NASIL BİLİMADAMI OLUNUR?

• Konbuyu başlatan eftelya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde eftelya tarafından oluşturulan NASIL BİLİMADAMI OLUNUR? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,825 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı NASIL BİLİMADAMI OLUNUR?
Konbuyu başlatan eftelya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan esranur
E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul

Bir bilimadamının tıp konusunda yeni ve çok önemli buluşları olmuştu. Bir gazete muhabiri röportaj yaparken kendisine, ortalama bir insandan nasıl olup da daha farklı ve yaratıcı bir insan olduğunu sormuş. Kendisini diğerlerinden ayıran özellik neymiş?

Bilimadamı bu soruyu "iki yaşındayken annesinin yaşadığı bir deneyim nedeniyle" diye yanıtlamış. Bilimadamı buzdolabından süt şişesini çıkartmaya çalışırken, şişe elinden kayıp yere düşmüş ve ortalık süt gölüne dönmüş.
Annesi mutfağa geldiğinde, ona bağırmak, söylenmek ya da cezalandırmak yerine,
"Robert, ne kadar güzel bir hata yaptın! Daha önce bu kadar büyük bir süt gölü görmemiştim. Evet, olan olmuş. Şimdi birlikte burayı temizlemeden önce biraz yerdeki sütle oynamak ister misin?" demiş.
O da eğilip, oynamış yere dökülen sütle. Birkaç dakika sonra annesi,
"Robert, bu tür bir şey yaptığında, bunu senin temizlemen ve herşeyi eski haline getirmen gerektiğini biliyor musun? Bunu nasıl yapmak istersin? Bir sünger mi kullanalım, bir havlu ya da bir bez mi? Hangisini istersin?" demiş.
Robert süngeri seçmiş ve birlikte yere dökülen sütü temizlemişler.
Daha sonra annesi,
"Biliyor musun, burada yaşadığımız olay, senin iki minik elinle bir süt şişesini taşıyamadığın kötü bir deneyimdi. Şimdi arka bahçeye çıkalım ve şişeyi suyla doldurup, senin dolu bir şişeyi düşürmeden taşımanı sağlayalım" demiş.
Küçük çocuk şişeyi boğazından iki eliyle tutarsa, düşürmeden taşıyabileceğini öğrenmiş.

Ne güzel bir ders!

Bu ünlü bilimadamı daha sonra, o anda bir hata yaptığı zaman bundan korkmaması gerektiğini öğrenmiş. Yapılan hataların yeni bir şeyler öğrenmek için çok güzel fırsatlar olduğunu anlamış.

İşte bilimsel araştırmalardaki deneyler de bu temele dayanır zaten. Bir deney başarısız olsa bile, o deneyden çok değerli bilgiler elde edilir.

Bütün annebabalar çocuklarına, annesinin Robert'a davrandığı gibi davransalar çok daha iyi olmaz mı?

alıntı

Ç

çiçek

Kullanıcı
4 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
kesınlıkle daha ii olur paylaşımın için thank ;)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
eftelya' Alıntı:
Bütün annebabalar çocuklarına, annesinin Robert'a davrandığı gibi davransalar çok daha iyi olmaz mı?
çok güzel olurdu :)

teşekkürler eftelya

C

cvrzet

Kullanıcı
1 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
evet gerçekten güzel olurdu
artık biz çocuklarımıza böyle davranalım ileride
hata yaptıkları  zaman bundan korkmaması gerektiğini öğrensinler. Yapılan hataların yeni bir şeyler öğrenmek için çok güzel fırsatlar olduğunu anlasınlar

P

Paradoks

Bütün annebabalar çocuklarına, annesinin Robert'a davrandığı gibi davransalar çok daha iyi olmaz mı? Kelimesi kelimesine katılıyorum... + cocuklar bir hata yaptıgında kızılır yada rencide edilirse bir daha herhangi bir işe girisimden cekinir aynı hataya düsüp azarlanma korkusuyla... Bence evebeynler bu tür konularda bilgilendirilmeli ve bilincli bir sekilde hareket etmeliler.. :D

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Katılıyorum sana AliCann Ama Kimiside aksi Olduğundan Dolayı Sopa ile yola geliyor!:) :D Bu Olay Kişisel Olay Olarak Değişir insandan insana..

P

Paradoks

Ne derle dayak ile adam olunsaydı esseklerde adam olurdu.. Şiddete HAYIR. :mad: Tabi hattini acan durumlarda ufak cezalar vermekte gerekir... ;)

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Eşek Her zaman Eşektir.Her Zaman Eşekliğinide Yapar.

Â

µGµ®__007

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
i$tanbuL
ewt şiddetLe hicbirsey çözüLmes aksine herşey dahada haLLediLemz sorunLara dönüşür ..
gsL bi hikayeydi saoLasn  ;)

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gözlerim yaşardı..
bugün hangi türk çocuğuna bu tarzda yaklaşır  ki peh!!
herkes ailesinden ne görüyorsa onu uyguluyor ne kadar yanlış kopya nesiller yetişmesin kendimiz olalım...

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
cok hoşuma gitti bu yazı, saolun.. :) küçükken hep bilimkadını(adamı) olmak istemiştim,ama olmadı demekkii bana ailemin davranısı yanlıs olmuss ;D yoksa olurdum :p bizlerde inş. cocuklarımıza karsı Robert ın annesi gibi davranalım... :) :) ;)