Motive Edici Öyküler

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Motive Edici Öyküler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 27,501 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Motive Edici Öyküler
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DOnVitoCarLeONe
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep

George Dantzig anlatıyor: Berkeley’de California Üniversitesi Matematik Bölümü Öğrencisiydim. Her zaman ki gibi sınıfa geç girdim ve tahtadaki iki soruyu ev ödevi sanarak defterime geçirdim. O akşam, soruların üzerinde çalışırken bunun profesörün verdiği en zor ödev olduğunu düşündüm. Her gece, başaramasam da sırasıyla her iki problemin üzerinde saatlerce çalıştım. Birkaç saat sonra beynimde bir şimşek çaktı ve her iki problemi birden çözdüm. Ertesi gün cevapları okula götürdüm.Profesör, masanın üzerine bırakmamı söyledi. Masanın üzerinde kağıttan bir tepe oluşmuştu. Benim kağıdımın bunların arasında kaynayacağını düşünüp bir sıraya üzgünce oturdum. Altı hafta sonra bir Pazar sabahı kapının vurulmasıyla uyandım. Kapıda profesörü görünce dondum kaldım. ‘George! George!’ diye bağırıyordu.’Problemi çözmüşsün’ dedi. ‘Tabiiki’ diye cevap verdim.’Çözmem gerekmiyor muydu?’ diye sordum.

Profesör, tahtaya yazılmış olan o iki problemin ev ödevi olmadığını, dünyanın önde gelen matematikçilerinin şimdiye kadar çözememiş oldukları iki ünlü problem olduğunu açıkladı. Birisi bana onların, iki ünlü çözülememiş iki problem olduğunu söyleseydi, sanırım onları çözmeyi denemezdim bile.

Hayatta başarılı olmuş yaşlı bir adam, bazı gençler ‘Hayatın bize azami mutluluk ve başarı sağlaması için ne yapmalıyız? Diye sorduklarında ondan şu cevabı almışlardır:’Sizin bu sorunuz, bana bir tek ineği olan köylüyü hatırlattı. Bir gün o köylüye biri sordu. ‘İneğin ne kadar süt veriyor?’ Köylü şu cevabı verdi:’İneğim süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.’Arkadaşlar, mutluluk ve başarıyı hayat size vermez. Çabanızla o mutluluk ve başarıyı, hayattan sizin almanız gerekir.

Sınava girecek öğrencilerden biri hayatın getirdiği olumsuzluklara dayanamaz. Çözülmeye başlar. Babası bunu fark eder ve oğluna şu olayı anlatır.

‘Timsah kaplumbağayı yemek istiyormuş ve arkasından yetişmeye çalışmış. Kaplumbağa timsahtan yavaş hareket ettiği için en yakınındaki ağaca tırmanmış. Genç şaşkınlıkla sormuş: Hiç kaplumbağa ağaca çıkar mı baba? Babası başını sallamış: ‘Kurtulması için çıkması gerekiyordu yavrum’ demiş.

Amerikalı yazar James F. Clarke, azim ve devam olmadan başarılı olunamayacağını şöyle ifade eder. ‘Bu dünyada azmin yerini hiçbir şey alamaz. Kabiliyet ve deha, azmin yerini tutamaz. Zira, kabiliyetli olmalarına rağmen başarılı olamamış nice insanlar vardır’.

Tanınmış armatörlerden Mr. Lindsoy, 14 yaşında iken yetim kalmış ve iş bulmak için Glasgow’dan Liverpoll’a gideceği sırada vapur ücretini ödeyecek para bulamadığından, vapurun kaptanı ile anlaşarak kömürlükte kömürleri ayıklama karşılığı yolculuk edebilmişti. Liverpool’da 7 hafta işsiz dolaşmış, ambarlarda yatmış, bir gemide iş bulmuştu. 14 yaşında bir çocuk olarak girdiği bu gemide yavaş yavaş ilerleyerek geminin süvariliğine kadar yükselmişti. Bu başarının sırrını şöyle açıkladı:

‘Başarının sebebi; şaşmaz bir sabır, durmadan çalışma ve kendime yapılmasını istemediğim şeyleri başkalarına yapmak prensibine, dört elle sarılmamdır.’

Michael Jordan: ‘Ben hiçbir zaman, başarısız olursam neler olacağını düşünmem. Çünkü bunları düşünmeye başlayıp üzerinde yoğunlaştığımızda olumsuz bir sonuca ulaşırız. Eğer konunun üzerine atlıyorsam başarılı olacağımı düşünüyorumdur, başarısız olursam neler olacağını değil. 

Alıntıdır.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Korsan' Alıntı:

Bir gün o köylüye biri sordu. ‘İneğin ne kadar süt veriyor?’ Köylü şu cevabı verdi:’İneğim süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.’Arkadaşlar, mutluluk ve başarıyı hayat size vermez. 
Burası çok iyiydi ya.
Hemde çok.

R

rozx

Kullanıcı
14 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
izmir
çok güzel örnek alınacak hikayeler sitede emeyi geçenlere teşekkürler

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Korsan' Alıntı:
Korsan' Alıntı:

Bir gün o köylüye biri sordu. ‘İneğin ne kadar süt veriyor?’ Köylü şu cevabı verdi:’İneğim süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.’Arkadaşlar, mutluluk ve başarıyı hayat size vermez. 
Burası çok iyiydi ya.
Hemde çok.
Örnek güzelde
evet bizim almamız gerekir  ama onunda verebileceğinden fazlasınıda alamayız ya beklentimizin altındaysa ne olacak? Neyse bu motive edici yazı için teşekkürler :)

A

alpi_282854

Kullanıcı
21 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
SAKARYA
ya tembelliğin rahatlığında karamsar ya da çalışmanın yoruculuğunda coşkulu yaşayacağız...
muhammet bozdağ(ruhsal zeka adlı kitaptan)
paylaşım için teşekkürler :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Özlem' Alıntı:
Örnek güzelde
evet bizim almamız gerekir  ama onunda verebileceğinden fazlasınıda alamayız ya beklentimizin altındaysa ne olacak? Neyse bu motive edici yazı için teşekkürler :)
Kaptanım, senin beklentinden inek sorumlu tutulamazki :d Yani ineğin verebileceğinden fazlasını beklemicen.
Keza, bu durum sende ineği, pirzola olarak kullanma isteği doğurabilir :d
Yani insan gelebilecekten fazlasını beklememeli, daima erişebilecekleri beklentileri olmalı, bana göre tabi.

Hem bu yazıyı siz motive olun diye paylaştım :d Beni motive edebilitesi yok vesselam.
Bu motive, mevzunada, bir ara yazıcam. Du bakalım.
Teşekkür ederim efendim.

superisi23

superisi23

Kullanıcı
30 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Gerçekten de çok güzel hikayeler. Azmin elinden hiçbirşey kurtulmaz. Beynimizde olumsuz fikirlere yön vermemeliyiz. Olumlu fikirlerle doldurabilirsek başaramayacağımız hiç bir şey yok...

H

himen

Kullanıcı
4 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Başarının sebebi; şaşmaz bir sabır, durmadan çalışma ve kendime yapılmasını istemediğim şeyleri başkalarına yapmak prensibine, dört elle sarılmamdır.’

bu sözde bir hatamı var ; kendime yapılmasını istemediğim şeyleri başkalarına yapmamak olmayacak mı ?????

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler Korsan hepsi birbirinden güzel,ders alınacak hikayeler

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
himen' Alıntı:
Başarının sebebi; şaşmaz bir sabır, durmadan çalışma ve kendime yapılmasını istemediğim şeyleri başkalarına yapmak prensibine, dört elle sarılmamdır.’

bu sözde bir hatamı var ; kendime yapılmasını istemediğim şeyleri başkalarına yapmamak olmayacak mı ?????
Evet sanırım sizin dediğiniz gibi himen. Bir harf nelere mal oluyor hesab edin artık.
Dediğiniz gibi sanırım.
Teşekkür ederim ilginiz için.

D

DOnVitoCarLeONe

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
ItAlYaNO
Korsan' Alıntı:

Profesör, tahtaya yazılmış olan o iki problemin ev ödevi olmadığını, dünyanın önde gelen matematikçilerinin şimdiye kadar çözememiş oldukları iki ünlü problem olduğunu açıkladı. Birisi bana onların, iki ünlü çözülememiş iki problem olduğunu söyleseydi, sanırım onları çözmeyi denemezdim bile.

öğrenci arakdaş her kimse..
bence çözerdin ya o kadar çok motive eden insan varki: "yaparsın sen, çözersin heyt be koçum benim" diye diye çözdürürlerdi ilaki..

ama gerekli kalmadan zihnindeki bilgi sayesinde çözmüşsün zaten...
Demek ki bilgi motiveden daha önemli. Tabi ben sahip olduğum bilgiyle bu soruyu çözerim deme rahatlığı kendini motive sayılmazsa  ;D