Karakter ve imar

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Karakter ve imar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,877 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Karakter ve imar
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep

Gün bitince hayatım birçok hayata değecek,
Güneş batarken iyi kötü sayısız iz bırakacak,
Bende hep bunu ister, bunu dilerim,
Hayatım başkalarına değerek çoğalsın diye...

Bu şiirin şairini bilmiyorum.. ama bu satırları yazarken aklında neler olduğunu tahmin edebiliyorum.. Başkalarının hayatlarını etkileyebiliyorsam, dokunabiliyorsam eğer amacımı gerçekleştirmiş sayılırım..
Ailemle, İşyerinde veya herhangi bir mağazadaki görevliyle etkileşim içindeyken, hayatımın diğer pek çok insanın hayatına dokunduğumun farkındayım.. Bir tezgahtarla veya Banka görevlisiyle iletişime geçtiğimde birkaç dakika içinde kabuslar yaşatabilir veya neşe katabilirim..
Seçim bana ait..
İnsanlar üzerinde olumlu etkiler yapmaya ve hayatlarına değer katmaya başladığımı düşünüyorum.. Geçtiğimiz günlerde kuzenlerimle (en küçük 5 yaşında, en büyüğü 11 yaşında) haftasonunu birlikte geçirmek için biraraya geldim. Yanıma kitap, resim defteri ve boya kalemleri aldım.. Önce kitap okuduk birlikte daha sonra beyaz sayfaların başına oturduk.. Aldılar ellerine boyaları, düşlerini çizmeye başladılar..Resimler bittiğinde gerçekten büyüleyiciydi.. Onlardan beklemediğim bir performans gördüm..

Onlara kitap okuduğum zaman, kitapları sevmeleri için özendirdiğimi düşündüm. ve hayatları boyunca sürecek bir öğrenme sürecine başlamalarına yardımcı oldum belkide.. Kendilerini değerli ve iyi hissetmelerini sağladım..
Hareketlerimiz binlerce insanın hayatına dokunuyor.. Başka insanların hayatlarına inanılmaz derecede olumlu etkiler yapabilmek isterim.. İnsanların hayatlarına değer katmak isterim..
Temelde iyilik ve dürüstlük var..
Dürüstlüğü, temeli sağlam bir eve sahip olmanın korkunç bir fırtınada sağladığı yararlar olarak düşünün.. Temel sağlamsa, sel sularına dayanacaktır.Ama temel çürükse fırtınanın baskısıyla iyice zayıflayacak, sonunda evde çökecektir..
Bu yüzden küçük şeylere dikkat edip dürüstlük kazanmak çok önemlidir. Önemli bir düşünür şöyle söyler;''Karakter, hayatımızın küçük anlarında oluşur.. Karakterimizin şekillenmesinde, ortam, aynanın bakışlarınızdan sorumlu olduğu kadar sorumludur.. Gördüğünüz şey, sadece ne olduğunuzun yansımasıdır''der..
Eski zamanlarda zanaatkarlar , yaptıkları eserlerin üstüne kendilerini belirleyen bir işaret koyarlardı. Kullandıkları sembol onların karakterini yansıtırdı.. Eser iyiyse karakterde iyi, eser kötüyse eğer karakterinde kötü olduğu düşünülürdü..
Başkalarının hayatlarını etkileme söz konusu olduğunda, hiçbir ünvan, görev dürüstlüğün yerine geçemez.. Bazıları imaj veya itibarı vurgularlar daha çok..
Aradaki ince farkı *Hersey Davisi*in söyledikleri nasıl ayırıyor..
itibarı, içinde yaşadığın ortam belirler
karakteri, inandığın doğrular..
İtibar, sandığın şeydir..
karakter, olduğun şey..
itibar, fotoğraftır...
karakter ise yüz..
itibar, dışarıdan gelir..
karakterise içeriden..
itibar, yeni bir topluluğa girdiğinde sahip olduğundur..
karakter giderken elinde olan..
itibar bir anda olur...
karakterin bir ömür boyunca...

Etkili insan. .insanlara karşı dürüsttür.. Çevremdeki hayatları iyi yönde etkileyebilmeyi diliyorum.. Dürüstlük önemli bir pay sahibi.. İyi bir etki yaratmak karakterimize bağlı..
İtibar bir süre.. ama karakter bir ömür boyu...

Alıntıdır

A

ayben

Teşekkürler Korsan çok güzel bir yazı ...

itibar, yeni bir topluluğa girdiğinde sahip olduğundur..
karakter giderken elinde olan..
itibar bir anda olur...
karakterin bir ömür boyunca...

Hele ki bu sözlere tam not verdim. İnsan her zaman kendi karakterini ortaya koymalı sadece kendi olmalı gerisi zamanla yerine gelecektir zate ve en başında dürüst olmalı...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Harika bir alıntıydı Korsan, önce çok teşekkürler ;)

Benim bir kusurum var; ve bu kusur sayılıyorsa, çevremdeki kişileri yanlış etkiliyorum bunu öğütleyerek; "En azından bildiğiniz konularda alçakgönüllü olmayın, gereksiz alçakgönüllülük sizin zaman içinde dezavantajınız olabilir."
Bu konuda da alçak gönüllülük yapamayacağım ve diyorum ki, alıntıyı okurken "Ben yazsam işte bunu yazardım!" düşündüm her satırında.
Dürüstlük, belki kısa vadede kayıplara yol açabilir ama uzun vadede değerini mutlaka bulur. Ben bu inançtayım ve asla taviz vermem.
Dürüstlük, acımasızlık demek değildir, "dost acıyı söyler" atasözmüz ise buna en iyi örnektir.
Dürüstlüğün maddi kazancı tartışılır belki ama, manevi kazancını tartışmanın anlamı bile yoktur.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Öncelikle yorumlarınız için tesekkür ederim konuya gelince karakter gercekten önemlidir insanların bana göre geleceğini çoğuna görede kaderini belirler bunla ilgili bir sözüde burada paylaşmak isterim hazır yeri gelmişken.

İnsanın soylediklerinin yada düşündüklerinin nelere etki ettiğine dair

Söylediklerinize dikkat edin; düşünceleriniz olur.

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınız olur.

Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınız olur.

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınız olur.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerleriniz olur.

Değerlerinize dikkat edin; karakteriniz olur.

Karakterinize dikkat edin; KADERİNİZ olur.

Ghandi

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İyi bir etki yaratmak karakterimize bağlı..
İtibar bir süre.. ama karakter bir ömür boyu...

Bir söz geldi aklıma"Güzellik geçicidir,aptallık baki kalır." Karakterle itibarın benzeşmesi  gibi..Şeçim bize ait...
"Gördüğünüz şey, sadece ne olduğunuzun yansımasıdır "sözüne katılıyorum...
Nasıl görmek,nasıl yaşamak,nasıl hatırlanmak istiyorsanız,ona göre davranın...
Teşekkürler abi,etkili söz ve paylaşım için.. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu arada; dürüst davranışlar gösterirken, başkalarının size dürüstçe yaklaşımlarını sakın gözardı etmeyin.
Daha öncede yazmışım; Dost acı söyler... diye.
Diğerleri arkadan konuşadursun yüze gülerek, dost gerçekleri söyler, kaybetmek pahasına, "dürüstüm" diyebiliyorsanız, "dürüst" insanların sizi eleştirmelerine alınganlık göstermeyin. Çünkü o sizizin o anda kızdığınız kişi aslında gerçek dostunuzdur.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Aslında yaptığımız bir çok davranışın temelinde iyilik ve dürüstlük vardır...
Sadece karşımızdakine nasıl yansıttığımıza bağlı.Evet Zeynep bir konuda haklı," bildiğimiz konularda alçak gönüllü olmama"....
Çünkü bu alçak gönüllülük karşı taraf tarafından yanlış anlaşılabiliyor. :)

Hayatta şöyle bir durum da var; yazıda da geçen ,insanlara bir şey öğretmek ,faydalı olmak...Öyle kişiler vardır ki sizin iyiliğinizi,öğretinizi anlamaz...
Yaşaması gerekir...

Teşekkürler yazı için.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
z.sav' Alıntı:
İnsan ilk önce kendisine dürüst ! olmalı sonra karışdan beklemeli .  teşekkürler
Altını çizerek anlatmak istediğinize katılırım elbette, ama hemen derim ki, kendisine dürüst olmayanın karşısından ne beklentisi olabilir ki? Çok yapay bir şey bu!

Z

z.sav

Kullanıcı
10 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bankacýyýzbiz.com
Zynep' Alıntı:
z.sav' Alıntı:
İnsan ilk önce kendisine dürüst ! olmalı sonra karışdan beklemeli .  teşekkürler
Altını çizerek anlatmak istediğinize katılırım elbette, ama hemen derim ki, kendisine dürüst olmayanın karşısından ne beklentisi olabilir ki? Çok yapay bir şey bu!

Karşısından beklentisi kendisininn yapamadıkları ! ödünlerdir belkide bireyler ilk önce kendilerine bakmalı sonra karşıyıdan aynı duyumu beklemeli yapaylık konusuna gelince zaten kendine dürüst olmayan kişi yapay kişidir 

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İtibar peşinde koşanları gördükçe bu yazıyı daha iyi irdelemek gerekiyor vesselam...

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kısa vadede,anlık menfaatleri uğruna durumu kurtardığını sanan insanlar,aslında uzun vadede dürüstlük ve itibarlarını kaybederler
Kamu oyu zamanı geldiğinde gerekene gerekli yaftayı yapıştırır ve hakettiği değeri ile kucaklar
Güzel seçilmiş bir konuydu,teşekkürler