MALİ MÜŞAVİRLİK sizce nasıl bir meslek???

• Konbuyu başlatan Eylül 06
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mesleğiniz kategorisinde Eylül 06 tarafından oluşturulan MALİ MÜŞAVİRLİK sizce nasıl bir meslek??? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 114,345 kez görüntülenmiş, 45 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mesleğiniz
Konu Başlığı MALİ MÜŞAVİRLİK sizce nasıl bir meslek???
Konbuyu başlatan Eylül 06
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mabed528
E

Eylül 06

Kullanıcı
17 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Arkadaşlar saygınlık kazanmak bence kişi ile alakalı aslında yalnızca mali müşavirlik için geçerli değil ki her meslek için Mehmet inde dediği gibi ne kadar iyi yaparsan işini o kadar çok saygınlığın olur.Ama ben çok mutlu oldum yazdığınız her şey için Özellikle mehmet arkadaşıma teşekkür ediyorum. Ama okulda etrafıma bakıyorum da muhasebe derslerinden haz aldığını söyleyen çok az insan var.Birazsa sevmekle alakalı galiba

E

ekolıst

Kullanıcı
12 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Malatya
bende işletme 3.sınıfta okumaktayım..bence mali müşavirlik çok zaman gerektiren bellli bir çevrenin olması,deneyim kazandıktan sonra ALLAH da bi yürü ya kulum derse süper bi meslek etrafımda çok örnekleri var adamlar paraya para demiyorlar ama cidden çok sorumlu bir iş...

O

oyya

Kullanıcı
10 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
oyamorgul.blogspot.com
Merhaba Eylül06. Ben bu alanda çalışıyorum. Ticaret Lisesi, SAÜ Bilgisayarlı Muhasebe (önlisans) ve AÜ İşletme (Lisans) mezunuyum. Halen İstanbul da bir şirketler grubunun muhasebe departmanında çalışıyorum. Aynı zamanda smmm stajeriyim.

3568 Sayılı SMMM ve YMM Hakkındaki Kanuna bakmanı tavsiye ederim. İnternet üzerinde bu kanunu rahatlıkla bulabilirsin. İSMMMO veya TESMER sitelerinde olması lazım. Bu kanuna bakarak kimler mali müşavir olabilir? mali müşavir olmanın genel ve özel şartları nelerdir? ne tür sınavlardan geçilmesi gerekmekte? bu sınavlarda hangi konulardan soru geliyor? stajerlik nasıl başlar? ne kadar sürer? hangi haller stajdan sayılır? Mali Müşavirlik mesleğinin ilgi alanları nelerdir? Meslekle bağdaşmayan işler, meslekten çıkarılmayı gerektiren durumlar nelerdir? vs... keza tüm bu soruların cevaplarını yeminli mali müşavirler açısındanda bulabilirsin....

Onun dışında benim sana yardımcı olabileceğim birşey olursa memnuniyetle yapmaya çalışırım...

Merhaba; Mehmet57, Bu mesajda bir şey dikkatimi çekti. Saü mezunuyum demişsin bilg. muh. bende ordan mezunum. Kaç yılı acaba?
Ayrıca benımde stajım bitti. yeterlilik sınavlarını vermeye çalışıyorum  ;)

E

Eylül 06

Kullanıcı
17 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Arkadaşlar esasen ben sizlerden bi konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum. Ben işletme 2. sınıftayım.Ve Ankara da oturuyorum. Yazın staj yapmak istiyorum ve önümde iki seçenek var. Birincisi büyük bir özel şirketin muhasebe bölümü ikincisi küçük bir mali müşavir bürosu. Ama ben karar veremiyorum. Büyük şirkette şu gün bişey bilmeyen birisi olarak benimle ilgilenirler mi iş mi öğretirler yoksa getir götür mü falan yaptırırlar. Ama mali müşavirlik bürosu da ????? ne biliyim kararsız kaldım işte. Bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

M

monalisa gülüşü

Kullanıcı
25 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Test olduğu için ve de çalışırsanız staj başlatma sınavı çok kolay. Zaten sürekli mükerer sorular çıkıyor, çıkmış soruları tekrar tekrar çözmenin çok büyük faydasını görürsünüz. Bu arada işi iyi bilme istiyorsanızda muhasebe bürosunda çalışmanız şart, yalnız bazı şeylerden feragat etmeniz gerekmekte.... Yeterlilik biraz kasar diye düşünüyorum yazılı olduğu için ; bende en çok ondan tırsıyorum.

O

ovulkayaalp

Kullanıcı
28 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
bence işletme bölümünde okuyosan hedefini büyük tut...
Lisansı bitirince üstüne master yap..İngilizceni geliştir..
Özel bir şirketin pazarlama,satış,finans,muhasebe,satın alma gibi bölümlerinden birine girmeye çalış..
Sonra hırs yap kendine ve direktörlük,kordinatörlüğe kadar gidersin...önemli olan şimdiden bir hedef koymak..

yeterki çalıma isteğin ve azmin olsun...

enazından bizim burdaki direktörlerin çoğu işletme bölümü mezunu...

;)

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben de 3 yıldır Mali Müşavirlik bürosunda çalışıyorum.
Gerçekten yorucu ve çok fazla teferrauatı olan bir iş.
Ama ben yine de işimi seviyorum.
Eylül bence stajını Mali Müşavirlikte yap daha çok şey öğrenirsin.

C

Caps Lock

Kullanıcı
28 Ağu 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlk yorumum bu konuya kısmetmiş.

7 yıldır bu işin içerisindeyim. Özetle;
Çok iş, çok stres, çok mesai, az para = Büro muhasebeciliği
Az iş, az stres, hakettiğin para = Şirket bünyesinde yapılan muhasebecilik
Az iş, az stres, çok para = Muhasebecilik değil!

P

panteras

Kullanıcı
4 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
erzurum
Mali Müşavirlik berbat bir meslek. Artık bu meslek iyice ayağa düştü. Diyelimki Mali Müşairsiniz,avukat veya mimar olamazsınız. Ama avukat veya mimarsanız , işletme mastırı yapar sonrada mali müşavir olabilirsiniz. Staj falan da hikaye.Mali Müşavirler odası için kalite değil sayı yani yatacak aidat miktarı önemli olduğu için herkesi mali müşavir yapıyorlar.Açık Öğretimi bitiren adam doktor olucam falan diye hayal kurmuyor ama ben mali müşavir olacağım çok havalı bir meslek bu meslek diyor.Hadi bunları geçtim.Oda lise ve ilkokul mezunu ne kadar serbest muhasebeci varsa onları da mali müşavir yapıyor. Ha mali müşavirlik ha badanacılık.

P

panteras

Kullanıcı
4 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
erzurum
Bu kadar insan mesleğe girince haliyle para kazanmak da zorlaşıyor.Açıköğretimi bitiren avukat olamazken mali müşavir olabiliyor.Ne güzel iş.

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Fakülte ikinci sınıftayken 45 gün staj yapıp ; kaçtığım iş...

Mesleğinizin seçimini iyi yapmalısınız. Çünkü her sabah kalktığınızda gideceğiniz tek yer orası olacak.
Müşavirlikte bunu farketmem büyük bir kazanç-tı benim için.

Sana da staj yapmanı kesinlikle öneririm.

B

BuTurkcheİleNereye

Kullanıcı
2 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
adana
Mali Müşavirlik; eğer büronuzun mükellef sayısı oturdu ise ve güvenilir çalışanlarınız var ise ki bu genelde kardeş yahut çocuklar oluyor çok rahat edebileceğiniz ve iyi para kazanabileceğiniz bir meslektir. Son patronumu örnek vereyim ayda 20 bin TL gelir (net, yani cebe kalan) ve sene sonlarında 200-250 bin TL arası defter tasdik ücreti yahut kırtasiye adı altında elde edilen gelir. Verdiğim örnek çok büyük bir büro değil mükellef sayısı 117 idi ben çıkarken. Bundan çok büyükleri mevcut. Hayatı idame ettirebilmek için yeterli bir meslektir.

K

kevser gür

Kullanıcı
31 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Harika bir meslek bence ... Mehmet arkadaşımızın dediği gibi tabiki her işin zorlukları olacak yatarak bir yere varılamaz her işin bir riski ve azim gerektiren süreçleri vardır ... Ben de Mart ayında inşallah staj başlatma sınavına gireceğim ... Müşavirlik konusunda çok araştırdım. Denildiği gibi büroda az miktara çalışılıyor. Ama şu anı düşünmemek gerek bence geleceğe yatırım yatmak isteyenlerin ve sadece bugünü düşünmeyenlerin mesleği diyebilirim ... Bu arada müşavirlik belgesini almaklada iş bitmiyor. Kendimizi iyi yetiştirmemiz gerekiyor güncel mevzuat ve kanunlara hakim olmamız gerekiyor. Beyin sürekli aktif konumda olmalı anlayacağınız :) Ama stajı firmada değil de büroda yapmak benim tercihim ...

Ama bütün bunlara değer bence dua edin bende bu yolda ilerleyip başarılı olayım .)

T

trej06

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Eylül 06' Alıntı:
Ben işletme 2.sınıf öğrencisiyim.Mali müşavirlik süreci hakkında bir bilgisi olan arkadaş var mı? Sizce işletme bölümü için başka iş alanları nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim. :)
Bu iş çok meşakkatli ve sabır isteyen bir iştir. Nasılki doktorlar 50 yaşına gelmelerine rağmen hala yeni çıkan tıp ile ilgili bilgileri araştırıp öğreniyorlarsa muhasebe içinde aynısı geçerli her gün yeni kanunlar uygulamalar çıkıyor. Bu işi uzun zamandır yapıyorum, artık bu aydan itibaren smmm stajyeri olarak devam edeceğim. Bu sınavı kazanmak kolaymı dersen, oturup adam akıllı çalışınca herşey basitti. Şirketten 1 ay yıllık izin kullandım 6. girişimde verdim. Ayrıca mali müşavirlik demek sadece defter tutmak anlamına gelmesin. Danışmanlık yapabilirsin, bilirkişilik yapabilirsin, ayrıca belgeyi aldıktan sonra spk nın sınavlarına girip bağımsız denetçilik bile yapabilirsin. Bu tamamiyle senin kendini geliştirmene bağlı. Bu meslek artık geleceğin mesleği haline gelmeye başladı. Kimse kolay kolay sınavları geçemiyor, yakında ingilizce de eklenince bu sınav sorularına bir çok kişi yarı yolda bırakacağına eminim. Ancak benim sana tavsiyem ben bunlarla fasla uğraşamam dersen vergi kontr. vergi denet. sınavlarına adam akıllı hazırlanıp 1-2-3-4 sene farketmes 30 yaşına kadar süren var :)) kazanman...

T

trej06

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
panteras' Alıntı:
Mali Müşavirlik berbat bir meslek. Artık bu meslek iyice ayağa düştü. Diyelimki Mali Müşairsiniz,avukat veya mimar olamazsınız. Ama avukat veya mimarsanız , işletme mastırı yapar sonrada mali müşavir olabilirsiniz. Staj falan da hikaye.Mali Müşavirler odası için kalite değil sayı yani yatacak aidat miktarı önemli olduğu için herkesi mali müşavir yapıyorlar.Açık Öğretimi bitiren adam doktor olucam falan diye hayal kurmuyor ama ben mali müşavir olacağım çok havalı bir meslek bu meslek diyor.Hadi bunları geçtim.Oda lise ve ilkokul mezunu ne kadar serbest muhasebeci varsa onları da mali müşavir yapıyor. Ha mali müşavirlik ha badanacılık.
Arkadaşım ancak bir kişi sadece tek bir serbest meslek faaliyeti içinde bulunabilir. Yani ya avukatsındır ya da müşavirsindir. İkisinide aynı anda yaparsan birisi iptal edilir. Bidaha o mesleği yapamassın.

T

trej06

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
monalisa gülüşü' Alıntı:
Test olduğu için ve de çalışırsanız staj başlatma sınavı çok kolay. Zaten sürekli mükerer sorular çıkıyor, çıkmış soruları tekrar tekrar çözmenin çok büyük faydasını görürsünüz. Bu arada işi iyi bilme istiyorsanızda muhasebe bürosunda çalışmanız şart, yalnız bazı şeylerden feragat etmeniz gerekmekte.... Yeterlilik biraz kasar diye düşünüyorum yazılı olduğu için ; bende en çok ondan tırsıyorum.
Ne yazıkki artık geçmiş yıl sorularını sormuyorlar. En son kasım 2009 sınavında geçmiş yıl sorularından 10 tane saysan ancak çıkardı. Farklı şekilde sormaya başladılar. En güzeli bir dersaneden faydalanmak. Burası bütün konular yerine sadece soru çıkma olasılığı olan yerleri öğretiyorlar...

T

trej06

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Eylül 06' Alıntı:
Arkadaşlar esasen ben sizlerden bi konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum. Ben işletme 2. sınıftayım.Ve Ankara da oturuyorum. Yazın staj yapmak istiyorum ve önümde iki seçenek var. Birincisi büyük bir özel şirketin muhasebe bölümü ikincisi küçük bir mali müşavir bürosu. Ama ben karar veremiyorum. Büyük şirkette şu gün bişey bilmeyen birisi olarak benimle ilgilenirler mi iş mi öğretirler yoksa getir götür mü falan yaptırırlar. Ama mali müşavirlik bürosu da ????? ne biliyim kararsız kaldım işte. Bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.
En güzeli başlangıç için muhasebe bürosu. Şirkette yapacan işi söyleyim sana dosyalama yapmak çıkan faturaların köşelerini yırtmak :)) Ancak muhasebe bürosunda yaparsan en azından pratik olarak bişiler kapmış olursun.

B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
şevk kırmak gibi olmasın ama ben 3 sene önce muhasebe okuyordum. baktım olacak gibi değil bana göre bir meslek değildi.ve stresli bir meslek olarak tanıdım. bir sene okuduktan sonra bıraktım polisliği tercih ettim(polislik mesleğinde daha fazla sters var diyenler olacaktır tabi buda ayrı bir konu olarak  açılırsa yazarız).
muhasebecillik veya mali müşavirlik mesleğinde şuda bir gerçek, eğer bilinçli akıllıca işini yürütürsen çok para kazanabileceğin bir meslek.

Y

yemre90

Kullanıcı
26 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Konya
arkadaşlar herkes kendince haklı ama bize burda düşen herkesin kendi düşüncesiniz yazmasıdır şimdie de ne nsizden yardım istiyorum mart staj başlatmaya gişreceğim tecrübelerinizi bana aktarırısanız sevinirim

E

Eylül 06

Kullanıcı
17 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Ahhh bu site gerçekten çok yararlı. Bir kez daha çok iyi anladım. Bir sene önce ki hayallerim şimdi tam karşımda. Halen hayal diyorum çünkü henüz okulum bitmedi. Daha bir senem var. Herkes ne güzelde yol göstermiş zamanın da bana. Ama bişeyi gördüm msjlara yeniden göz gezdirince; sırf işim olsun  diye bir iş yapılmıyor, yapılsa da ne yapana mutluluk ne de işten fayda sağlayacağa  fayda sağlıyor.Ama işimiz bu ekonomik şartlarda o kadar zor ki, iş olsun da ben onu yaparım diye düşünmekten başka bir yol kalmadı bize. Ama bide ne anladım biliyor musunuz ben bir sene için de çok karamsar olmuşum :(