MUTLULUGUN SIRRI ''ANLADIN SEN ONU''

• Konbuyu başlatan payro
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde payro tarafından oluşturulan MUTLULUGUN SIRRI ''ANLADIN SEN ONU'' başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,760 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı MUTLULUGUN SIRRI ''ANLADIN SEN ONU''
Konbuyu başlatan payro
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
P

payro

Kullanıcı
23 Eyl 2006
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
www.ismailpeker.ozelsayfam.com
Toplanın, mutluluğun sırrı veriyorum!

Bir kere şu ortaya çıktı: Para, mutluluk getirmiyor kardeşim! Modern dünya, sadece ’daha zenginlerin’, ’daha az zenginlerden’ biraz daha mesut olduğunu, bu saadetin de ’üstünlük’ hissinden kaynaklandığı ve uzun sürmediğini keşfetti! Psikologlar ’mutluluk’ konusuna takmış durumdalar. Temel ihtiyaçları karşılandığı sürece, daha fazla para ekstra bir mutluluk getirmiyor. Peki kim, niye mutlu oluyor? Time dergisinin son sayısı, birçok bilim adamın bu konuda yaptığı araştırmalardan çıkan ilginç sonuçları konu alıyor.

Mutluluk, bizim sandığımız etkenlerden çoğuyla hiç bağlantılı değil! Para? Hiç alakası yok! Eğitim? Hiç etkisi yok! Zekâ? Aynı şekilde! Gençlik? Bilakis! Yaşlıların hayattan gençlere göre daha çok zevk aldıkları ve depresyona daha az meyilli oldukları kanıtlanmış! Evlilik? Araştırmalara göre, evli insanlar bekârlara göre biraz daha mutlu olsa da, bunun sebebi zaten mutlu olmaya meyilli insanların evlilikleri daha kolay yürütmesiyle ilgili olabilir! Güneşli havalar? Hayır! Amerika’nın bol yağmurlu bölgelerinde yaşayanların Kaliforniyalılara göre daha depresif olmadığı kanıtlanmış!

ARKADAŞLAR EN İYİ İLAÇ
O zaman insanları mutlu eden ne? Bulgulara göre dini inanç insanların mutluluğunu artıran önemli bir etkenmiş. İnanan insanlar zorluklara karşı daha kolay göğüs geriyor ve daha iyimser oluyorlarmış. Arkadaşlar, mutsuzluğa karşı müthiş bir ilaçmış! Ahbapları, dostları, aileleri ve çevreleriyle daha yakın ve sık ilişki kuran insanlar karamsarlıktan uzak kalmak için en etkili formülü bulmuşlar. Bu arada, mutlu olmak için bir grup psikoloğun kullandığı ’gün inşa etme’ metodundan bahsetmek lazım. Denekler bir gün önce dakika dakika ne yaptıkları hatırlayıp, bu aktivitenin onların açısından mutluluk düzeyini birden yediye kadar işaretliyorlar. Bu test 900 Teksaslı kadında uygulanıyor. Sonuçlar ilginç... Bu hanımlar için en çok mutluluk veren ilk beş aktivite, seks, arkadaşlarla sosyalleşme, evde yatıp gevşeme, dua etme ve yemek yeme! Bunları spor yapma ve televizyon seyretme takip ediyor!

Tuhaf ama ’çocuklarla ilgilenmek’ listenin en altlarında, ev işinin bir sıra üstünde yer alıyor! Çoğu insanın hayatında mutluluğunun kaynağı olarak gördüğü çocukların, günlük hayatın mutsuzluk sebeplerinden biri olması ilginç! Demek ki, mutlu ettiğini sandığız her şey mutlu etmiyor! Ancak, günlük hayatta insanı sinirlendiren, geren, mutsuz eden ufak tefek olaylar, hayatın genelinde mutluluk kaynağı olabilirmiş! Sürekli şikayet ettiğiniz stresli işiniz, hayatızın en önemli rengi olabilir örneğin. Psikologların bu konuyla ilgili edindiği farklı bir bulgu da: ”Sonların gücü”! Sözgelimi, sizi çok mutlu eden bir ilişki, son bir haftasında berbat kavgalar ve gözyaşı dolu bir ayrılıkla sonlanıyorsa, bütün hayatız boyunca o ilişkiyi kötü hatırlıyorsunuz! Bu konu, kolonoskopi yaptıran bir grup insan üzerinde test edilmiş. Biliyorsunuz kolonoskopi, bağırsaklarla ilgili rahatsız edici, biraz acılı bir muayene metodu.

Bir grup hastaya standard kolonoskopi yapılmış. Diğer grupta ise kolonoskopi aleti, muayeneden sonra 60 saniye hareketsiz bırakılmış. Hastalara acı veren bölüm aletin hareketleri olduğu için, uygulama 60 saniye daha uzun sürdüğü halde, muayenenin sonu 60 saniyelik acısız bir zaman dilimiyle bittiği için, ikinci gruptaki hastalar, uygulamayı, ilk gruba göre daha az rahatsız edici bulmuşlar! Peki, herkes mutlu olabilir mi? 1996’da yapılan bir araştırmaya göre, bir insanın hayatından memnun olması, yüzde 50 oranında genetik yapısına bağlı! Genler neşeli, rahat bir kişilik yapısı, stresle başa çıkma kapasitesini, depresyon ve endişeye meyili yönlendiriyor! Eğer bir insan genetik olarak mutluluğa meyilliyse, başına berbat şeyler de gelse, hatta kaza sonucu bir uzvunu bile kaybetse, zaman içinde, eski mutluluk seviyesine ya da ona yakın bir noktaya dönebiliyor!
Kaynak : Sabah gazetesi

Saygılarımla;

G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Genel olarak cok güzel bir paylasim, dogru tespitler olduguna inaniyorum...

İnanan insanlar zorluklara karşı daha kolay göğüs geriyor ve daha iyimser oluyorlarmış.
Buna gercekten katiliyorum. Kendimi bir cikmazda hissettigimde, ailemden yada arkadaslarimdan aldigim ’fikir’ler yetmiyorsa dualarima siginirim... VE ise yaradiginada kesinlikle inaniyorum...

Ha, tabiiki istedigin sey birazda ’mantikli’ olacak... ;)

N

nehir

Kullanıcı
18 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
mantıklı yada mantıksız olsun herşeyin hayırlısı isterim.

Saygılar

G

Gamzelim

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
www.kalbim.gen.tr
Orasi tabiiki öyle... Ama benim demek istedigim o yönde degildi...

Tutupta haylazin biri ’okul birincisi olayim ya rabbim’ diye dua ederse olmaz diyorum ben.. Ha tabiiki ALLAH bilir... Ama sonucta istedigi seyi haketmesi gerekir diye düsünüyorum...

Okul birincisi olmak icin hicbirsey yapmadan dua etmek yetseydi... ohooo... ;)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Hayata pozitif bakabilen biri oldugumu biliyorum..Bu yazıdan anladıgım kadar,genlerle ilgili imiş insanın hayata bakış açısının ekseni... :)
benim bakış açım her zaman  iyiydi,öylede oldu...Biraz polyana gibi düşünülsemde,ben öyle düşünmüyorum...Mutluluk içimizde,sıkıntı dışarıdan gelir.. :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Şunuda göz ardı etmeden geçemeyecegim..Bu denekler arasında özellikle "çoçukları dinlemek" şeçenegini şeçenler anne yada babalar mı? merak ettim...Bir anne olarak bu şeçenegi göz ardı edemem..Çoçukları olanlar daha iyi bilirler.Bir gülüşleri ile dünyayı döndürebilen çoçukları dnlerken insan nasıl mutlu olmaz..Kanından kan,canından can varlıklarımız olan,özelliklede anne isen bu şeçenek benim için en üste  yerini aldıgını söylemek isterim..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mutluluk ve mutsuzluk insanın beyninde,düşüncelerinde,Cem Yılmaz'ın dediği gibi içimizde :)Her insanı mutlu eden kavramlar farklı yada ruh haline göre değişebiliyor,mesela konuda arkadaşlar denmiş, ama kalabalıktan sıkılan insan yeri geliyor arkadaşlarından uzak kalmayı tercih ediyor çünkü yalnızlığa ihtiyacı var ve onu bu yalnızlık mutlu ediyor.Yeter ki insan kendini tanısın.Herşeyin,mutlulukların,üzüntülerin gelip geçici olduğu bu yaşamda kendisinin nelerin mutlu edebildiğini farketsin,kendine zaman ayırmayı,kendini dinlemeyi öğrensin
teşekkürler güzel paylaşımdı