Mai Ve Siyah-Halit Ziya UŞAKLIGİL

• Konbuyu başlatan lostcontrol
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde lostcontrol tarafından oluşturulan Mai Ve Siyah-Halit Ziya UŞAKLIGİL başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,731 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı Mai Ve Siyah-Halit Ziya UŞAKLIGİL
Konbuyu başlatan lostcontrol
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ukalaman
L

lostcontrol

Kullanıcı
24 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Kitabın Konusu:Roman türünün edebiyatımızdaki en güzel örneklerinden olan Mai ve Siyah’ta yazar yaşanılan bir dönemin sosyo kültürel durumunu gözler önüne sermiştir. Mai ve Siyah dönemin bütün toplumsal sorunlarını gündeme getiren bir roman olmuştur. Yazar dönemindeki bir takım sorunları kahramanları vasıtasıyla okuyuculara açıklamıştır.Mai ve Siyah bize İstanbul’daki sanat ve edebiyat çevrelerini yansıtan başarılı romanlardan biridir.
Kitaptaki Olayların ve Şahısların degerlendirilmesi:
Ahmet Cemil: Romanın baş kahramanıdır.Olaylar onun etrafında oluşur.Genç,yakışıklı,zeki,tuttuğunu koparan, aklına koyduğunu yapan,yeni edebiyat anlayışını temsil eden bir kişiliktir.
Raci:Ahmet Cemil’in karşısında olan yani eski edebiyat anlayışını temsil eden,onunla zıt fikirlere sahip,onu çekemeyen ve onun yolunu kesmeye çalışan birisidir.
İkbal:Ahmet Cemil’in hayatını adadığı sevgili kızkardeşi, iyi kalpli, masum, güzel hayattan çok acı çekmiş, bahtı kara birisidir.
Vehbi Bey:İkbal’in kocasıdır. Kaba, bencil, boyuna içen, küstah, karısına kötü davranan, onun ölümüne sebep olan alçak bir heriftir.
Lamia:Ahmet Cemil’in çocukluktan kalma en büyük aşkıdır. Ahmet Cemil’in evlenmek istediği, sevdiği, hayatındaki ideal kadın.
Hüseyin Nazmi: Lamia’nın abisi ve Ahmet Cemil’in yakın arkadaşı. Ahmet Cemil ile edebiyat tartışmalarına giren, onu kabullenen ve destekleyen birisidir.
    Kitaba ilk başladığımda biraz ağır olduğunu düşensemde (bunun sebebi eski Türkçe kullanılması..)sonradan elimden bırakamadığım bir kitap oldu.

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
sende onayladığına göre
hemen bu kitabı almalıyım
:) ;)

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
amcam verdi bu kitabı okumadım hala ama bu tavsiyelere uyacağım inşallah hemen okuyacağım :) sağolun...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Kitap konusunda zevkler herkese göre değişir kitabı beğenmemiş olabilirsin,
bu fikrinide belirtmekte özgürsün sonuçta ama berbat diye nitelendirmek
bence yanlış bir ifade biçimi olmuş.
Bu yazara, verilen emeğe saygısızlık olur. 
Ayrıca Halit Ziya Uşaklıgil önemli edebiyatçılarımızdan biridir.

R

R@ZİYE

Kullanıcı
14 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Denizli
bu kitabı geçen sene okudum ve çok beğendim.Ben de tavsiye ederim. :)

U

ukalaman

Kullanıcı
1 Haz 2010
En iyi cevaplar
0
0
Zonduldak
sonunda iyi bi etki bırakıyor ama ben zarla zorla okudum.yazılım olmasa o anda bırakırdım.dili ağır.eski kelimeler çok var.servet i fünun dönemi özelliklerini çok iyi yansıtan bi kitap.ama benim tarzım deil.