Kurtuluş Savaşından Fotoğraflar

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Kurtuluş Savaşından Fotoğraflar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,415 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Kurtuluş Savaşından Fotoğraflar
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan TatlRya
K

Kristal

Sarsıcı kare
en çarpıcı fotoğraflardan birisi aşağıda yer alan insanların kurşuna dizildiği kare... İngiliz ve Yunan işgal kuvvetleri, kurşuna dizmek için İzmit Tersane bahçesini seçmişler(1920). İzmitli Atıf Kaptan, tersane bahçesinde yaşananları şöyle anlatıyor: "Bir gün memleketin ileri gelenleri, bu arada babamı, Enver Paşa'nın yaverlerinden amcamız Kaymakam Mümtaz Bey'i işgal kuvvetlerinin tutuklayarak hapsettiklerini gördük. Bu tutuklu kişilerin Malta'ya sürülecekleri söyleniyordu. Binbir zorlukla babamı, tutuklu bulunduğu tershanenin yanında hapishane olarak kullandıkları binada ziyarete gittik. Nihayet bazı nafiz dostların tavassutu ile peder, bu Malta yolculuğundan yakayı sıyırabildi. Bu defa evimiz işgalciler tarafından basılmaya başlandı. Silahlar arıyorladı. İki günün biri tershane bahçesinde binbir iftira ile bir kişi kurşuna diziliyor ve biz bunları görüyorduk".

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Teşekkürler.. Bu vatan kolay kazanılmadı..

H

hayal_12

Şu kurşuna dizilen askerin bulunduğu resim çok acıklı ve çok can yakıcı.. Keşke demekten nefret ederim ama "keşke o dedelerin torunları bugün, bu fotoğrafları doğru okayabilse..."

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bu arada izleyen var mı bilmiyorum ama "Karayılan" adlı dizide ; Antep'in nasıl Gazi ünvanını aldığını ve halkın nasıl bir direniş içerisinde olduğunu anlatan bir üslup var.. Ve son resimde ki kurşuna dizilme olayını canlandırma yapmışlardı.. İzliyemeyen varsa youtube'da araştırabilir..

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
Feveran Estomp' Alıntı:
Bu arada izleyen var mı bilmiyorum ama "Karayılan" adlı dizide ; Antep'in nasıl Gazi ünvanını aldığını ve halkın nasıl bir direniş içerisinde olduğunu anlatan bir üslup var.. Ve son resimde ki kurşuna dizilme olayını canlandırma yapmışlardı.. İzliyemeyen varsa youtube'da araştırabilir..
o kadar çok dizi varki hangi birini izlesem diye düşüneceğimden en iyisi hiç birini izlememek demiştim ama kaçırmışım önemli bir konuyu  ???

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bende pek dizi izlemem.. Hatta uzun zamandır tv bile izlemiyorum.. Ama bu dizi dikkatimi çekti.. Tavsiye ederim.. Türk halkının nasıl ayakta kaldığını tarafsız olarak anlatmışlar..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Gerçekten  Kurtuluş 'un fotoğrafları,teşekkürler...