MANEVİYATIM (BENİM YAZIM)

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde sarmut tarafından oluşturulan MANEVİYATIM (BENİM YAZIM) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,388 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı MANEVİYATIM (BENİM YAZIM)
Konbuyu başlatan sarmut
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan HİLAL

yazım hakkındaki düşünceniz

• çok başarlı

Kullanılan: 1 6.7%
  • başarılı

Kullanılan: 3 20.0%
  • normal

Kullanılan: 8 53.3%
  • kötü

Kullanılan: 3 20.0%
  • cok kötü

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    15
S

sarmut

Kullanıcı
31 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güzellik insanlığın maneviyatında oluşan ve daha sonra yaşamı görmek istedğin şekilde ele alarak bütünleştirdiğin bir unsurdur bana göre....

dile getirmek istediğim; güzelliğin her yönüdür. insanlığın , doğanın, söz ve düşüncelirinin duyglarının vs...

ve an çok şuna üzülürüm ki o da hayatta bizlerin o kahroloası kanına işleyen (şevk ve gurur ) İŞTE TÜM GÜZELLİKLERİ YOK EDEN ETKENLER.

kıssacası insana zarar veren herşey gerek maddi gerekse manevi güzelliği yok eder fakat güzel şeyler yapıldığı, üretildiği sürece en kötü değersiz nesne bile güzellik kazanaır. işte gerçek güzelliği yakalamak zininlerde yaşanan değil duygularda yaşanan gzüelliğ aramakla güzeli güzel kılabiliriz.

Nedir ki ? gözlerinin yeşil, saçlarının sırma, yüzünün al olması nedir ? yatının , katının milyarlarının olması ruh güzelliğini yakalayamamış isen eğer

sevgili insanlar çok bedbaht edici bir durumla karşı karşıya gelerek 21 yy somut gzüelliklere önem vermesi yani paranın getirdğ güzellikler ve menfaat kokan aldanışlar alıp başını gidiyor.

bizler ne yazıkki; duygularının ve sevinçlerin ürettiği gzüelliği gittikçe görmezden gelip basitleştiriyoruz. yadirgayarak ve hatta mazide bir nostalji haline getirdik bunu bizler mi ? istedik yoksa zaman ilerledikçe değişen şartlar mı ?

sanki her geçen gün güzel yok etmekiy kendimize borç biliyoruz.
*paraya esir olarak gerçekleri unutmakla
*suç bilinen olayları gizlemekle
*sevgi-saygı kavramlarını arka planlara itip arzuları kovalamakla bir kez daha riyakar olmaya yol alıyoruz.
peki bu güzellik kelimesinin özünü söylermisiniz bana  !
bir altının %100 saflığını bulmak gibi vyea yeni doğmuş bir yavrunun hayata gözlerini açması gibi işte gerçek güzelliği bana tüm saflığıyla göstermelisiniz ve tekrar tüm doaısyla yaşatmalısınız ki ben güzele güzel diyeyim güzel benim olabildikçe a dostlar :)

ne muhteliftir ki asıl yaşadığımız bu yy ın en büyük bunalımlarından biri de kıssaca anlattıklarım değilmidir ?
yalan sözlere kendi çıkarlarımız için katlanarak güzelilğimizi kaybetmemiz kendi istek ve arzularımız uğruna temiz ve doğal olan herşeyi kirletmemiz doğruluk adına yapılan daha daha birçok olayları gerçekleştirip ve saymakla sayfalara muktedir göremediğimiz daha nice olaylar vardır.
öyleyse ben sosyal bir varlık olarak kendime uygun gelen her güzelliği yok edebilecek konuma gelebiliyorsam bir kere de asıl güzelilğin ne olduğunu anlamaya çalışmam bile önemlidir.
nasıl ki , insanoğlu topraktan gelmiş toprağa yani özüne dönecekse bu güzellik kavramını gün gelecek gerçek değerine ucundan tutarak kavuşturmayı ümit ediyorum.

tüm güzel bir olan ve güzel düşünen insanlık için elele ....

A

ayben

Teşekkürler sarmut ellerine sağlık yüreğine sağlık :)
Bu yüzyılın en büyük sorunu insanların sadece çıkarları için yaşamasıysa bunun da en büyük sorumlusu bizlersek neden bir çözüm yolu bulma arayışına girmeyiz? Hiç anlamadım bunu aslında...
İnsanlar artık güzellik ya da saflık kavramlarını çok değiştirdi. Sadece hayatın gidişatına bakmadan ve sadece insanları yargılamadan yaşayamaz olduk. Bizi bu hale getiren bizlerden başkası değil...
O zaman kendimizi en iyi ulaştırmakta bizden başkasının elinde değil. Bizden değerli kimse yok mantığı çok bencilce bir kavram olsa da bunu çok iyi anlamak gerekli bence. İnsan kendi değerini bildikçe karşısındkinin de değerini bilmeli ...
''İnsanın görevi, kendi içindeki kıvılcımı bulup ışık haline getirmektir.'' Bu söz yeterince açık olsa gerek biraz derin düşünmek olaylara, insanlara sadece kendi açımızdan bakmamalı biz o insan gibi kendimizi modelleyip onun gibi bamalıyız ayrıca...
İşin özü biraz bencillikte yatıyor bana kalırsa ;)

S

sarmut

Kullanıcı
31 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
evet ayben sana da çok çok katılıyorum.
zaten biraz buna dokundurarak yazmıştım bu yazıyı birkaç yıl önce yazdım fakat aynı şeyleri yıllar geçmesine rağmen düşünüyorum. bencillik ve gurur ve maneviyatlarımıza bakmadan direk hükümler koyuyuoruz bu da saf temiz duygularımızı yaşayamaz hale getiriyor bunu biz insanlar yapıyoruz. bizler değiştirmediğimiz sürece bu sorunlar hep yaşanacak ve bir çığ gibi de büyüyecek :
elinden tutarak yaşarsak belki de neresinden tutarsak kar demeliyiz :)

A

ayben

Evet kesinlikle, bazen çok fevri davranabiliyoruz. Sonucunu düşünmeden sadece o anlık öfke uğruna ya da kırgınlık uğruna karşımızdakini ya da -kileri kırabiliyor, üzüyor yaralıyoruz :-[
Değişim önce bizde başlamalı sonra etrafımıza yaymalıyız bunu değil mi?

S

sarmut

Kullanıcı
31 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kesinlikle bak şöyle düşün .
değişim kolay değildir.
ama en azından kırmadan dökmeden ilk şunu sor bana yapılırsa ben ne yapardım yani çuvaldız kendine batırma yöntemini kullan. bu çok işe yarıyor .
ve biliyorsun ki sana yapılmasını istemediğin birşeyi karşı ya da hoşgörmez o zaman geri adım tuşuna basıyorsun otomatikmen :)
bilmem yararlı olabildi mi senin için dene ve gör sonra bana yaradı diyebilirsin ya da yaramadı :)

K

Kristal

Çıkarlar uğruna kişiliklerde yaşanılan dejenerelik toplumsal hastalık oldu.Belki bir çok toplumda bu değişimler var ancak kültürel değerlerini kaybetme aşamasında ki bizim gibi toplumlar başı çekmekte.
Güzel bir konuya değinmişsin,başarılısın kutlarım.Yazındaki imla hatalarına dikkat edersen daha bir anlamlı olur kanaatindeyim... :)

S

sarmut

Kullanıcı
31 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
cok teşekkürler kristal benim imla sıkıntım var dilbilgisi yönümün zayıf olduğunu biliyorum ama anlatmak istediğimi vurguladığımı düşünüyorsanız teşekkür ederim
sevindim :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Çok içten bir yazı teşekkürler..
Mantıklı düşünen her insanın düşünceleri gibi..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Kötü dedim Malesef ben bir şey anlamadım kusura bakmayın.
Hmm nasıl soylenir çok çetrefilli ne anlatıgı bir yana ne anlatmaya çalışıldıgınıda anlamadım.

Ama ileride daha iyi olabilir ve umarım bu anlayamamazlık sadece benim eksikliğimdir.

Tesekkurler

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
Kötü dedim Malesef ben bir şey anlamadım kusura bakmayın.
Hmm nasıl soylenir çok çetrefilli ne anlatıgı bir yana ne anlatmaya çalışıldıgınıda anlamadım.

Ama ileride daha iyi olabilir ve umarım bu anlayamamazlık sadece benim eksikliğimdir.

Tesekkurler
Aslında anafikir olarak hepimizin katıldığı bir konu.
Elbette iyiniyetle kaleme alınmış olduğu çok açık. Ve şikayetler de genelde hepimizin şikayeti.
Ama sevgili sarmut, ben de Korsan gibi yazmadan geçemeyeceğim, siz zaten belirtmişsiniz yazı dilinizin pek iyi olmadığını, gerçekten çok karmaşık bir anlatım ve bazı uzatmalar konuyu o kadar dağıtmış ki.
Eğer konuya yorum yapmam gerekirse, teşekkürler diyebilirim ama yazıya yorum yapmam gerekirse, ben ce epey çalışmalısınız.
Yazarak anlatmak bazen çok zor bazen çok kolaydır, ama konuştuğumuz gibi yazıvermek, konunun anlaşılabilmesi açısından, çok dikkat ister ve çok ta zordur.
Bu ufak eleştiri sadece yapıcıdır, alınmamanızı dilerim.
Sevgilerimle.

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
eline ve yüreğine sağlık sarmut, düşüncelerin gercekten cok hoş,tebrik ederim... ama nasıl yazdıgını sormussun... bazı cümleler biraz karısık olmus yani uzun olmus sanki ::).. ama genel olarak cok begendim.. ;)

S

sarmut

Kullanıcı
31 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
arkadaşlar teşekkür ederim .
her türlü eleştirinize açığım çünkü hatalarımın farkındayım ama şunu da söylemeden yapamayacğım bu yazıları bir dergide  ya da makale olarak yayınlayamayacağıma göre burada ara ara yazılarımı aktarmamın asıl gayesi size hissiyat , güzel düşünceler veriyor mu ? ben buna daha çok önem veriyorum .bazı arkadaşlar bu ana fikri alıyor bazıları da yazının yapısıyla ilgileniyor . iki tarafa da teşekkür ederim :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sarmut' Alıntı:
arkadaşlar teşekkür ederim .
her türlü eleştirinize açığım çünkü hatalarımın farkındayım ama şunu da söylemeden yapamayacğım bu yazıları bir dergide  ya da makale olarak yayınlayamayacağıma göre burada ara ara yazılarımı aktarmamın asıl gayesi size hissiyat , güzel düşünceler veriyor mu ? ben buna daha çok önem veriyorum .bazı arkadaşlar bu ana fikri alıyor bazıları da yazının yapısıyla ilgileniyor . iki tarafa da teşekkür ederim :)
Elbette, kendi yazılarımızı yayınlamak, hakkında tartışmak her zaman tercihim olmuştur. Üstelik, imla olarak söylüyorum bunu, yazdıkça eliniz pratikleşir ve çok daha iyi ifade edebilirsiniz düşüncelerinizi.
Ben ilk yorumumda eleştirimin yapıcı olduğunu belirtmiştim zaten. Ve burada yazılan her yorum, asla baltalayıcı değil, teşvik edicidir, bu gözle baktığınıza göre:) sorun yok demektir.
Yeni yazılarınızı bekliyoruz.
Sevgilerimle.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bazı arkadaşlar, yazı olarak bazıları fikir olarak ele alıyor demişsiniz , o konuda da size şöyle desem?
Sanalda yüz ifadelerimizi göremiyoruz, mimikler ve jestlerden yoksunuz, düşündüklerimizi yazarak ifade ediyoruz.
Tam olarak ne anlatmak istediğimizi, eğer cümleleri düzgün kurar ve noktalama işaretlerine özen gösterirsek, çok daha anlaşılır kılarız ki, bu hem okuyucunun gözünü yormaz hem de beynini.
Teşekkürler.

I

ibrahimcaca

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
denizli
NORMAL AMA ÇOK İYİ İŞLER ÇIKACAĞINA İNANIYORUM  :)

EmSaL

EmSaL

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler...Emeğinize sağlık...

Sanki biraz daha üzerinde çalışılıp fikirlerin biraz daha belirginleştirilip sıraya konulması lazım.Böylece anlam bütünlüğü kazanılmış,savunulan ve karşı çıkılan fikirler daha belirginleşmiş olur...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sevgili sarmut, Site'mize açılan başlıklar oldukça yoğun, belki gözünüzden kaçabilir, o nedenle Korsan'ın Kişisel Gelişim Yazıları Bölümü'n de bu akşam paylaştığı konudan bir alıntı yapmak isterim izninizle, çünkü yararlı olacağına inandığım ve sizin gerçekten çok yararlanabileceğiniz ufak bir alıntı;

"Kelimelerin belki kalbi ya da duyguları olmayabilir. Fakat onlara insanları kırmadan ya da dökmeden anlam kazandırmak çok da zor değil... Yaşanılarak ya da heyecanlanılarak yazılan her yazı okuyucuya mutlaka pozitif yönde yansır. Yansımasa bile olumlu ya da olumsuz mutlaka tepki gelir."