Olduğumuz gibi görünmek

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Olduğumuz gibi görünmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,589 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Olduğumuz gibi görünmek
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan volkankeser
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0

Herbirimizin iç dünyasında bizleri yöneten ve aslında arıtılması gereken birçok duygu ve düşünce vardır. Toplum içinde değişik maskelerimizle bunları saklamaya, kendimizi olduğumuzdan farklı göstermeye çalışırız. Bu davranışımızın altında, bilgi yetersizliği, kendimize olan güvensizlik, çıkarlarımızı korumak, kendimizi başkalarına beğendirmek, sevdirmek ve daha birçok neden yatar. Bu nedenlerden dolayı diğer insanların gerçek yüzümüzü görmelerini istemeyiz. Dış dünyaya karşı hep mükemmeli oynarız!. Her zaman sevgi doluyuz!.. Taa ki, günün birinde birisi gelip bizim nasırımıza basıncaya kadar. O zaman gerçek yüzümüz, seviyemiz ortaya çıkar.

Bir bilge, “Bir insanın gerçek tekâmül seviyesi, her zaman ki göründüğü hali değildir. Karşılaştığı herhangi bir olayda nereye kadar düşebiliyorsa, düştüğü yer, onun gerçek seviyesidir.” diyor. İnsanın görevi bu seviyeyi devamlı olarak yukarılara çekmek olmalıdır. Bir anlamda yükselmek, olgunlaşmak budur.

Evrensel yasalara göre elbet ki yaşantımızda karışıklıklar, engeller ve düşüşler her zaman olacaktır. Ancak o zaman, kendimizin nerede olduğunu görebiliriz, bilebiliriz. Hedefimiz; “sahte benimizin farkına vararak, onun esiri olmadan, gerekli değişim ve dönüşümü yaparak, gerçek benimize doğru yol almak” olmalıdır.

Ne demiş sevgili Mevlâna; “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!..” Sonuçta olduğumuz gibi görünmeliyiz.​

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
“Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!..” 

G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Güzelmş gerçekten teşekürler su perisi ;)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Su Perisi' Alıntı:
[centerBir bilge, “Bir insanın gerçek tekâmül seviyesi, her zaman ki göründüğü hali değildir. Karşılaştığı herhangi bir olayda nereye kadar düşebiliyorsa, düştüğü yer, onun gerçek seviyesidir.” diyor. 
Çok doğru bir söz. Çok insan gördüm saygılı görgülü gözükürken en ufak bir çıkar çatışmasında o hallerinden eser kalmayan.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tamamen olduğu gibi görünen biri olduğunu zannetmiyorum.:)

S

spiritualsigns

Olduğum gibi görünmeme engel şartlarla karşı karşıyayım...

Y

YKMZ

Kullanıcı
23 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
KEŞKE HER İNSAN OLDUĞU GİBİ GÖRÜNMEYİ BAŞARABİLSE O ZAMAN İNSAN İLİŞKİLERİ ÇOK DAHA GÜZEL OLURDU.VE EN ÖNEMLİSİ BİRÇOK İNSANIN UNUTTUĞU YADA UNUTMAK ZORUNDA KALDIĞI GÜVEN DEDİĞİMZ KAVRAMLA YAŞAMAYI ÖĞRENİRDİK.
  BAZEN BENDE YAPIYORUM FARKINDA OLMADAN ÖZELLİKLE KENDİME GÜVEN DUYMADĞM ORTAMLARDA.BAZEN OLUYO Kİ KAFAMDAN GEÇEN AĞZIMDAN ÇIKMIYO.AĞZIMDAN ÇIKAN ŞEY DE AKLIMDAN GEÇMİYO...

A

ASLIHAN1

Kullanıcı
29 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tasavvuftan bir söz gelir ;
Mevlana Felsefesi,
Sahip olmaya değil, şahit olmaya özne ol! "Ben" diye başlamayı hak ettiğin tek cümle şu olmalı: "Ben şahitlik ederim ki, Ancak Hakk Var."
"Ben" olmadığı zaman zaten göründüğün gibisindir.Yada olduğun gibi görünüyorsundur...Ama bunu yapabilirmiyiz.Hayır yapamayız.İnsan en
çok "ben" der çünkü...Bakınız kimse "ben" kötüyüm demez."ben"çok iyi bir insanım der.Oysa "ben" çevreme baktığımda kötü diye adlandırdığım
bir sürü insan çıkar.Bana göre ise "ben" çok iyi bir insanım..Ya çevremde ??

B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
*Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol
*Şevkat ve merhamette güneş gibi ol

*Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol

*Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol

*Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol

* Hoşgörürlükte deniz gibi ol

* Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!...

G

GewezeTosba

Kullanıcı
26 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
bazen hayat size tuhaf süprizler yapar.yaşadığım ilginç bir olay sonrasında hemen burada bu yazıyı okumak o  süprizlerdenn.. paylaşım harika teşekkürler.

B

bLaCkiZeR

Kullanıcı
31 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
kendı oldugu gıbı gorunen ınsanlar gercekten yok denılebılecek kadar az.. en azından benım gordugum kadarıyla...muhtemelen ınsanlar kendılerını herhangı bır yere kabul ettırmeye calıstıklarında bunu yapıyorlar genelde...ben de cogu zaman ıstemeden olmadıgım gıbı davranıyorum .. ama daha sonra bunu farkedip bı sekılde duzeltmeye calısıyorum.. oturması gereken bı durum bence :)

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Özlem' Alıntı:
Su Perisi' Alıntı:
[centerBir bilge, “Bir insanın gerçek tekâmül seviyesi, her zaman ki göründüğü hali değildir. Karşılaştığı herhangi bir olayda nereye kadar düşebiliyorsa, düştüğü yer, onun gerçek seviyesidir.” diyor. 
Çok doğru bir söz. Çok insan gördüm saygılı görgülü gözükürken en ufak bir çıkar çatışmasında o hallerinden eser kalmayan.
aynen öyle  :(

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
spiritualsigns' Alıntı:
Mevlana (" Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol! " )doğru söylemiş  hoş söylemişte
Beni benden kopartan öyle  engeller varki istesemde  olduğum gibi görünmemiyorum.Kendime kendim sansür koyuyorum ..!
özellikle  toplumun katılaşmış yanlış kurallarına karşı direnmek pekte kolay olmuyor..

H

hayalhane

crt' Alıntı:
spiritualsigns' Alıntı:
Mevlana (" Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol! " )doğru söylemiş  hoş söylemişte
Beni benden kopartan öyle  engeller varki istesemde  olduğum gibi görünmemiyorum.Kendime kendim sansür koyuyorum ..!
özellikle  toplumun katılaşmış yanlış kurallarına karşı direnmek pekte kolay olmuyor..
crt yine mi sen ;D ;D ;D
bak benim imzada hz pirin 7 öğüdü var
7. bu söz
bunu yazmaya girmiştim sen yazmışsın
neyse canın saolsun ;) ;) ;D ;D

V

volkankeser

Kullanıcı
27 Kas 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnsan yapmacık davranışlar sergilemedikçe olduğu gibi görünür zaten..Hayat öğretir,tecrübeler öğretir insanın nasıl davranması gerektiğini,bir de adamına göre davranmak var tabi ;)