişler. Bu yüzden ağrıların psikoterapi ile etkili bir şekilde tedavi edilebileceğini düşünüyorlar. Wake-Forest Üniversitesi'nden Tetsuo Koyama yönetiminde çalışan ekibin, PNAS dergisinde yayımlanan araştırması çerçevesinde, bu süreçlerin nörolojik mekanizmasını öğrenmek isteyen bilim adamları gönüllü kişilerden ağrının şiddetini hissedene dek ne kadar sürenin geçtiğini saptamalarını istemişler. Yanma şeklindeki ağrının şiddeti deneklerin bekleme süresinin uzamasına bağlı olarak artmış. 7,5 saniyelik bekleme süresinden sonra ağrının şiddeti çok fazla hissedilmezken, 15 saniye sonra orta derecede, 30 saniye sonra ise çok fazla hissedilmekte. Bundan sonraki deneyde araştırmacılar deneklere 15 saniyelik bekleme süresinin ardından şiddetli bir ağrı hissettirmeye çalışmışlar. Ağrıyı daha az hissetmişler Ancak denekler orta derecede bir ağrı bekledikleri için canları daha az yanmış. Bilim adamlarının saptamalarına göre ağrı uyartısı yaklaşık olarak %30 daha zayıftı. Testler sırasında deneklerin beyin etkinliklerini fonksiyonel manyetik rezonans tomografisiyle (fMRT) de takip eden araştırmacılar, ağrı beklentisinden ve ağrının işlenmesinden sorumlu beyin bölgelerinde daha düşük bir etkinlik saptamışlar. Bu sonuca göre ağrının etkisi, beklenen ağrı şiddetiyle sıkı sıkıya ilişkili. Araştırma kısmen de olsa, iyimserliğin kronik hastalar üzerinde neden pozitif bir etki yaptığını açıklamakta.

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Evet olumlu düşünmek insana hep bir mutluluk katar ve hastalıklara,üzüntülere direnmemize ve onları yenmemizi sağlar...Bu güzel bilgi için teşekkürler glsn_ :)

J

joyful

Kullanıcı
27 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
negatif düşünmektense pozitif düşünmek her zaman yararlı ve faydalıdır...yeniden dünyayı keşfetmeye gerek yok :D

S

SERDARÖZ

Kullanıcı
10 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
genelde bir yerim yaralandığında uygulamaya çalışıyorum.çok etkili olduğunu söylemem,belkide ben yapamıyorumdur.teşekkürler

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Kesinikle doğru araşıtırmaya gerek yok bunu bizzat hissediyorum olumsuz düşününce boğulacak gibi oluyorum o yüzden hep olumlu tarafından bakarım olaylara zaten nasıl düşünürsen hissedersen onu çekersin hayatına

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ağrıya tahammüllü değilim bazı ağrıların neticesinde baygınlık bile geçirdiğim oluyor karamsarlığımı mı gösteriyor bu durum hayret.  :(

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
geçenlerde öğrendim,kulak çeperlerimizi birkaç dakika ovalamakta ağrıyı kesebiliyormuş ::)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
efza' Alıntı:
ebruliyn' Alıntı:
geçenlerde öğrendim,kulak çeperlerimizi birkaç dakika ovalamakta ağrıyı kesebiliyormuş ::)
İlginç,yeni öğrendim.Teşekkürler,Ebru :)
Ben teşekkür ederim,kulak masajı üşümeye ve ağrıya iyi geliyormuş,bana mantıklı geldi çünkü akupunktur da kulaklara uygulanarak yapılan bir tedavi