Kırmızı ışıkta durmama tarih oluyor

• Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde roze tarafından oluşturulan Kırmızı ışıkta durmama tarih oluyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,218 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Kırmızı ışıkta durmama tarih oluyor
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
R

roze

Kırmızı ışıkta durmama tarih oluyor

’Sanal Kırmızı Işık’ sistemi sayesinde sürücüler yeni trafik ışıklarını görmezden gelemeyecek. Yani bir başka değişle trafik canavarı artık kırmızıda geçemeyecek.

Trafik ışıklarının özellikle büyükşehirlerde trafik akışını düzenlemedeki rolü büyük. Fakat zaman zaman bu ışıkların sürücüler tarafından algılanması zor olabiliyor, veya, trafik ışıklarını kimi sürücüler bir yere yetişme telaşıyla görmezden gelebiliyor. Beklemeye tahamülü olmayan sürücüler bazen de yayaların hayatını tehlikeye atabiliyor.

Sanal duvar

Koreli Hanyoung Lee tarafından tasarlanan ’Sanal Kırmızı Işık’ (virtual wall) sistemi sayesinde sürücüler gelecekte artık yeni trafik ışıklarını görmezden gelemeyecek. Yani bir başka değişle trafik canavarı artık kırmızıda geçemeyecek. Çünkü yolun tamamını kaplayan bu yeni trafik işaretini görmemek mümkün değil. Peki geleceğin trafik ışıkları hakkında ipucu veren sistem nasıl çalışıyor:

Yolu kaplıyor

"Araçlar için kırmızı ışık yanacağı anda ’Lazer Plazma Işınlar’ araç yolunun tamamını kaplıyor. Böylelikle çok etkili bir uyarı ile sürücünün durması gerektiği anlaşılıyor. Yayalar oldukça rahat bir şekilde yolun karşısına geçebiliyor. Bu çarpacakmış görünümünü veren ışınlar süre sonunda ortadan kayboluyor."

Teorik olarak dünya çapında beğenilen bir fikir olan ’Sanal Kırmızı Işık’ın ne zaman hayata geçeceği ise henüz belli değil.

Otomotiv teknolojisi konusunda üzerinde çalışılan bir diğer şey ise, gelecekte otomobillerin, sinyalizasyon ışıklarına göre otomatik hareket etmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu teknoloji hayata geçtiği takdirde, kullandığınız araç, kırmızı ışıkta önce sizi uyaracak eğer durmazsanız kendiliğinden duracak.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bu konu bana mail olarak gelmişti bende bir kaç resim ekliyeyim :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
aslında lazım... hayır bide kırmızı ışıkta durup da ışığın 10 metre ilerisinde duran sürücülere ne demeli...bu tarz sürücüler yeşil ışık yandığını arkadaki sürücülerin korna sesleriyle anlar ancak çünkü ışığı o kadar çok ilerisinde durmuşlardır ki ışığın....evet evet bu tarz sürücüler için böyle ışık şart:)..teşekkürler arkadaşlar..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Valla ben işin bize vergi olarak geri dönüş kısmındayım. Sokaktaki lambadan para alan, bunda ne yapar kimbilir!
Güzel fikir bizim gibi laftan anlamayanlar için ama yine de bizde işlemez bunlar:)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Valla ben işin bize vergi olarak geri dönüş kısmındayım. Sokaktaki lambadan para alan, bunda ne yapar kimbilir!
Güzel fikir bizim gibi laftan anlamayanlar için ama yine de bizde işlemez bunlar:)
"Sanal abi bunlar, adamlar yapmış ama bize işlemez!" mantığı anında devreye girer valla. :D :D

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
O bir şey değil, önlem bu şekilde alınır ve sürücülerde bu mantık oluşursa epey trafik şehidi veririz...:(

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zynep' Alıntı:
O bir şey değil, önlem bu şekilde alınır ve sürücülerde bu mantık oluşursa epey trafik şehidi veririz...:(
Zaten veriyoruz. Bundan çok olacağını zannetmiyorum.  ???

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
Zaten veriyoruz. Bundan çok olacağını zannetmiyorum.  ???
Yok yok, bu sanalı ben aşarım diye, karşıdan karşıya geçenlerin telef olması artışları...

R

roze

Yok yok, bu sanalı ben aşarım diye, karşıdan karşıya geçenlerin telef olması artışları...
Bir iki kişi baktılar telef oldu onları ibret alıp, uslu uslu beklerler yeşil ışığın yanmasını ;)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
yurdum insanı... herşey olabilir...
alkol alıp korkan mı ararsınız...
hoeehhh bu da nesi başka bir boyuta mı geçiyorum diye hız arttıran mı _?_
hahaha
bazı ülkeler trafik ışıklarını kullanmadan güzelce yaşasın bizde sanal kırmızı ışıklara servet ödeyelim...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
roze' Alıntı:
Bir iki kişi baktılar telef oldu onları ibret alıp, uslu uslu beklerler yeşil ışığın yanmasını ;)
Şöyle durumlar olabilir mi acaba?
"Abi ben bu sanal aleme çok takıldım, yılların chatcisiyim, yemem ben bu numaraları!"... :D :D

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
saat 21:00 dan sonra ayağımı yola atsam mı diye kaygılanıyorum sürücüler transit geçiyor ışık var mı yok mu hiç önemli olmuyor...
aslında üzerinde eğlenilecek bir konu değil...
hergün yüzlerce insan hala bu yüzden hayatını kaybediyor...

Ö

ölüdeniz

Bence çok güzel düşünmüşler.bakkaldan ehliyet alanlar ülke ekonomisine faydası olur.akşam saat 11 de kırmızıda durdum arkadaki araba kornaya basmaya başladı bende hiç aldırmadım dikiz aynasından bakıyom içinde ailesi var yeşil yandı geçtim geri arabanın önünde durdum ve adamın yanına gittim bu saatte ne acelen var kornaya basıyon dedim adam bana ne desin bu saatte ne bekliyon ışığı adama dedimki ben ışığı dikkate almasaydım sen de arkamdan geçerken yeşil yanan direk çıksa sana vursa iyimi olurdu dedim adamın sesi çıkmadı ailesi sen haklısın kardeşim dedi

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
crnkcclr' Alıntı:
saat 21:00 dan sonra ayağımı yola atsam mı diye kaygılanıyorum sürücüler transit geçiyor ışık var mı yok mu hiç önemli olmuyor...
aslında üzerinde eğlenilecek bir konu değil...
hergün yüzlerce insan hala bu yüzden hayatını kaybediyor...
Elbette haklısın Cerencim, olaylara esprili bakış açısı benim sıkça kullandığım bir yöntem, ancak seninde dediğin gibi, özellikle son hafta içinde 2 kere acı frenlere neden oldum ki, yaşıyor olmam mucize.
Bir de yeni canavarlar motosikletli kuryeler.
Kaldırımları bile kullanıyorlar aman dikkat!

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ben kimseye söyledim aslında kendi yaklaşımımı kızdım...
üzülüyorum fazla...