Kariyere ilk adım : Yeni mezunlar için kapak yazısı!

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Kariyere ilk adım : Yeni mezunlar için kapak yazısı! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,374 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Kariyere ilk adım : Yeni mezunlar için kapak yazısı!
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hörfin
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Kapak Yazısı Nedir?
Kapak yazısı, sizin bir pozisyona olan ilginizi ve o pozisyon için sahip olduğunuz nitelikleri olası işvereninize ifade eder.

Kapak Yazısı Ne İşe Yarar?
Kapak yazınız özgeçmişinizin ana noktalarını belirtir, niteliklerinizi olası işvereninize ‘satmanıza’ yardım eder.

Kapak Yazısı Nasıl Yazılır?

Giriş
--------------------------------------------------------------------------------

İlk paragrafınız, okuyucunun ilgisini çeken ve başvurduğunuz işe uygun olmalıdır. Hedefinizi okuyucu için açık bir dille yazın. Kapak yazınızda yer alan önemli noktaları özetleyin.


İçerik
--------------------------------------------------------------------------------

Okuyucunun mektubunuzu kolay incelemesi için her paragrafa bir konu ile başlayın.
Yazdığınız bilgileri kısa ve ilgili noktada tutun. Otobiyografinizi yazmayın. Kendinizle ilgili her şeyi anlatmak zorunda değilsiniz ve ilgisiz hiçbir şey katmamalısınız.

Özellikle üniversite öğrencilerinin yaptığı bir hata, işverene kendi beklentilerini söylemesidir. İşverenler, sizin onlar için neler yapabileceğinizi bilmek ister. "Firmaya ne yarar sağlayabilirsiniz, firma çıtalarını ne kadar yukarı çekebilirsiniz" gibi sorulara cevap ararlar. Sizin kariyer hayalleriniz ve umutlarınız onların birincil önceliği olmayabilir.

Pek çok yeni mezun veya üniversite öğrencisi kapak yazısı ve CV hazırlarken bu durumun tersine yeterince yazacak şeyleri olmadıklarını düşündüklerinden aldıkları bütün ödülleri, dersleri ya da farklı aktiviteleri listelerler. 

Yeni mezunlar iş deneyimleri yerine aradıkları işle bağlantılı olan

- stajları,
- gönüllü olarak çalıştıkları işleri,
- kampus içinde yer aldıkları aktiviteleri,
- geçici olarak çalıştıkları projeleri,
- araştırma projelerini,
- sosyal klüp üyeliklerini,
- spor aktivitelerini kapak yazılarında kullanabilirler.
Fakat bunları yazarken "Başvurduğum iş ile ilgili mi?" diye kendinize sormanız gerekiyor. Kapak yazısında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta geçmiş deneyimleriniz ile aradığınız iş arasındaki bağlantıyı kurabilmektir.

Okulda aldığınız ders isimlerini belirtmek genelde gerekli değildir fakat bazı durumlarda kapak yazınıza eklenebilir. Başvuracağınız iş ile ilgili bir bölümden mezun olmamış fakat o konu ile ilgili dersleri almışsanız, başvuracağınız iş ile ilgili olan dersleri ve onları başarı ile bitirdiğinizi vurgulamanız gerekebilir.

Eğer seçtiğiniz kariyer alanı ile ilgili değilse; ödülleriniz, aktiviteleriniz ve başarılarınızı eklemek size ek bir avantaj getirmeyebilir, üstelik sizi öne çıkarabilecek daha önemli olan noktaların kaybolmasına neden olacaktır.

Unutulmaması gereken diğer bir nokta da, yeni mezunların çeşitli alanlardaki geçmiş deneyimlerinin onlara ilerideki kariyerleri için gerekli olan uygulanabilir ve dönüştürülebilir becerileri kazandırdığıdır. Bir çok işveren yeni mezunları işe alırken iş deneyiminden çok grup çalışmasına yatkınlık, iletişim becerileri, gelişime ve öğrenmeye açıklık gibi becerilere önem vermektedir.

Yeni mezunlar kapak yazısı yazarken bu becerilere sahip olduklarını deneyimlerinden örnekler vererek göstermelidirler.


Sonuç
--------------------------------------------------------------------------------

Mektubunuzu bir mülakat isteği ile bitirin.
Esnek bir mülakat günü ve saati verin.
Mülakatı yapacak kişinin size nasıl ulaşacağı konusunda net olun.

Önemli Noktalar
-------------------------------------------------------------------------------

Mektubunuzu özgeçmişinize göre dizayn edin.
Firmanın değerlerine, hedeflerine, projelerine ilgi gösterin
Özgeçmişinizdeki bilgilere özen gösterin.
Aradığınız işle ilgili becerileri kazanmanızı sağlayan geçmiş deneyimlerinize kapak yazınızda yer verin.
Niteliklerinizin doğru olduğuna dair kanıtlar sunun.Örnekler:

--------------------------------------------------------------------------------

Sayın .....

17 Mayıs 2000 tarihli Haber gazetesindeki Muhasebe ile ilgili pozisyonunuza başvurmak istiyorum (ref.1289). Haziran ayında ekonomi alanındaki lisans eğitimimi bitirmekteyim. Söz konusu pozisyonun benim ilgi, beceri ve deneyimlerine çok uygun olduğunu düşünüyorum.

Muhasebe ile ilgili olan derslerim hem teorik bilgi hem de pratik deneyim kazanmama yardımcı oldu. Aldığım derslerin gerektirdiği üzere bir çok vaka ve problem üzerine çalışma fırsatı buldum. Bu vaka analizleri bana mali rapor hazırlamak için gerekli verileri yorumlama fırsatı verdi. Aynı zamanda, takım çalışmasında bulunmamı ve takım çalışmasının gerektirdiği iletişim becerilerini kazanmamı sağladı.

Aldığım “İş İletişimi” ve “Etkili Presentasyon” dersleri çeşitli dinleyicilerle doğru iletişimi kurmanın yolarını öğretti. Aynı zamanda rapor, presentasyon ve görseller hazırlayarak muhasebe bilgilerini yönetimin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek şekilde göstermeyi öğrendim. Bunlara ek olarak, aldığım bilgisayar dersleri, Excel kullanarak ve bilgisayar grafikleri hazırlayarak muhasebe verileri oluşturmama yardımcı oldu.

Yapmış olduğum staj bana teorik bilgilerimi uygulama ve sorumluluk alma fırsatı yarattı. Gerçek vakalar üzerinde çalışma fırsatı buldum. Mali rapor analizleri ve karşılaştırmaları yaparak maliyetleri düşürmek hakkına önerilerde bulunma konusunda deneyim kazandım.

Temmuz ayı içerisinde görüşme için uygun olacağım. Eylül ayında çalışmaya başlayabilirim. Pozisyonun gerekliliklerini ve benim şirketinize nasıl katkıda bulunabileceğimi görüşmek üzere sizden haber bekliyorum.

Saygılarımla,
Yeni Mezunlar İçin Örnek Kapak Yazısı - İngilizce


Dear ……

I am applying for the Accounting position that was advertised in “Haber”, dated May 17, 2000. I will receive a Bachelor of Science degree this spring. The position seems to be a perfect fit with my education and career interests.

My courses in the accountancy have given me not only the theoretical background but also practical experience that you are looking for. I have worked on many cases and problems as a requirement of my coursework. These cases give me the opportunity to interpret data in order to prepare financial statements. Also, these cases enhance my communication skills in a competitive team environment.

Courses in business communication and effective presentations have taught me how to communicate with audiences. This would also help me to create reports, financial statements, visuals and presentations to show how accounting information is related to management needs. In addition, computer courses enable me to use Excel and create graphics to provide accounting data.

My internship has also given me the opportunity to apply my theoretical knowledge to business setting and show responsibility.  I have found a chance to work on real cases and learn to analyze and compare statements to identify trends in order to recommend ways to reduce costs.

The enclosed resume summarizes my qualifications. I will be available for an interview in July and I can begin work in September. I look forward to talk about ways that I could contribute to your firm.

Sincerely,
 
N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
codex çok teşekkürler ben de bu alanda bana rehber olacak bir şeyler arıyordum. yanlız benim san bir sorum olacak ben açıköğretim okuyorum orda belirtilenler gibi şeyler yapma  imkanım yok. yada var ama ben bilmiyorum.bana bu konuda yardım edebilirsen çok sevinirim
 
H

hörfin

Kullanıcı
16 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
çok teşekkürler Codex.
 
Üst