Kalbim beni dinlemiyor!!!

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Kalbim beni dinlemiyor!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,246 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kalbim beni dinlemiyor!!!
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hatice şengül
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0

Yürek!

Şimdi yazacaklarım size bir bilim kurgu öyküsü gibi gelebilir. Ama gerçek: Sonny Graham’ın kalp yetmezliği vardı. Kendisine sadece 6 ay ömür biçiliyordu.
Nakil için kalp bekliyordu.
1995 yılında bir gün “Uygun kalp bulundu” müjdesi geldi.
Terry Cottle adlı bir Amerikalı, kafasına kurşun sıkarak intihar etmişti.
Graham hemen ameliyata girdi ve kalbi değiştirildi. Sonradan, kendisini hayata döndüren adamı merak etti.
Terry Cottle’ın dul kalan eşi Cheryl’e mektup yazıp tanışmak istediğini bildirdi.
Buluştular.
Graham, kalbini taşıdığı adamın kalbinde sakladığı kadınla tanışınca ona bir yakınlık hissetti.
Bu yakınlaşma kısa zamanda aşka dönüştü.
Yürekler birbirini tanımıştı.
Evlendiler.
Buraya kadar mucizevi bir aşk hikâyesine benziyor.
Ama bundan sonrası kâbusa dönüşüyor:
Çünkü Sonny Graham geçen ay, kafasına sıktığı bir kurşunla intihar etti.
Ve geride ciddi bir kuşku bıraktı:
“Acaba nakledilen organ, nakledildiği bedene eski sahibinin kişiliğini de taşıyor mu”ydu?

* * *

Bazıları “Ne alakası var? Kadın öyle cadıymış ki, kalbine girdiği herkesi intihara sürüklemiş” diyebilir.
Ama birkaç yıl önce okuduğum “Kalbin Kitabı”nda (Louisa Young, Dharma, 2004) farklı şeyler yazıyordu:
1992’de Avusturyalı araştırmacılar “Kalbi değişen insanın, kişiliği de değişir mi?” sorusunu kalp nakli ameliyatı olan hastalara sordular.
Deneklerin yüzde 79’u buna gülüp geçti.
Ama öbürleri, “Kalp, her şeyi değiştiriyor” dedi.
Sakin bir adam birden araba yarışlarına merak sarmıştı.
Bir zencinin kalbini alan ırkçı beyaz, önyargılarından arınmıştı.
Bir kadının kalbini taşıyan adam, cinsel tepkilerinin değişmesinden korkuyordu.
Bir başkası, “Kalbim beni dinlemiyor” diye sızlanıyordu.
Rivayete bakılırsa, cinayete kurban giden bir kızın kalbini taşıyan kadın, ameliyattan sonra karabasanlar görmeye başlamış, sonra kâbuslarındaki adamı polise tarif edip kalbini taşıdığı kızın katilini yakalatmıştı.

* * *

Kalbin sadece “mükemmel bir pompa”dan ibaret olduğuna inananlar için organlara ruh atfetmek saçmalık...
Peki ama niye herkeste aynı pompa olduğu halde bazılarına “kalpsiz” bazılarına “yürekli” diyoruz?
Neden bazı kalpler daha çok sevgi pompalıyor, bazısı daha çok nefret?..
Tamam, genetik miras var; yaşam deneyimleri var, iklimden coğrafyaya, beslenmeden eğitime dek pek çok faktör kişiliği şekillendiriyor, ama acaba tüm bunlar kalpte mi depolanıyor?
Kalp nakledilince beyni kopyalanan bir bilgisayar gibi insanın tüm duygusal birikimi de bir başka bedene aktarılmış mı oluyor?
Örneğin, sevgi, şefkat, vicdan da kalple birlikte beden değiştiriyor mu?

* * *

Yoksa nakledilmiş kalpteki değişikliğin nedeni başka mı?
Vücudun kendisine yabancı nesneleri, bazen bir diş dolgusunu ya da farklı kan dokusunu reddettiğini biliyoruz; acaba kalp de, yeni girdiği göğüs kafesinde kendini tutsak hissedip yeni sahibiyle dalaşıyor mu?
Yaşayabilmek başka bir insanın ölümünü beklemek, yürekte içten içe bir suçluluk duygusuna mı yol açıyor?
Acaba birine kalbini vermek, onu bambaşka bir insan mı yapıyor?
Aşkta öyle olmuyor mu?

Can Dündar

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
pericim ablacım cok güzeldi ya ilk defa okudum bu yazıyı çok hoşuma gitti... :)

gecen bir arkadasımla konusuyordum bu kalp nakli meselesini...benide düşündürmüştü aynı durum diğer organları bir şekilde anlayabiliyorsun fakat kalp nakli biraz düşündürücü...peki bu kanıtlandımı biliyormusun...

yani kişiliği gercekten değiştiriyormuymuş...bizim kişiliiğimizi, davranışlarımızı bir yumrukluk kalp mi belirlyormuş ::) ::)

Aşkta öyle olmuyor mu?
can dündarın yazılarındaki son cümlesine hayranım her zaman... ;)

sevgiyle kal kocaman ;)

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir film izlemiştim.
Adamı asker arkadaşı vurur ve adam ölür.
Adam öldükten sonra eşi adamın bütün organlarını bağışlamıştır.
Fakat katil adamı öldürdükten hemen sonra kalp krizi geçirir ve kalbinin hemen değiştirilmesi gerekmektedir.
Ve ölen adamın kalbi katiline takılır.
Bunu öğrenen eş bağış yaptığı kalbi geri alabilmek için inanılmaz bir savaş başlatır.
Sonuç olarak; bu filmdede katil kabuslar görmeye başlamıştı ölen adam katilin kalbini yerinden söküyordu vs.vs. katilinde duygularında değişme olmuştu yani.

Filmler herzaman hayatımızın bazı gerçeklerini yansıtmazlar mı?
İnsanın yaşamasını sağlayan kalbin değişmesi halinde insanın duygularıda değişir bence.
Teşekkürler perim...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
seca' Alıntı:
pericim ablacım cok güzeldi ya ilk defa okudum bu yazıyı çok hoşuma gitti... :)

gecen bir arkadasımla konusuyordum bu kalp nakli meselesini...benide düşündürmüştü aynı durum diğer organları bir şekilde anlayabiliyorsun fakat kalp nakli biraz düşündürücü...peki bu kanıtlandımı biliyormusun...

yani kişiliği gercekten değiştiriyormuymuş...bizim kişiliiğimizi, davranışlarımızı bir yumrukluk kalp mi belirlyormuş ::) ::)

Aşkta öyle olmuyor mu?
can dündarın yazılarındaki son cümlesine hayranım her zaman... ;)

sevgiyle kal kocaman ;)
Avusturyalı araştırmacılar  senin gibi merak edip, denekler üzerinde denemişler..Sonuçlar biraz psikolojik gibi geldi nasıl mı?
Bedenimiz aslında düşüncelerimizin ürünüdür..Duygu ve düşüncelerimizin dogasının,bedenimize ait fiziksel oluşumunun ,onun yapısı vbe işleyişi üzerine ne derece etkili oldugunu tıp alanlarındaki hasta tedavi uygulamalarında görmeye başladık... örnek gerekirse..

Önemli hastalıgı olan ve ömür buyu ilaç alması gereken hastalıklarla  denemişler,hastalara hastalıkları için gereken hap degilde, draje hap vermişler,tabı bunu yaparkende hastanın bundna haberi olmuyor,o doktoruna güveniyor ve beyninde şartlandırıyor"bu hapı yutarsam iyileşecegim" ve sonuç ilginçtir,iyileşmez denen hasta iyileşiyor...İnsan zihninin bazen ilaçlardan daha etkili bir faktör oldugunu bir  kez daha göstermiş oluyor ...

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
bu deney baş ağrısı çeken birine kapsül içinde verilen şekerle yapılmış ve deneğin baş ağrısı geçmiş bence bu tamamen psikolojik

konuya gelince bence kalp sadece bünyemizin yaşayabilmesinde kan pompalayıcı  yukarıda bir detay  yürekli kelimesin kullanmış mecazi kavramları organlara yüklemek sadece semboliktir yoksa bir et parçası karakter taşımaz

hatta ayet vardır bununla ilgili sadece anımsadığım şu
et parçası görür mü konuşur mu duyar mı?? gördüren işittiren konuşturan kudret tir Allah

diye bunun bilgisine sahipsem et parçasının karakterinin olmadığını anlarım kızmayın  ::)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
DileklerPerisi' Alıntı:
Bir film izlemiştim.
Adamı asker arkadaşı vurur ve adam ölür.
Adam öldükten sonra eşi adamın bütün organlarını bağışlamıştır.
Fakat katil adamı öldürdükten hemen sonra kalp krizi geçirir ve kalbinin hemen değiştirilmesi gerekmektedir.
Ve ölen adamın kalbi katiline takılır.
Bunu öğrenen eş bağış yaptığı kalbi geri alabilmek için inanılmaz bir savaş başlatır.
Sonuç olarak; bu filmdede katil kabuslar görmeye başlamıştı ölen adam katilin kalbini yerinden söküyordu vs.vs. katilinde duygularında değişme olmuştu yani.

Filmler herzaman hayatımızın bazı gerçeklerini yansıtmazlar mı?
İnsanın yaşamasını sağlayan kalbin değişmesi halinde insanın duygularıda değişir bence.
Teşekkürler perim...
Aslında hayatımız bir film:) Dogal olarakda bizden esinlenip biraz daha farklı olaylar ortaya çıkıyor,nasıl yazar yazdıgı kitapda ki kahramanlar gerçekle ilgisi yok diye belirtmiş olada,yaşanan olaylar,mutlaka bir yerde yaşanmış yaşatılmış ve yazarımızın aracılıgı ile hayata aktarılmıştır..

"İnsanın yaşamasını sağlayan kalbin değişmesi halinde insanın duygularıda değişir" parargafına deginirsek,Bu duyguya yol açıp açmadıgını bilemeyiz ama,bildigim tek şey varki,bedenimize,iki organ hükmediyor,biri kalp,biri de beyindir.ya kalbinin sesini dinleyeceksin,ya (mantıgının) beyninin...

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
hatice şengül' Alıntı:
bu deney baş ağrısı çeken birine kapsül içinde verilen şekerle yapılmış ve deneğin baş ağrısı geçmiş bence bu tamamen psikolojik

konuya gelince bence kalp sadece bünyemizin yaşayabilmesinde kan pompalayıcı  yukarıda bir detay   yürekli kelimesin kullanmış mecazi kavramları organlara yüklemek sadece semboliktir yoksa bir et parçası karakter taşımaz

hatta ayet vardır bununla ilgili sadece anımsadığım şu
et parçası görür mü konuşur mu duyar mı?? gördüren işittiren konuşturan kudret tir Allah

diye bunun bilgisine sahipsem et parçasının karakterinin olmadığını anlarım kızmayın   ::)
Elbette bedenimizi konusturan duyuran Allahu tealadır...
Karekterle ilgili degildir,hani bazen ikilem arasında kalırya insan,kalbi yap der,mantıgı yapma...İkilemde kaldıgında hangisi agır gelirse onun sözünü dinlerya hatice,işte ona degindik aslında,başka bir kalpde de bu olay gerçekleşir mi diye..Ve o kalbin hissettikelri bedenimize taşınır mı diye..Bu ve bunun gibi soruları bilemeyiz,denekelrin dediklerini okudunuz,biraz psikolojik gibi geldi bana da...Bundan emin olabilmek için kalp nakli geçirip sonradan farklılıklar oluşursa içimizde o zaman emin olabiliriz diye söylemek istiyorum..

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
ben kalbimle memnunum umarım ondan hiç ayrılmam bunları da düşünmek zorunda kalmam  ::)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İnş kalmassın,kalmyız..:)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Bedenimiz aslında düşüncelerimizin ürünüdür..Duygu ve düşüncelerimizin dogasının,bedenimize ait fiziksel oluşumunun ,onun yapısı vbe işleyişi üzerine ne derece etkili oldugunu tıp alanlarındaki hasta tedavi uygulamalarında görmeye başladık...
BU GÜZEL YORUMUN İÇİN TEŞEKKRLER PERİCİM...BENDE KATILIYORUM BU DÜŞÜNCENE...O ZAMAN BU İNSANLARIN DÜŞÜNCELERİNİ BU KADAR DEĞİŞTİRİP KİŞİLİKLERİNE YANSITAN ŞEY NEDİR? ???

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
bence hayata yeniden dönüşün verdiği psikolojik travma iyi yönde yada kötü yönde