Kendine iyi bak : Her şeyi zamana bırakmak

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Kendine iyi bak : Her şeyi zamana bırakmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 584 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Kendine iyi bak : Her şeyi zamana bırakmak
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Zamana bırakmak bazen bazı konular için geçici bir çözüm olabilir. Geçen akşam paylaşmış olduğum “yarına not” bu şekildeydi. Bugün de kısa bir yazı kapsamında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İçinde olduğumuz dönemde en önemli şey sağlığımızı koruyabilmek. Biliyorsunuz sağlık dediğimizde bunu en azından iki boyutlu olarak düşünmek gerekir. Bir tanesi fiziksel sağlığımızdır, diğeri ise zihinsel ve ruhsal sağlığımızdır. Sağlıklı beslenme dediğimizde de çok boyutlu düşünmek gerekir.

Olabildiği ölçüde evde kaldığınızda, dışarıya çıktığınızda sosyal mesafeyi koruyup maskenizi taktığınızda, yani alınan tedbirlere harfiyen uyduğunuzda fiziksel sağlığınızı büyük ölçüde korumuş olursunuz. Buna belki iyi bir uykuyu, dengeli beslenmeyi ve dozajında yapılacak ev yürüyüşlerini ya da egzersizlerini ilave edebiliriz.

Zamana Bırakmak
Zamana bırakmak kavramının TDK‘daki karşılığı “bir iş için zaman ayırmak ya da zaman kalmasına olanak vermek.” Bir eylemi sonuçlandırabilmek için ona süre/süreç vermek diye de tanımlayabiliriz. Huzurlu hissetmek için; zihinsel ya da ruhsal sağlığımız için ise daha farklı şeyler düşünmeli ve yapmalıyız. Her şeyden önce kendimize gerektiğinden fazla yüklenmekten acilen vazgeçmeliyiz. Yaptığım görüşmelerde buna çok sık rastladım için sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettim.
İçinde olduğumuz süreçte hepimiz belli ölçülerde konsantrasyon ya da odaklanma sorunları yaşıyoruz, dikkatimiz daha çabuk dağılıyor. Kitap okumayı bile istediğimiz gibi yapamadığımız zamanlar olabiliyor.

Bir sürü boş zamanımız olmasına rağmen istediğimiz kadar verimli geçirmiyor da olabiliriz. Bunların hepsi son derece normal, kendinize kızmayın lütfen. Konsantrasyon hapı yok.

Zamana Bırakılan İlişki

Zamana bırakılan ilişki ilk etapta “doğru yönetilen ilişki süreci” gibi gelmese de tek çıkarım bu olmamalıdır. İlişkilerimizin içinde çatışmalar, kararsızlıklar, anlamlandıramadığımız birçok şey olabilir. Tıpkı işiniz gibi ilişkinizin de zamana ihtiyacı olabilir.

Zamanı verimli kullanmak bir mecburiyet olmamalı. Kendinizi çok fazla sıkıntıya sokmadan yapabileceğiniz şeyler bulmalısınız. Ve lütfen en azında bu dönemde kendinizi diğer insanlarla kıyaslamaktan vazgeçin. Ayşe online İngilizce öğreniyor, Mehmet resim yapıyor, ben boş boş oturuyorum gibi bir yaklaşım içinde olmaktan kaçının.

Olağan dışı bir dönem söz konusu; telaş etmeyi bırakın, neleri eksik yapıyor olduğunuzu düşünmeyi de bırakın, bu bir yarış değil. Herkesin kendi dengesi var. Önemli olan kendi içimizde dengede olmaktır.

Zor günleri kendimiz için gereksiz yere daha fazla zorlaştırmayalım, suni üzüntüler oluşturmayalım. Hayat herkesin farklı kulvarlarda yer aldığı bir yolculuk, herkesin yolculuğu farklı.

Kendinizle didişmek yerine kendinizle barış yapın, en iyi dostunuz olun. Kendinize neye ihtiyacınız olduğunu sorun ve alacağınız cevaba göre hareket edin.

Kendinize çok iyi bakın ve her şeyi zamana bırakın.

Yazan : Mert Çuhadaroğlu, MÇ Blog
 
Üst