OKUL SENSİN!!!!!

• Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde SUNFLOWERS tarafından oluşturulan OKUL SENSİN!!!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,698 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı OKUL SENSİN!!!!!
Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
S

SUNFLOWERS

Bir gün geldi bizi ellimizden tutarak, bizimle aynı yaşta olan onlarca insanların bulunduğu, dört tarafı duvar kaplı bir odanın içine tıktılar. “İşte,” dediler “bundan sonra senin bir evin de burası.” Karşımızda bir insan duruyordu bizden epeyce büyük. İlk önceleri etrafında pervane olurduk onun, gözlerinin içine bakar gülerdik. Sonra bir sınıf atladınız dediler. Sonra bir sınıf daha…

Bir sınıf atladığımızda gülen gözlerimiz yerini korku dolu bakışlara bırakıyordu; çünkü karşımızdaki insan artık elinde cetveli ile dolaşıyor ve bizi, vereceği küçük notların tehdidi ile esir alıyordu.

Sonra daha üst sınıflara getirildik. Üst sınıflara doğru biz çıkarken, cesaretimiz, içimizdeki büyük kahraman ve yüreğimizdeki o masum sevgi yavaş yavaş yok oluyordu. O zamanlar evde anne babalarımız, “Size okulda gelişmeniz için eğitim ve öğretim verecekler,” demişlerdi.

Şimdi düşündükçe gülümsüyorum kendisine bir şey veremeyen birçok insanın bize ne verebildiğini ve verebileceğini…

Ve beklenen zaman gelmişti. “Artık Okul burada bitti çocuklar,” dediler. Kepler atıldı havalara, şimdi sıra hedeflerdeydi.

Biz, bugüne kadar hedeflerimize ulaşmak için tıktıkları dört duvar arasından çıkarak, bir kuş gibi uçmayı hayal ediyorduk, ama uçamadığımızı fark etmek çok zaman almadı…

Uçamıyorduk evet. Uçamıyorduk, çünkü hem uçacak
cesaretimiz, hem de kanatlarımızı kaldıracak gücümüz kalmamıştı. Bize hiç istemediğimiz halde verilen onca gereksiz dersler sayesinde zihnimiz tonlarca yük almış ve şimdi o yük altında ezilip kalıyorduk. Bırakın kanatları çırpmayı ayakta duracak halimiz kalmamıştı…

Ve sonra bir acı son ile daha karşılaştık. Onca yıl çalışmak için okul denen yerde gençliğimizi heba etmiştik, ama şimdi çalışmanın okul ve diploma ile bir alakası olmadığı gerçeği ile tanışıyorduk. Aslında ne eğitim ne de öğretim vardı dışarıda! Dışarıda hiçbir şey yoktu ki…

Her şey içimizdeydi bizim, onca vakit geçirdiğimiz okul bile bizdik aslında!

Eğitmen de bizdik, eğitilende…

Evet, düşler ve hedefler hayal kırıklığı olsa da, acı değildir. Asıl acı ve hayal kırıklığı hiçbir şey yapmadan, çaresizce, kendimizi başka bedenlere ve düşüncelere muhtaç ve mecbur hissetmektir. Senin hiç kimseye mecburiyetin yok! Kimse ve hiçbir şey senin için vazgeçilmez değildir… Sen salt kendine mecbursun. Sen varsan yaşam var, sen yoksan hiçbir şey yok!.. Gerisi koca bir YALAN…

Alıntıdır....
Uğur koşar

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Sen varsan yaşam var, sen yoksan hiçbir şey yok!.. Gerisi koca bir YALAN…
Çok güzel bir yazı teşekkürler

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sen salt kendine mecbursun. Sen varsan yaşam var, sen yoksan hiçbir şey yok!.. Gerisi koca bir YALAN…

teşekkürler..
emeğine sağlık...

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
''''''' düşler ve hedefler hayal kırıklığı olsa da, acı değildir. Asıl acı ve hayal kırıklığı hiçbir şey yapmadan, çaresizce, kendimizi başka bedenlere ve düşüncelere muhtaç ve mecbur hissetmektir '''''''''

::)

güzell bir yazı..teşekkürler... ;)

M

mahsun61

aslında bence bu kendimizi avuttuğumuz bir yalan gibi geliyor bana
durmadan mutluluğun veya acının
iyiliğin veya kötülüğün bizden çıktığını dşünüyoruz yada daha doğrusu bize bağlı olduğunu düşünüyoruz
kısmen doğru olabilir
ama şöyle düşünmek lazım
her insan yürür değil mi
ama yolun temizliliği ve bakımını
onun tercihinde değildir
yada hiçbir insan başarısız olmak istememz
her insan mutlu olmak için adım atar ama hep birileri çıkar çelme takmak için
siz düşen insanı aa başarıyı gerçekten isteseydin
kesin başarırdın diyemezsiniz
çünkü o çelmeyi siz yemediniz
kimbilir kaç kırık var ayağında
yada o çelmeyi atan kim
kimse bilebilirmi
o yüzden evet insan istemeli başarmak için
ama ortam itekleyici yada
engelleyici güçdür
bunuda görmek lazım
:)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
tamamen katıldığım bir yazı üstüne yorum yapmanın anlamı yok diye düşünüyorum  ;) Paylaşım için teşekkürler arkadaşım

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0

İşte gerçek olan bu!
Teşekkürler Ayşe. :)

R

roze

İşte budur ;)
Teşekkürler Ayşe abla :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Evet, düşler ve hedefler hayal kırıklığı olsa da, acı değildir. Asıl acı ve hayal kırıklığı hiçbir şey yapmadan, çaresizce, kendimizi başka bedenlere ve düşüncelere muhtaç ve mecbur hissetmektir. Senin hiç kimseye mecburiyetin yok! Kimse ve hiçbir şey senin için vazgeçilmez değildir… Sen salt kendine mecbursun. Sen varsan yaşam var, sen yoksan hiçbir şey yok!.. Gerisi koca bir YALAN…

bu cümleye bayıldım tşekkürler ayşe

N

Neşe Demirhan

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
KAYSERİ
GulsahToptas' Alıntı:

Çok yerinde bir tanımlama.Paylaşımın için teşekkürler.

bu cümleye bayıldım tşekkürler ayşe

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sanırım bu yazı eğitim sistemini yargılayan ve epey karamsar bir yazı?

Sonra daha üst sınıflara getirildik. Üst sınıflara doğru biz çıkarken, cesaretimiz, içimizdeki büyük kahraman ve yüreğimizdeki o masum sevgi yavaş yavaş yok oluyordu. O zamanlar evde anne babalarımız, “Size okulda gelişmeniz için eğitim ve öğretim verecekler,” demişlerdi.

Şimdi düşündükçe gülümsüyorum kendisine bir şey veremeyen birçok insanın bize ne verebildiğini ve verebileceğini…
Bunun anlamı nedir? Topyekün eğitimcilerin boş insanlar olduğunumu anlamalıyım bu cümlelerden?

S

SUNFLOWERS

Zynep' Alıntı:

Bunun anlamı nedir? Topyekün eğitimcilerin boş insanlar olduğunumu anlamalıyım bu cümlelerden?
Zeynep yazı bana ait olmadığı için,yazarın ne düşünüp
bu şekilde yazdığını bilemem!!! :eek:
Ama bana sorarsan ?kendimce cevap vermeye çalışayım..
Belkide  bizler bunu okuldayken ,öğrenciyken fark edemeyebiliriz..
ama öğrenciliğin neticesinde,farkına varabiliriz.
Misal öğretmen için:Kendisine hayrı yoktuki !!!bize olsun gibi. :)

K

Kristal

SUNFLOWERS' Alıntı:
Zynep' Alıntı:

Zeynep yazı bana ait olmadığı için,yazarın ne düşünüp
bu şekilde yazdığını bilemem!!! :eek:
Ama bana sorarsan ?kendimce cevap vermeye çalışayım..
Belkide  bizler bunu okuldayken ,öğrenciyken fark edemeyebiliriz..
ama öğrenciliğin neticesinde,farkına varabiliriz.
Misal öğretmen için:Kendisine hayrı yoktuki !!!bize olsun gibi. :)
Nasıl yanii :eek: