Niye ALO deriz?

• Konbuyu başlatan prenses_o6
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde prenses_o6 tarafından oluşturulan Niye ALO deriz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,689 kez görüntülenmiş, 61 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Niye ALO deriz?
Konbuyu başlatan prenses_o6
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ananas
C

catzilla

Niye ALO Deriz? Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü,
gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır.
Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu
icat eden, Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk
hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın
Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell,
telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla
sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu
"Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını
daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi.
Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan
başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden
rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu
terketti.Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun
başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya
başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun
her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek
açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu
açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı.
Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

alıntı:

C

catzilla

bende en az senin kadar farklı şeyler düşünebilirdim :)

okuyunca gerçekten bana da çok ilginç geldi.

rica ederim. ;)

Y

yusufi

Kullanıcı
24 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Allessandra Lolita Oswaldo'u hiç bir zaman unutmayacağım....  :p

curciin

curciin

Kullanıcı
4 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
adana
çok güüzel ama ben olsam istemezdim her telefonu açanın sevgilimin adını demesinii :mad:

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konular tarafımdan birleştirilmiştir.

E

ekolıst

Kullanıcı
12 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Malatya
ilginçç... kelimeler kavramlar nerelere kadar uzanmaktaymış ya...

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
bu bilindik bir şey zaten

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ya bir şey diyeceğim neden bazı insanlar sadece bir surat ifadesi ya da benzeri kısa şeyler kullanıyor anlamıyorum illa birşeyler koymak değilsin oraya . bu senin kelime dağırcığınının ne kadar az olduğunu  gösterir ya da konuya ilgisizliğini.

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
çok özür dilerim ama bell beyin sevgilisi sağırmış ve hiç telefonla konuşaamış garibim ve alo nerden geliyor derseniz alo sözcüğü tıpkı türkcede ki kelimelerin değişime uğraması gibi telefonda hitapta da telefon eden kişi merhaba anlamında hello diyordu bu daha sonra alo ya dönüştü bell beyin sevgilisi sağırmış tekrar ediyorum bu yazı heryerde var ve malesef yanlış prensesciğim lütfen yanlış anlama seni elştirmek kesinlikle aklımın ucundan bile geçmez paylaşımların için teşekkürler
bende bu şekilde olduğunu biliyordum hatta sağır olan Bell'in annesi ve eşiymiş sevgilisiyle ilgili pek bir şey yok ortada ve benimde bildiğim kadarıyla alo 'hello' kelimesinden türemişti. paylaşım için teşekkürler...

E

eletto

Kullanıcı
31 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
Graham Bell'in sevgilisinin adı Alexandra Lolita Osmaldo imiş.Bell sevgilisini göremediği anlarda sesini duyabileceği müthiş bir icat yapmış. İlk hattı sevgilisi ile kendi evi arasına çekmiş. Telefon çaldığında onu sevgilisinin aradığını bilir ve telefonunu onun ismini söyleyerek açarmış. Alexandra Lolita Osmaldo...

Daha sonra bu icat kulaktan kulağa yayılmış ve Bell'den bu icadını geliştirmesi istenmiş. Bell o kadar çok çalışıyormuş ki sevgilisinin yüzünü çok az görebiliyormuş.Bell in artık yaptığı tek şey telefonla ilgilenmekmiş İşlerinin yoğunluğundan da telefonunu sevgilisinin isminin baş harfleri olan ALO ile açmaya başlamış.. Sevgilisi Alexandra Lolita Osmaldo bu durumdan sıkılmaya başlamış ve Graham Bell 'i terketmiş.

Graham Bell bu duruma çok ama çok üzülmüş. Ne zaman telefon çalsa sevgilisi Alexandra Lolita Osmaldo arıyor sanıyormuş. Onu kim ararsa arasın sevgilisi zannedip ALO diyomuş.Tabii halk ise ALO nun sevgilisinin adı olduğunu öğrenmiş.Ve Graham Bell'in hatırına o zamandan beri herkez telefonlarını ALO diyerek açmaya başlamış ve günümüze kadar gelmiş.
    Bizim sevdiklerimizle bir adım ötemizde olmamızı sağlayan bu icat aslında bir aşkında sonunu yazmış!!!

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yuh valla. Bir daha alo dersem nolim :d
İlginç valla ilk defa duyuyorum.

Maday, ve s.o.s  in açılımı ne acaba. Açılımmı dedim ben ? Aman aman aman.
Azıcık açılayım ben bu konudan.

E

eletto

Kullanıcı
31 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
ben teşekkür ederim

E

ebruliyn

Kullanıcı