Kıtalara göre göz hastalıkları

  • Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Kıtalara göre göz hastalıkları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,990 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Kıtalara göre göz hastalıkları
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Safari
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Dünya Sağlık Örgütü, dünyayı 6 bölgede ele alıyor ve Türkiye’yi de içinde kabul ettiği Avrupa’da; körlük oranını en düşük olarak belirtiyor. 2002 yılı itibarı ile dünyada 36.9 milyon görme engelli kişi bulunuyor.

Yaygın görülen göz hastalıkları; halk arasında Türkçe isimlerle anılıyor: Örneğin, arpacık (hordeolum), karasu hastalığı (göz tansiyonu, glokom), tavuk karası (retinitis pigmentoza) ve göze perde gelmesi (katarakt). Bu hastalıklar sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sık görülüyor.

Gözde iltihaplanmanın (üveit) yanısıra; ağızda yaralar (aft), eklem ağrısı gibi pek çok bulgusu olan “Behçet hastalığı” ise, tüm dünyada bu isimle anılıyor. Prof. Dr. Hulusi Behçet’in tanımladığı bu hastalık, Türkiye’de diğer pek çok ülkeye kıyasla daha sık izleniyor.

Katarakt, dünyada -gelişmiş ülkeler dışında- körlüğün 1 sıradaki nedeni. Türkiye, katarakt alanında gelişmiş ülkelerdeki teşhis ve tedavi imkanlarına sahip. Körlük nedenleri arasında ikinci sırada göz tansiyonu, 3. sırada ise yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (gözün net görmeyi sağlayan bölümünün tahribatı) geliyor. Gelişmiş ülkelerde ise, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı körlüğün en sık nedeni. Sarışın-mavi gözlü olmak, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı için risk faktörü. Bu nedenle yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, yaş ortalaması ileri olan ve sarışın-mavi gözlü toplumlarda ülkemizdekinden daha sık izleniyor. Şeker hastalığı ve göz tansiyonu; erken teşhis ve tedavi edilmezse, körlükle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada sosyoekonomik seviye düştükçe bu hastalıklara bağlı körlük riski artıyor.

Miyopi günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir göz kusuru. İstatistiklere göre Avrupa ve Amerika’da toplumun %30-40’ı, Asya’da ise % 70-90’ı miyop. Ülkemizde miyopi, Japonya ve Çin gibi Asya ülkelerindekinden daha nadir izleniyor.

Ultraviyoleden kaynaklanan göze et yürümesi (pterjiyum) gibi problemler ise, güneşli bir ülke olan Türkiye’de sık. Körlüğe yol açabilen bir göz hastalığı olan trahom, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 1970’lerden önce yaygındı. Şu an ülkemizde yaygın olmayan trahom; Afrika, Asya, Güney Amerika, Avustralya ve Orta Doğu gibi dünyanın fakir ve hijyen kurallarının uygulanmadığı bölgelerinde halen yaygın. Göz yaralanmaları ise ülkemizde, koruyucu gözlük kullanımındaki ihmaller ve trafik kazaları nedeni ile yaygın.


Doç. Dr. Banu Coşar
 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Sarışın ve mavi gözlü olmak  :eek:

Teşekkürler..
 
Üst