Mesleğinizi beyniniz seçiyor!

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Meslekler Rehberi kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Mesleğinizi beyniniz seçiyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,423 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Meslekler Rehberi
Konu Başlığı Mesleğinizi beyniniz seçiyor!
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tuncay60
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Vücudumuzun patronu olarak nitelendirebileceğimiz en önemli organımız beynin, sağ ve sol yarım küreleri farklı farklı misyonlara sahiptir. Nöroloji Uzmanı Dr.Mehmet Yavuz, beyinlerinin farklı tarafları baskın olan kişilerin yeteneklerinin ve zekâ seviyelerinin de farklılaştığını dile getiriyor. Beynin sağ ve sol yarım kürelerinin, mesleklerin de belirleyicisi olduğunu belirten Dr. Yavuz, ekliyor:

Estetik zeka sağ tarafta!
“Estetik zekâ için sağ beyine ihtiyaç vardır. Sol beyin matematiksel yetenekleri, sağ beyin ise mühendislik yeteneklerini ön plana çıkarır.Mühendislik,mimarlık, yazarlık,müzisyenlik gibi mesleklere sahip kişilerin sağ beyin özellikleri baskındır. Sol beyni gelişmiş kişiler ise; bankacılık ve finans gibi matematiksel zekâ gerektiren alanlarda rol alabilir.” Sağ elini kullananlarda beynin sol yarım küresinin özelliklerinin, sol elini kullananlarda ise sağ yarımküresinin niteliklerinin baskın olduğunun altını çizen Dr. Yavuz, şöyle devam ediyor:

Ters eliniz devrede!
“Sol elini kullananlarda sağ beyin baskın durumda olduğundan, bu kişilerde mimarlık ve müzisyenlik kabiliyeti gelişmiştir. Beyninin hem sağ hemde sol yarımküresi baskın kişiler ise; matematiksel yeteneğe sahip olabilir. Ancak sağ beyin daha çok matematiğin geometri kısmıyla, sol beyin ise cebirsel bölümü ile ilgilenir. Solak bir çocuk, güzel sanatlara yönlendirilebilir. Ancak fen ya da konuşma becerisi gerektiren avukatlık veya pazarlama gibi bir meslekle uğraşması hata olabilir. Çünkü sol beyin, konuşma becerilerinde çok önemli bir rol oynar. Solak bir kişi avukatlığı değil, hakimliği tercih etmeye yönelmelidir.”

Liderler beyinlerini global olarak kullanan kişilerdir!
Dr. Mehmet Yavuz, toplumdaki lider kişilerin beyinlerini global olarak kullandıklarını söylüyor ve ekliyor: “Beynin iki yarım küresini birbirine bağlayan korpus kallosum adlı sinir lifleri, oluşturdukları köprüsel yapı sayesinde bilgi alışverişini sağlar.

Korpus kallosum ne kadar iyi gelişmişse, insanın bir bütün olarak beyinsel yeteneklerini sergilemesi o kadar artar. Eğer korpus kallosum iyi gelişmemişse, sağ ve sol beyinden hangisi baskın ise, kişi o özelliklerini ön plana çıkararak hayatını sürdürür. Toplumdaki lider kişilerin, beyinlerini global olarak iyi kullanmayı beceren kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Bu kişilerde beyin ve vücut ilişkisi çapraz yürür. Korpus kallosumun yetersiz geliştiği kişiler, lider olamaz.”

Yazan : Dr. Mehmet Yavuz
Kaynak : www.ekolay.net

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
evet ya yazıyı okuyunca bi düşündümde arkadaş çevremde örnekleri var. Hatta bende sağ elimi kullanıyorum ve matematikle aram iyidir.

güzel bilgiler teşekkürler  ;)

S

spiritualsigns

Sağ ve sol elimi sıkıntısız kullanıyorum yazı yazma da dahil olmak üzere.. Cebir ve geometriyide sevmiyorum ancak sayısalım iyidir. Mimarlık ve mühendislik yönüm kuvvetlidir oldukça hemde... Sektör beni kaybetmemeliydi :p ancak tarih harici tüm sözel bilimlere de ilgim var... neyim ben bilemedim şimdi :)

D

deryam

Kullanıcı
6 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
YOZGAT
Ben sag elimi daha çok kullanıyorum vehakim olmak istiyo rum buhakimligi beceremiycem anlamına mı geliyor  :-[

Q

qülşah

Kullanıcı
7 Kas 2010
En iyi cevaplar
0
0
bnd sol elimi kullanıyorum..ama metemetikle aram gayet iyi.. sözel derslerlele de aram iyii..  :p :p

E

eniseoz

Kullanıcı
27 Eyl 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bende sol elimi kullanıyorum ve sözel öğrencisiydim lisedeyken mamtematikle aram hiç yoktur anlamadığımdan deil ama anlamak istemediğimden aram yoktur  yanlış olmasın hani  ;)

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben her 2 elimide kullanmayı ortaokuldan sonra aynı derecede öğrendim.Normalde Sağ-akım.Futbol oynarkende ayaklarım için aynı şey söz konusu.ama ne matematikte nede mühendislikte yeteniğim olduğunu düşünmüyorum.beynim tamamen duygular ve sözel zekaya yoğunlaşmış durumda sanırım...

N

neslican

Kullanıcı
1 Tem 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Cσ∂єx' Alıntı:
Korpus kallosum ne kadar iyi gelişmişse, insanın bir bütün olarak beyinsel yeteneklerini sergilemesi o kadar artar. Eğer korpus kallosum iyi gelişmemişse, sağ ve sol beyinden hangisi baskın ise, kişi o özelliklerini ön plana çıkararak hayatını sürdürür. Toplumdaki lider kişilerin, beyinlerini global olarak iyi kullanmayı beceren kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Bu kişilerde beyin ve vücut ilişkisi çapraz yürür. Korpus kallosumun yetersiz geliştiği kişiler, lider olamaz.”

Yazan : Dr. Mehmet Yavuz
Kaynak : www.ekolay.net
korpus kallosumumuzun gelişmişlik düzeyini nasıl öğrenebiliriz acaba__

V

Voliax

Kullanıcı
28 May 2012
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence sağ-sol el ile beyin gelişimi arasındaki ilişki tamamiyle hurafeden ibaret =)

Z

zeynepbegüm

Kullanıcı
9 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çocukluk cagında sol elini kullananlarda aile baskisi yogun oldugundan hem sol hem sag ellerini kullanma becerisi ortaya çıkıyor :)

T

tuncay60

Kullanıcı
15 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Öyleyse toplımumuzun hemen hemen hepsi diyebileceğimiz kısmı sağlak olmasına rağmen neden matematikten şikayetçi bir öğrenci ve halk topluluğumuz var !