* NedeN bU kaDaR aNLasiLmaZiz? *

• Konbuyu başlatan gokay
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde gokay tarafından oluşturulan * NedeN bU kaDaR aNLasiLmaZiz? * başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,689 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı * NedeN bU kaDaR aNLasiLmaZiz? *
Konbuyu başlatan gokay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

gokay

-İnsanlar cok garip yaratiklar...
Tüm dünya'da kabul gören,degişmez TEK gercegi bilirler,"öLüM".  Ama nedense buna bir türlü kendilerini inandirmazlar...

(Daha da ilginc olani bu gercege baskalarini inandimak icin bayagi bir caba harcarlar...)

-Neden acaba?

*Ilgili ve bilgili arkadaslarin,degerli fikirlerini paylasmalarini beklerim...

metalci

metalci

Kullanıcı
6 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
yaa iştee dediğin gibi insan oğlunun garipliğinden gelio

insan iştee

G

gokay

Gülşah' Alıntı:
Açıkcası ben soruyu ve burada paylaşılan alıntıyı anlamadım!  :-\
Burada anlasilmayacak birsey yokki Gulsah:

Diyorum ki ÖLÜM   hepimizin bildigi ve inandigi,degismez tek gercek. Degil mi?

Ama neden yasarken hic olmeyecek gibi yasiyoruz?
-Olasi herhangi bir durumda "ölümlü dunya kardesim,hepimiz ölecegiz,Ne geregi var" v.s. seyler gunluk konusmalarda hep gecer...

Ölüm'e inaniyorsak,bunu biliyorsak neden daha duzenli,daha mutlu ve huzurlu yasamaya gayret etmiyoruz? Neden sevdiklerimiz,yakinlarimiz hayattayken kiymetini bilmiyoruz? Neden hep kaybedince kiymet veriyoruz? Nedeeen? Ben bunlari gercekten anlayamiyorum!!!

(-Umarim sen beni anliyorsundur,Gulsah) :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Gökay;

Benim anlamadığım şey şuydu " olum" mu bahsettiğin yoksa "ölüm " mü ?
İkisi anlam olarak farklı kelimeler.Ama son yazdığından "ölüm" olarak çıkarttım kelimeyi yanlışsam düzelt lütfen  :-\

G

gokay

Yok dogrusun !

Ama ben ne yapayim,Burada turkce klavye olmadigi icin Ingilizce karakterler kullanmak zorunda kaliyorum...

Sen benim yerime bi duzelt ya,sana zahmet! Eee nede olsa Moderatorsun... :p

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Başlatılan konuda ki gerekli düzeltmeler; konuyu başlatan üyemizin isteği doğrultusun da tarafımdan  yapılmıştır. :)

G

gokay

Gülşah' Alıntı:
Başlatılan konuda ki gerekli düzeltmeler; konuyu başlatan üyemizin isteği doğrultusun da tarafımdan  yapılmıştır. :)
  Tesekkur ederim Gulsah...
-Ya elin degmisken su "s" ve "c" harflerini de bi duzelt sana zahmet...

* Sana gercekten zahmet oluyor biliyorumm...  8)  (memnun edici bir hizmetmis,bunu daha onceden niye bilmiyodum ben yaff!)  :D

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bana göre Ölümü kendimize yakıştırmamamızdan dolayıdır.
Sanki bize en son geliceğini düşünüyoruz.
Ne kadar düşünen varlıklarda olsak başımıza gelmeden bazı duyguları kavrayamıyoruz bu da hayatı ne kadar anlamlandırdığımız/farkında yaşadığımla alakalı sanırım. :)

G

gokay

-Evet haklisin galiba,belki de bunlardan dolayidir...

-Acaba,yeterince bilincli yasamiyor olmamizinda bunda bir etkisi yokmu?...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Elbette vardır Gökay.

Düşünsene, örneğin apartmanda oturan bir kişi kendisi camından aşağı ufak da olsa çöp atar ama üst veya alt komşusu atsa görgüsüz olarak nitelendirir....

Örnek uzar..

G

gokay

-Evet,bu ornekli cevap sorulan soruya cok yakisti...  :alkis Tesekkurler,Gulsah :)

Demek ki Insan kendini gercekten gormuyor!  ???

G

gokay

Peki bu kadar cabuk unutmamizdaki sebep ne olabilir?

*Bircok seyi biliyoruz ama onemini ve geregini cok cabuk unutuyoruz... Bu genel insan yapisindan mi kaynaklaniyor,yoksa kisilere has bir durum mu acaba?..

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsan ruhu ölümsüz bu içimize işlemiş bir duygu, onun için ölümsüzlüğü isteriz hep.
Ayrıca yaşamın öyle büyük bir cazibesi var ki en acı şeyleri siliyor.

G

gokay

Evet haklisin manas yasamin ciddi bir cazibesi var bizde ama...

*Ruhun olumsuzlugunu yakalamak icin birseyler yapmak ta gerekmez mi?...

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Nasıl anlamadım sorunu? Ruh zaten ölümsüzdür, ölüm denilen hadise sadce bedenin ruhtan ayrılması, bedenin aslı olan toprağa dönüşüdür. Kişi ancak ölüm sonrası ebedi yaşamının türünü hazırlayabilir.

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
düşünüyorumda ölüm gibi bir şey peşimizden gelirken biz nasıl bu kadar rahat olabiliyoruz???
geçekten düşündürücü bir soru benim için

G

gokay

manas' Alıntı:
Nasıl anlamadım sorunu? Ruh zaten ölümsüzdür, ölüm denilen hadise sadce bedenin ruhtan ayrılması, bedenin aslı olan toprağa dönüşüdür. Kişi ancak ölüm sonrası ebedi yaşamının türünü hazırlayabilir.
*Insan bedenen bu dunyadan goc edecektir kesinlikle. Ama ruh yasantisina devam edecektir. Ruhun,bedeni olumden sonraki yasantisini ne sekilde devam ettirecegi ise;beden hayatta iken yaptigi faaliyetlere karsilik olacaktir.

-Ruhun olumsuzlugunu yakalamaktan kastim;Ruhun,bedeni olumden sonra rahat ve huzurlu bir bicimde varligini devam ettirebilmesidir. Umarim anlasilmisimdir... ;)

Bu konudaki fikirlerinizi almak istedim...

G

gokay

KUTSAL' Alıntı:
düşünüyorumda ölüm gibi bir şey peşimizden gelirken biz nasıl bu kadar rahat olabiliyoruz???
geçekten düşündürücü bir soru benim için
Bunu bende hakikaten merak ediyorum!... Bu konuyu bu sebepten dolayi acma geregi duydum!

-Inaniyorum ki;"Dunya'da bir cok DOGRUlar var... Bunlar zamanla degisime ugruyor. 200 yil once cok dogru kabul edilen birsey bugun tamamen yanlis oldugu herkes tarafindan kabul ediliyor. Ama gordugum ve anladigim tek bir dogru var,degismeyecek olan,o da;OLUM. Bu dogrunun kesinligini bilip te buna karsilik hicbirsey yapmadan,gelisiguzel yasamak ne kadar dogru? Ne yapmaliyiz? veya Neler yapmak zorundayiz ki hazirligimiz tamam olsun?...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bilindiği üzere hala ÖLÜMden sonrası bilinmemektedir.
Önemli olan yaşadığımız süre boyunca;önce kendimize çevremize,sevdiklerimize ama aynı zamanda tanımadıklarımıza/doğa ya ne kadar faydalı olduğumuz,dengeyi koruyup koruyamadığımızdır.
Tek gerçek ÖLÜMdür.
Gerisi farkındalık,amaçlı yaşamak,mutlu,huzurlu yaşamak/ ölmektir.
Eğer ölüm içeriğine çok fazla girilirse işin içinden çıkılamazmış gibi geliyor bana çünkü yaşanmadan bilinmeyen şeylerden birisidir,ölüm.