Karşınızdaki, siz ve asimilasyon.

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Karşınızdaki, siz ve asimilasyon. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,275 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Karşınızdaki, siz ve asimilasyon.
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DOnVitoCarLeONe
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep

Bir insanın, bir diğer insan hakkında, tanımadan, bilmeden, bir kanıya varması ne derece doğrudur.
Olumlu yada olumsuz, bu ne derece sağlıklıdır.
Bunu yapan insanlar "sağlıklı insan" sınıfına girermi.

Yani bana göre girmez gibi geliyor.Çünkü insandan bi haber olup, insanlar hakkında fikir yürütmenin son derece "saçma" olduğu kanatindeyim.
Bu durumu benimsemiş yada özümsemiş insanların da bir o kadar "saçma" olduğunu düşünüyorum.

Bir düşünün bakalım.
Birisi ile diyalog halindesiniz,  bir kaç dakika yada saat belkide gün sonra bir empoze girişimi başlıyor.
Bir bakıyorsunuz, ortada bir operasyon, bu ne, burası neresi, ben kimim demeye başlamadan, yemişiniz anesteziyi.

Karşınızdaki: Sen, aslında sen değilsin
Siz: Neden ?
Karşınızdaki: Nedene gerek yok, ben diyorsam öylesin.
Siz: Ne demek öyleyim
Karşınızdaki: E öylesin, şundan şundan dolayı
Siz: Ben o dolaylı tabir ettiğiniz durumlarda değilim
Karşınızdaki: Olurmu o durumlardasın,Bak senin sorunun şu xxxxxx
Siz: Hadi ya
Karşınızdaki: Öyle öyle  ben bilirim
Siz: Nasıl bilirsin ?
Karşınızdaki: Ben bilirim, eğitimini aldım
Siz: Saçma
Karşınızdaki: Saçma olan sensin
Siz: Ne alaka
Karşınızdaki: Çünkü ben anlarım, ben her şeyi anlarım, benim işim bu, ben şunu,şunu,şunu yapıyorum.Ben şunu, şunu,şunu okudum.
Siz: Hönk :d
Karşınızdaki: Bak dediğime geldin, yok yok sen aynı benim dediğimsin.Çünkü ben vs vs vs

Burada araya gireyim.
(Bir insana, başka bir insanı görmeden tanımadan  analiz edip o insan hakkında kesin yargılara varmasını sağlayan bir eğitim verildiğini düşünmüyorum.)

"Keza bir zoolog bile, atıyorum bir türün yaşam şekli hakkında bilgi edinmek için yıllarını veriyor."

"30 yıldır, güney afrikada bir maymun türünü araştıran bilim adamı okudum.
Bilim adamı ile yapılan röportajda, hala haklarında bilemediğimiz çok şey var diyordu"

Ama söz konusu insan olduğu zaman durum malum.

Eğitim hakkında bir söz: "Tahsil cehaleti alır,eşeklik baki kalır,eşek tahsil görürse eşek kalmaz katırlaşır"

Nerde kalmıştık ?
Eğitimini aldım,ben bilirim. Bir süre bu devam eder.

İş zamanla öyle bir hal alırki, açıkça fikren asimile edilmeye hazır sayılırsınız,  o daikadan sonra, siz hissettikleriniz, yaşadıklarınız yada bildikleriniz değil, karşınızdakinin yaşadıkları, hissetttikleri yada bildikleri olmaya başlarsınız.

İşte asıl tehllike bu:Amaç sizi siz olmaktan çıkarmak.
Aslında alınılan eğitim budur. Yukarıda kalmış anektod ise uygulaması.
İnsanları, türlü yollarla, kendi doğru bildikleri yola sokmak.Kendi doğrunun başkaları tarafından paylaşılma ve özümsenme çabası.
Bu bana göre "Cehaletin" en kör halidir.

Bu tür insanlar,kendilerinde sizin kişiliğiniz üzerinde her tür yaptırım hakları oldugunu sanırlar.
Açık açık yazarlar. Açıkca sizi, yanlış analiz edip, yine yanlış bir şekilde, size, sizin hakkınızda edindikleri saçma kanıları söylerler.
Bunun adınada "dürüstlük" derler.

Buradada araya gireyim.

Yanlış isimlendirmişler, bana göre bu söylem tarzı "dürüstlük" değil, insanın diğer insan'a "Dürüstçe" "Adi"liğidir.

Şimdi gelelim sadede, bu tür insanlar hayatın her alanında mevcuttur, İlla hepinizin yaşamında o yada bu şekilde tesadüf ettiği, kendisini sağlam karakterli sanan, kibir havuzunda yüzüp arındığını düşünen insanlardır.

Şahsi kanaatim: Bu tür insanların, bu gibi fikirlerinden, "bireyin" korunması gerekir.
Toplumun, ve toplum içerisindeki bireylerin en büyük düşmanı bu gibi fikirler ve onları savunan insanlardır.

İnsanın kişisel gelişiminin önündeki en büyük engelin, sözde "eğitimli"başka insanlar olduğunu kabul etmiş bulunmaktayım.
Şahsım adına son derece üzücü bir durum olduğunuda belirteyim.

Alıntıdır.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok iyi konuya değinmişsin Korsan teşekkürler,toplumsal bi sorun , insanları hasta eden ama farkında olmayan,çok bildiğini zannedipte bişey bilmeyen kibirli tipler...
İşte asıl tehllike bu:Amaç sizi siz olmaktan çıkarmak.
Aslında alınılan eğitim budur. Yukarıda kalmış anektod ise uygulaması.
İnsanları, türlü yollarla, kendi doğru bildikleri yola sokmak.Kendi doğrunun başkaları tarafından paylaşılma ve özümsenme çabası.
Bu bana göre "Cehaletin" en kör halidir.

Bu tür insanlar,kendilerinde sizin kişiliğiniz üzerinde her tür yaptırım hakları oldugunu sanırlar.
Açık açık yazarlar. Açıkca sizi, yanlış analiz edip, yine yanlış bir şekilde, size, sizin hakkınızda edindikleri saçma kanıları söylerler.
Bunun adınada "dürüstlük" derler
sağolsunlar hep benim iyiliğim için uğraşırlar,dürüst melek haleli insancıklar

"Tahsil cehaleti alır,eşeklik baki kalır,eşek tahsil görürse eşek kalmaz katırlaşır"
bu sözü ezberime aldım çok güzel ifade edilmiş  O0

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Eyvallah abru.
Ay böleleri o kadar çokki, bende vermişim ilanı vermişim ilanı :d
Hep öyle yaparlar zaten senin iyiliğin vs vs vs. Kendine faydası olmayan insanlar işte nedek.

Ezberlik söz fena değil evet :d
Benim çok işime yarıyor,keza bazen gözüme gözüme soktukları oluyorda eğitimlerini :d
Neyse teşekkür ederim.

D

DOnVitoCarLeONe

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
ItAlYaNO
Güzel konu

Çevremiz bu tür insanlarla dolu gün geçmesine gerek kalmadan hemen heran karşımıza bu tür primatlar çıkıyor ve bir çoğumuzun karşısına çıkmıştır.

Bu insanlar burda veya başka bir forumda fazla değil yazmış olduğunuz 2-3 mesaja bakıp işte sen böyle böyle böylesin, şöyle şöylesin oysa ki o insanı ne kadar tanıyor ne kadar gözlemlemiş olabilir üstelik yazdıklarından yani...

Eğer her insan yazdığı şeyler olsaydı şu ana kadar yazılan kitapların yazarları neler neler olurdu...

Gelelim işin eğitim kısmına...
Pek bir şey söyleyemeyeceğim çünkü günümüzde sadece meslek sahibi olmak için okunduğunu düşünüyorum... Gider okur okur katırlaşır gelir üzerimizde sen böylesin, sen şöylesin diye hem eğitimini aldım diye kendini tatmin eder hemde stajını tamamlar....