METAPROGRAMLAR

• Konbuyu başlatan ayben
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde ayben tarafından oluşturulan METAPROGRAMLAR başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,448 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı METAPROGRAMLAR
Konbuyu başlatan ayben
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan bluebell
A

ayben

Metaprogram:

Dünyayı algılama  filtrelerimiz ve davranışlarımızın temelini oluştururlar. Bilgisayar diliyle konuşursak Metaprogramlar, beynimizdeki software'ler, yani bir tür davranış yazılımıdır diyebiliriz. Bu yazılım doğrultusunda ve genellikle bilinçsiz olarak hareket ederiz..

Metaprogramlar iyi ya da kötü değildir. Yalnızca bunlar kişilerin tercih hakkıdır ve onlar bunlarla başarı sağlıyor ve rahat ediyordur.

Metaprogramlar;

1. Proaktif-Reaktif:Proaktif insanlar sorumluluk alan, kendini motive eden ve olayı doğrudan başlatan, girşimci kişidir. Reaktif insan ise duruma ve olaylara göre hareket eden, pasif kişidir.

2. Yaklaşan-Kaçan: Yaklaşan insanlar hedefleri ve istekleri konusunda motive olan ve onlara odaklanan bireylerdir. Kaçan insanlarsa başlarına kötü şeyler gelmesinden korkan, olumsuzluklardan motive olan kişilerdir.

3. İç ve dış referans: İç referansı kulananlar kendi değer yargılarına göre hareket eden, başkalarından fazla etkilenmeyenlerdir. Dış referans sistemini kullananlarise başkalarının gücünden etkilenen ve onların etkisinde kalan bireylerdir.

4. Kurallılar-Kuralsızlar: Fırsatçı insanlar, farklılıkları, fırsatları ve alternatifleri kovalarlar. Kuralcılar ise konfor bölgesinin dışına çıkmayan, kurallar içerisinde başarı ve mutluluğu arayanlardır.

5. Genel ve özel düşünenler: Genel düşünenler bilgiyi anlama ve değerlendirmede büyük ve bütünle ilgilenirken spesifik düşünenler olay ve konuları kendi içinde spesifik olarak kabul ederler.

6. Eşleşenler-Eşleşemeyenler: Eşleşenlerbenzerliklere odaklanırken eşleşmeyenler genelde farklılıklara odaklanırlar. Bu metaprogram daha çok kıyas yaparken kullanılır.

7. İkna Stratejileri: Görsel insanlar ikna olmak için görmek isterken, işitseller duymak, bazı insanlar ise okuyarak, yaparak ikna olurlar. Bununla birlikte öğrenme modunda tekrar, zaman ve süreklilikte önemli rol oynar.

Alıntı

Doç. Dr. Turgay Biçer

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
hiç duymamıştım...çok ilginç... :eek: :eek: :eek:

teşekkürler Ayben... ;) ;)

A

ayben

rica ederim eftalye okuduğum bir kitap sizinle paylaşmak istedim :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu konu beni, aştı cumhur abi. Anlamadım bişe.
Turgut abi soyadı gibi biçti beni vesselam.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ne bilim.

Bir analist daha işte.
Bu konuya reaktif yaklaştım :d

cokbılmıs