Maksim Gorki- ANA

• Konbuyu başlatan hayal_12
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde hayal_12 tarafından oluşturulan Maksim Gorki- ANA başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,737 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Maksim Gorki- ANA
Konbuyu başlatan hayal_12
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gamze38
H

hayal_12

Dünya edebiyatının sayılı en önemli eserleri arasında yer alan Ana romanında, çarlık rusyasını çöküşe giden sebepler irdeleniyor, yeni kurulacak olan Sosyalist düzenin kuruluş aşamalrı sırasında, devrimci bir genç ve annesinin yaşadıkaları sağlam bir gözlemle ele alınıyor. Roman Yayınların'dan çıkan kitap, birçok dişle çevrilmiş olup, Tolstoy'u Dostoyevski'yi yetiştiren, birikmiş öfkenin dışa bir başka yansıması gibi. Dünya edebiyatında, sosyalist gerçekçilik yönteminin yerleşmesinde büyük katkısı olan Maksim Gorki Rusya'yı ve tüm dünyayı sarsan Ekim fırtınasının getirdiği parlak bir yetenektir. Ünlü romanı Ana'da 1905 devrimi sırasında, işçi ve köylülerin çarlık despotizmine karşı yürüttüğü toplumsal mücadeleyi anlatıyor ve Ana'nın çocuklarına neler kazandıracağına ilişkin görüşlerini yansıtıyor.

Romandaki temanın temelini ise 1 Mayıs 1902 gösterilerinde tutuklanmış gençlerin yargılanma süreci oluşturur. Romanda emekçi kitlelerde uyanış, manevi gençleşme ve siyasi aydınlanmanın yaşandığı hızlı sürecin tablosunu çizerken, edebiyata yeni bir kahraman tipi ve sosyalizme estetik bir ideal kazandırıyor. Bu kahraman çocukluktan beri sosyalizm yönünde kitaplar okuyarak veya çevresindekilerle tartışarak kendini geliştirmiş bir kahraman değil, halkın içinden gelmiş ve halkın değerlerine sahip kiliseye ve çara sıkı sıkıya bağlı ancak en az bunlar kadar oğluna da bağlı bir anadır. Ana önceleri yalnızca oğlunu dinlemekle yetinir ondan vazgeçmesini, onun zarar görmemesini ister ancak oğlunun ve arkadaşlarının konuşmalarını dinleyerek ve azmedip okumayı öğrendikten sonra kitap okuyarak kendini geliştirir. Burjuvazinin, halkı ezen ve hükmeden herkesin azılı düşmanı haline gelir...

Sosyal olaylara meraklı olan herkese tavsiye edilir. Özellikle dünyayı kasıp kavuran bir düşünce devriminin nasıl gerçekleştiğini merak edenlere bulunmaz bir arşiv gibi. Herkese bol okumalar...

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
evet daha öncede çok duydum ama bitürlü fırsat olmadı en kısa zamanda alıp okumak istiyorum çok teşekkürler bilgiler için....

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bu kitabı liseyi bitirdikten sonra okudum ve biraz ağır gelmişti.
Fakat kitabı  bitirdikten sonra konuyu hayalimde canlandırdığımda ki en sevdiğim şeydir; bir kitabı okuduktan sonra hayalimde konuyu canlandırmak, bir annenin döneminde anlamasa dahi çocuğu için gece kalkıp oğluna ve arkadaşlarına yemekler hazırlaması, oğlunun yapması/iletmesi gereken mesajı ana yüreğindeki sesi dinleyerek devam ettirmesi...

Tavsiye ederim, teşekkürler.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Maksim Gorki’nin en önemli eseri olan ‘Ana’ romanında 1905 Çarlık Rusyası’nda başlayan sosyal uyanışın mücadelesi anlatılmaktadır.
Lise yıllarımda okumuştum.
Çok akıcı çok güzel bir kitaptır.

G

gamze38

Kullanıcı
25 Şub 2013
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
bende Maksim Gorki ANA'yı lisedeyken okumuştum ve Sefillerden sonra ilk edebi başarımdı ;)