Narların tadı(Osmanlı İmp.zamanında yaşanmış ibret verici bir hikaye)

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Narların tadı(Osmanlı İmp.zamanında yaşanmış ibret verici bir hikaye) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,921 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Narların tadı(Osmanlı İmp.zamanında yaşanmış ibret verici bir hikaye)
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ceylan2221984
S

senarist081

Bir padişah, bir iki vezirini ve diğer erkandan birkaçını yanına alarak payitahta (başkente) yakın yerleşim merkezlerinde bir gezintiye çıkmıştı Payitahttan ayrılıp bir kaç saatlik bir yol katettikten sonra yolları üzerindeki bir nar bahçesinin kıyısında dinlenme molası verdiler Olgunlaşmış, tam kıvamını bulmuş olan narlar insanın iştahını kabartıyordu Padişah bahçe içinde çalışmakta olan yaşlı bir adamı yanına çağırdı sordu: <

- Bu nar bahçesi kimin?

- Bu nar bahçesi benimdir efendim, babamdan miras kaldı

- Oğlun, uşağın var mı?

- Allah bize oğul uşak vermedi efendim, bir karı kocadan ibaret iki kişilik bir aileyiz

- Peki ben de bu ülkenin hükümdarıyım, şuradan bir nar şerbeti sıksan da içsek:

İhtiyar "başüstüne" dedi ve hemen gidip bahçe içindeki kulübeden kalaylı, tertemiz bir tas getirdi En yakındaki ağaçtan iki nar kopardı ve sıktı iki nar tam bir tası doldurdu, Padişah içti ve çok beğendi..

Bütün vücuduna bir zindelik ve ferahlık yayılmıştı İhtiyar çiftçi padişahın beraberindeki herkese sırayla nar şerbeti ikram etti. Padişah ve adamları bedenlerinin kazandığı bu zindelikle biraz yol almak için ihtiyara veda edip yola koyuldular. Yolda şeytan padişahın kafasını karıştırmaya başladı "Madem birer ayakları çukurda olan bu yaşlı karı-kocanın mirasçıları yok, ne yapacaklar böyle güzel nar bahçesini, karşılığında bir kaç kuruş verip de bu bahçeyi ellerinden alayım" diye düşündü Padişah ve adamları akşama doğru geri dönerlerken aynı bahçenin yanında yine konakladılar. Padişah ihtiyardan bir tas daha nar şerbeti yapmasını istedi. İhtiyar sabahki kadar candan ve gönülden olmasa da bir tas nar şerbeti yapıp sundu. Fakat padişah bu defa nar şerbetinin tadını pek beğenmedi, sabahkine hiç benzemiyordu sordu:

- Baba ne oldu böyle, bu nar şerbeti sabahki ile aynı nardan değil mi? Bunun tadı hiç de hoş değil !

- Aynı nardan evlat, aslında tadında da bir değişiklik yok, asıl değişen sizin kalbiniz halkınızın malına göz koydunuz, bunun için de narların tadı değişti...

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Anlatılmak istenen güzel bir konu fakat ben konunun sonuç bölümüne bir anlam veremedim.. Sanki bir eksiklik var gibi..

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
sonu rezalet
uğraşsaydım bu kadar kötü yapamazdım
hep güzel şeyler söylemek olmaz

S

senarist081

Safari' Alıntı:
Anlatılmak istenen güzel bir konu fakat ben konunun sonuç bölümüne bir anlam veremedim.. Sanki bir eksiklik var gibi..
Eksiklik şurda ben de katılıyorum.Zaman Osmanlı zamanı da,hangi padişah ve bu ihtiyar kim..Konuyu bence esrarengiz kılan da bu arkadaşlar..Sevgili Safari bu konuyu en yakın zamanda aydınlatmayı düşünüyorum çünkü kafama takıldı.. :-\

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
ßenim söylemek istediğim. Padişahın düşüncesini nasıl okudu yönündeydi..

S

smyye

Kullanıcı
1 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
kalp gözü açılmışş demekki..

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007