Kendi Kendinizin Yaşam Koçu Olun!

  • Konbuyu başlatan emine38
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde emine38 tarafından oluşturulan Kendi Kendinizin Yaşam Koçu Olun! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,213 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Kendi Kendinizin Yaşam Koçu Olun!
Konbuyu başlatan emine38
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
Şu an arzuladığız kadar mutlu değil misiniz? Üzülmeyin, sadece ’gerçek siz’le tanışmanız gerekiyor!
Hiç kendinizi, için için hayatızın o kadar da iyi olmadığı düşünürken bulduğunuz oluyor mu? Peki ya bazı fırsatları kaçırdığızı düşünüyor musunuz? Ancak mutlu birazınlık da kendi yaşam koçuna sahip şu hayatta. Yani yaşam kalitesini nasıl yükselteceğini, potansiyellerini ve istediği yaşamı elde etmek için yapması gerekenleri söyleyen bir uzman kişi... Eğer siz bu azınlıktan değilseniz bu yazı tam da sizin için! Hatta bu yazıyı okumanız bile sizin için bir dönüm noktası. Sizi neyin harekete geçireceğini fark etmek, kişisel gelişiminiz için en önemli adımdır Kendinizin yaşam koçu olmak için önce soru sorun kendinize. Yaşamızla ilgili sorular olsun bunlar. Ama olumlu sorular sormaya dikkat edin. Başlarken, bir sonraki sayfamızda yer alan örnek çemberimizden de faydalanmayı ihmal etmeyin.
Hayallerinizi gözünüzde canlandırın
İdealinizdeki hayata ulaşmanızın en önemli adımlarından biri de onu her ayrıntısıyla gözünüzde canlandırmaktır. Şöyle bir önerme mevcut: Eğer hayalinizi olmuş gibi görebilirseniz olacaktır. Bu da zihnin ve bedenin bağlantılı olması prensibine dayanır. Hayalinizi her ayrıntısıyla gözünüzde canlandırmanız demek, geleceğinizi ve ona ulaşma yolunu çizmeniz anlamına gelir. Bir anlamda bilinçaltızı kelimesi kelimesine iyi bir sonuç için programlamış oluyorsunuz.
Kendinize çelme takmayın
Kendi yaşam koçunuz olduğunuza göre, negatif düşüncelerinizin farkına varın: ’’İlişkilerimde başarılı olamıyorum,’’ ’’Değişmekten korkuyorum,’’ ’’Kariyerimde değişiklik yapmak için çok yaşlıyım.’’ Yaşam koçları bunları kısıtlayıcı düşünceler olarak nitelerler. Herkesin bu tip düşünceleri vardır. Kendimize güvenimizi ve bütün performansımızla hayatımızı yaşamamızı engellerler. Bu kısıtlayıcı düşüncelerin nereden geldiğini bulmaya çalışın. Bu negatif düşünceye ilk olarak ne zaman kapıldığızı bulun ve yazın. Sonra yavaş yavaş kısıtlayıcı düşüncelerinizi pozitif alternatifleriyle değiştirmeye başlayın.
Kendinize iyi davranın
Bizim kültürümüzde her zaman ’diğerleri’ kendimizden önce gelir. Kendimizi düşünerek bir şey yaptığımızda ’bencil’ olmakla suçlanırız. Kendini düşünmek kötü bir şeydir sanki. Halbuki iyi hissettiğinizde kendinize güveniniz gelir ve diğerlerine daha çok yardımcı olabilirsiniz. Fiziksel ve ruhsal enerjinizi geri kazandıkça da hedeflerinize doğru koşar adım yaklaşacaksız ve Denge Tablonuzdaki puanız artacak.
Sonuç olarak...
* Kendinizi karşı acımasız olmaktan vazgeçin. Geçmişinizle ilgili canızı sıkan ne varsa kendinizi bağışlayın. İçinizden şöyle deyin: ’’Tamam, bir hata yaptım. Bundan nasıl bir sonuç çıkarmalıyım ki bir daha aynı hatayı tekrar etmeyeyim?’’

* Uyumadan önce o gün içinde atlatmayı başardığız zorlukları düşünün ve bunlar için şükredin. Hangi özellikleriniz bunun üstesinden gelmenizi sağladı ve Denge Tablosunda eksik olan bölümlere bunu nasıl uyarlayabilirsiniz?

* Bir hafta sonu, bütün sabahızı ya da öğleden sonranızı, yapmayı en çok sevdiğiniz aktiviteye ayırın. Böylece kendinizi şarj etmiş olun!

* Vücudunuza iyi bakın. Besleyici gıdalar yiyin, düzenli egzersiz yapın ve uykunuza özen gösterin. Bunlar, stresle başa çıkmanın en kolay yollarıdır.

www.elele.com.tr
 
E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
;)  rica ederim fadimeciğim Sevgilerimle
 
H

hepmavi

Kullanıcı
25 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
gökyüzü
Hem kendimin hem de çevremdekilerin gönüllü yaşam koçları olmaya çalışıyorum...Yazız da iyi geldi...Teşekküre ederim ;)
 
E

emine38

Kullanıcı
5 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
;) Ne kadar güzel,adıza sevindim başarılar dilerim  sevgili  hepmavi

Saygı ve Sevgilerimle 
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kendi yaşamımızın koçu olmak...
Güzel bir fikir ve yöntem ama çok da kolay değil fakat zorda değil.
Aslında her şey istemek ve istikrar ile alakalı :)
 
Üst