Konuşurken neden "eee" deriz?

  • Konbuyu başlatan CaspeR
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde CaspeR tarafından oluşturulan Konuşurken neden \"eee\" deriz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,096 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşurken neden \"eee\" deriz?
Konbuyu başlatan CaspeR
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan özlem1980
C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Bu soru, ´insanlar konuşurlarken niçin laflarının arasında bazı sesler çıkartırlar´ ve ´ağır ağır konuşan insanlar laflarının arasında niçin -ııı-, -eee- derler´ şeklinde ikiye ayrılabilir.


Birinci sorunun cevabı, sırasını yani sözü karşısındakine kaptırmamak veya sözlerinin bittiği görüntüsünü vermek istememek olabilir. İnsanlar karşılıklı konuşurlarken birbirlerini dinler gibi görünürler ama o sırada kafalarında söyleyeceklerini tasarlarlar. Onları bir an önce ifade edebilmek için sabırsızlanırlar. Karşısındakinin konuşmasını kesmeyecek olgunluktaysalar bir anlık susmasından istifade ederek söze girerler.


İnsanlar seslerinin kesildiği bir anlık soluklanma sırasında karşılarındaki sözlerinin bittiğini sanmasın diye bu boşlukları ´ııı´, ´eee´ diye sesler çıkararak doldururlar. Böylece karşıya devam edeceklerinin mesajını verirler. Yani oturduğu koltuğu kaptırmamak için üstünden kalkmamak gibi bir şey.


Bu genellikle yavaş tempoda konuşanların başvurdukları bir taktiktir ama zamanla alışkanlık haline gelir, ´ııı´sız, ´eee´siz konuşamazlar, kendileri de bundan rahatsız olmazlar.


İnsanlar sözleri kesilmesin diye başka anlamsız kelime ve cümleler de kullanırlar, taktikler uygularlar. Örneğin konuşmasına ´çok ilginçtir ki´ şeklinde başlayan biri anlatacaklarının çok ilginç olacağını baştan belirterek, sonuna kadar dinlemesi için karşısındakini etkilemeye çalışır. Genellikle de sözlerinden ilginç bir şey çıkmaz.


Konuşma arası boşlukların niçin ´zzz´ veya ´uuu´ gibi seslerle değil de ´m´ ve ´eee´ gibi seslerle doldurulduğu sorusunun cevabı ise fonetik biliminin sahasına giriyor, ´ııı´, leee´ sesleri sesli harflerden oluştukları için istenildiği kadar uzatılabilirler, dudağı, dili ve dişleri oynatmadan rahatça çıkarılabilirler. Herhangi bir kelimenin ilk harfiymiş gibi yanlış anlamaya sebep vermezler. Ağız söyleyeceği ilk kelimeye hazır şekilde en uygun konumunu muhafaza eder.


Konuşma boşluklarında çıkarılan sesler kültürlere göre de farklılık gösterirler. Çoğunluk ´m´, ´eee´ derken İngilizce konuşanlar ´um´, ´er´, Çinliler ise ´zhege, zhege´ diyorlar.


mynet.com
 
C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Ben teşekkür ederim..
 
K

Kristal

ııı ve eee diyerek konuşanlar bir süre sonra dinleyicinin sıkıldığının farkına varmalıdır.
 
T

tera_1032

aslında güzel düşünceler ama konusurken bu sözlei cıkarmak konusmacılar için hiç de iii değil  :(
 
P

PudiNq

Kullanıcı
7 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mugLa
kelime haznemizin ve diksiyonumuzun duzgun olmamasından kaynaklanan bi durum
 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bunu daha geniş olarak ikbal gürpınar'ın yazısında okumuştum.. ve daha geniş anlatıyordu.. insanın konuşacak birşeyi olmadığı zaman veyahut yapmacık konuşmalarda kullanıldğından (genelde) bahsediyordu..
paylaşımın için teşekkürler..
 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
birçok nedeni var aslında
bazen insanlar düşünme süresi olarakta kullanıyor aradaki 'eee' ne diyeceğini toparlıyor
 
A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben pek kullanmam
Allah bana öyle bir çene vermiş ki
konuşurken pek duraksamam :) ;)
ama boş konuşmam yani geveze değilim
:) ;)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
PudiNq' Alıntı:
kelime haznemizin ve diksiyonumuzun duzgun olmamasından kaynaklanan bi durum
Dolayısıyla kelime bulmak veya cümleyi toparlamak için gereken süreyi elde etmeye çalışıyoruz.

Teşekkürler CaspeR.
 
S

senarist081

Genelde çok konuşan veya konuşmayı çok seven insanlar çok kullanırlar bu ifadeyi..Bir de başka bir anlamda ifade edicek olursak sözcüklerin,kelimelerin sonunu getiremediğimiz zaman da çoğumuz kullanırız..Bunun gibi bir şey işte ya... :)
 
G

Gülisch

Kullanıcı
25 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Gözya$indan...
Ben katilmiyorum yaziya.
Fakat yorumlarin cogunu destekliyorum.
Ben birde ali$kanlik diyorum.
Bende sIk kullaniyorum ve cogu zaman farkinda olmadan.
 
Üst