Mesele Yataktan Kalkabilmekte...

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Mesele Yataktan Kalkabilmekte... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,288 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Mesele Yataktan Kalkabilmekte...
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mustang
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
MESELE YATAKTAN KALKABİLMEKTE
HINCAL ULUÇ

”Yarın sabah saat yedi buçukta kalkacağım” dedi genç kız.. Sonra ertesi günün programı yaptı.. ”Duş.. Kahvaltı.. Evden çıkış..” diye başlayarak.. Önemli bazı ihtiyaçları karşılamak üzere alışveriş merkezine gidecekti. Sonra öğle yemeğinde uzun zamandır görmediği bir arkadaşı ile buluşacaktı. Öğleden sonra bir iş randevusu vardı..

Saatı sabah 7.30’da çalarken ”Duş yapmasam da olur” diye düşündü... ”Yarım saat daha kestireyim..”

Bir yarım saat daha için kahvaltıdan da vazgeçti..

Alışveriş mi?.. O kadar da önemli değildi canım.. Ertesi güne kalabilirdi. Öğleye kadar uyusa ne kadar iyi olacaktı. O kadar sıcak ve çekici idi ki, yatak..

Öğle yemeğinde arkadaşı ile buluşma mı?.. Bunca zamandır görüşmemişler de ne olmuştu yani.. Birkaç gün sonra yeseler yemeği ne olurdu ki?.. Bir telefon eder, yok canım, yüz yüze konuşmak zor, bir mesaj çeker ertelerdi yemeği.. Oh be.. Artık canın çektiği kadar uyuyabilirdi..

Uyudu.. İş randevusuna, aç biilaç, alelacele yapılmış bir makyaj, iki fırça ile düzeltilmiş saçlar ve uykudan şişmiş gözlerle girerken, aynaya bakmadığı için, neden başarılı olamadığı da anlayamadı..

O gece yatarken gene plan yaptı.. 7.30 kalkış.. Duş.. Kahvaltı.. Gazetelere bakma.. 9.00: Alışveriş merkezine gidiş. 11.30: Arkadaşla buluşma.. 14.00: İş randevusu..

..Ve sabah 7.30 da saati çaldığında ”Canım kahvaltı çekmiyor, duşu da daha dün gece aldım..” diye mırıldandı, yastığı kafasın üstüne koyup öbür tarafa döndü.

Kim mi anlattığım.. Siz.. İçinizden biri.. Kimbilir kaç kişisiniz orda.. Kaç yüz.. Bin..
Başarı, yataktan kalkma ile başlar.. Bu kadar basit.. Ama o kadar da zor..

Bir araştyrma yapın yakın çevrenizde.. Başarılı olanlar, yataktan kalkmayı bilenlerdir.

Nedir yataktan kalkmayı bilmek.. Karar verdiğin saatte gözünü açtığın anda, fırlayıp yataktan çıkmak.. Bir dakika bile gecikmeden.. Bir dakika bile yatak miskinliği yapmadan..

Uçak kaçacaksa, yaparız bunu.. Ama hayat kaçarken yapmayız.. Kaçan uçağın yenisi vardır oysa.. Ama kaçan hayatın saniyesi geri gelmez..

Yataktan kalkmayı öğrenmek, kendini tanımakla başlar..

Kendinizi iyi tanırsanız, kalkacağız saati doğru belirler, güne doğru, yapabileceğiniz, başarabileceğiniz planla başlarsız..

Saat 7.30’da yataktan çıkamadığızı bile bile her gece ”7.30 kalkış” diye yattız mı, kendi kendinizi aldatır, daha kötüsü giderek aşağılık kompleksine düşersiniz.. ”Ben ne berbat bir insanım. Verdiğim en basit kararları bile uygulayamıyorum” diye..

Bakın.. Hayali değil, gerçekçi planlar yapın..

”10.00’da kalkacağım” deyin.. Ama kalkın.. Geceden verdiğiniz kararları, ertesi gün uyguladığız ölçüde kendinize güveniniz artmaya, kişiliğiniz oturmaya başlar.

O zaman 7.30’da da rahatça kalkabilecek güce ulaşırsız..

Yapamayacağızı ezbere bildiğiniz planları her gece yatarken yapmak, sizi yaşarken öldürür.

Durmadan plan yapıp ertelemek, hiç plan yapmamaktan çok daha hızla çürütür insanı..

Yataktan kalkacağız zamana doğru karar verin ve kalkın.. Hayatızın nasıl hızla olumlu gelişmeye başladığı göreceksiniz

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok doğru bir tespit.
Hıncal Uluç akıllıca önemli bir konuya el atmış bu kez de.
Gerçekten de planları sürekli ertelemek, ve üstüne üstlük bunun için bahaneler yaratmak, aslında durmadan yaşamı ertelemek değil mi?

I

iki_kelime

Kullanıcı
26 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
ewt güzel bi konu ve çok güzel bi yazı olmuş Teşekkürler ;)

T

Tülay

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kalbim.gen.tr
Benimde böyle bir sorunum var uyku işte:) Bırakamıyorum.

Ama çok doğru... Bundan sonra dediğim saatte, palanladığım şeylere uyayım.

Teşekkürler.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Çok güzeldi gerçekten
paylaşım için teşekkürler

R

riçiriç

Kullanıcı
12 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
bu benim en büyük sorunlarımdan biri!!
devamlı plan yapııyorum ama o sıcacık yatktan kalkmak ölüm :-\
70 senelik bir ömrümüz varsa bunun 35 senesini uyuyarak geçiriyorus...

ama bunu başarıcam :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
ya arkadaşlar yapacağız işler varsa erken kalkın... :D

bazı insanlar sabahın köründen kalkarlar... keşke yapacak bişeleri olsa boş boş zaman çldürürler sonra bütün günleri verimsiz gecer... yani adam 4 saat yattım  20 saat hayattaym diye seviniyor ama ölee boş boş bakıyo bişe ypmadann..

önemli olan ömrümüzün 35 senesini dahi dolu dolu cap canlı uyanık bi şekilde geçirmek... uykunun verdiği zevki bişeye değişmem abi ben işimi 12 saate indirir o saatlerde uykuyu düşünmem verimli çalışırım...
nesee çok konustm gene yaa :D

H

hayat_guzeldir

Kullanıcı
12 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yapamayacağızı ezbere bildiğiniz planları her gece yatarken yapmak, sizi yaşarken öldürür.

Bu söz çok etkileyiciydi...Kendimiz için erteliyoruz sanıyoruz ama yanılıyoruz...
Zarar yine kendimize....

Bir yerden başlamak lazım yine de... ;)

Z

zor_yilar

Kullanıcı
17 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
bende böyleyim  geç uyanınca işimden kendimden nefret ediyorum o gün ne yaşamak nede çalışmak istemiyorum gece 01:30 kadar çalışıyorum

O

OZge95

Kullanıcı
23 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bır kez daha buraya uye olmakla ne ıyı yaptıgımı anladım burası emım bana cok sey katıyor ve katıcak :D :D :D :D :D

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
kendimi gördüm bir an malesef çoooook güzel vede ders çıkarılacak bir yazıydı.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Sene 2006 o yıl işsizdim ve hareketsiz bir haldeydim. Dedim ki bir gece kendime " yarın sabah kalkıp yürüyüş yapacağım,çalışırsam böyle bir şansım olmaz".

Sonra ben ertesi sabah saat çaldığında " çok uykum var yarın sabah giderim" dedim ve ben o yürüyüşe başlayamadım çünkü yaklaşık 1 ay sonra işe başladım ve o kadar çok hayıflandm ki ama boşa. Bu yüzden bir şey daha öğrenmiştim ertelemenin çaresizliğini...

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Güzel bir konu...hemen hemen her insanın ortak sıkıntısı planları ertelemek,yapabileceği işin getiri ve götürülerini bildiği halde boşvermek,umursamazlık.Mümin Sekman'ın Kişisel Ataleti Yenmek kitabı bu konuya ilişkin analizleri okunulacak va faydalanılacak değerde,neden bile bile böyle davranıyorum diyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Süper bi konu bende her sabah bu ertelemeler yüzünden işe geç kalıyorum :D :D

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Başardım sonunda bu yazıyı okuduktan sonra artık 5 dk senromunu yendim... Yataktan artık kalkabılıyorum ama yıne geç kalıyorum anlamadım ben bu ışı.. :D

S

spiritualsigns

Hiç bir şeyi ertelemedim... oldukça programlı ve hedefli hareket ettim.. Aldığım kararları hiç ertelemedim ve bu beni pek memnun etmedi... Bencillik burada işte... insan bazen erteleyebilmeli yapmak istediklerini... Kendi için harcamalı zamanı... Hayatta mola zamanları olmalı...