Kadına 7 Tür Şiddet Uygulanıyor

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Kadına 7 Tür Şiddet Uygulanıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,161 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Kadına 7 Tür Şiddet Uygulanıyor
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ölüdeniz
K

Kristal

Kadının İnsan Hakları Projesi'nin (KİHP) bilgilerine göre, kadına karşı uygulanan şiddet türleri şöyle sıralanıyor...

Fiziksel şiddet: Tokat, tekme, yumruk, dayak atmak, bıçak, silah gibi aletlerle saldırmak.

Duygusal şiddet: Kadını küçümsemek, kendisine özgüvenini yitirmesine yol açmak, aşağılayıcı sözler söylemek, kendisini ruh hastası olarak görmesini sağlamak, yemeği yere dökmek, eşyaları kırmak gibi.

Ekonomik şiddet: Kadının çalışmasına izin vermemek, harçlık vermemek ya da kısıtlamak, kadının parasını elinden almak, ailenin geliri konusunda bilgi vermemek.

Cinsel şiddet: Kadını istemediği cinsel davranışlara zorlamak, tecavüz etmek gibi.

Tehdit etmek: Dayak ya da ölümle tehdit, terk etme tehdidi, intiharla tehdit.

Çocuğu kullanma: Kadının çocuklar konusunda kendini suçlu hissetmesine yol açmak, çocuklarını kullanarak tehdit edici mesajlar yollamak gibi.

İzole etmek: Kadının hareket özgürlüğünü kısıtlamak, ailesi ya da arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek, sık sık kıskançlık nedeniyle kavga çıkarmak.

alıntı

K

Kristal

Kadınlar üzerine küresel gerçekler

• Kadınlar dünya işgücü toplamının yüzde 45'ni oluşturmasına rağmen, yoksullukla yaşayan 1.2 milyar kişinin yüzde 70’i kadınlardır.

• Kadınlar, ekonomik olarak geri kalmış birçok ülkede olağanüstü kötü koşullarda çalışmak zorunda kalıyor, haftada 60-90 saat çalışmak zorunda bırakılıyor.

• Kadınlar, tarım dışı sektörlerde dünya ölçeğinde ortalama erkeklerin elde ettiği ücretin yaklaşık yüzde 75 oranında kazanıyor.

• Dışsatım İşleme Bölgeleri'nde çalışan toplam 27 milyon işçinin yüzde 90'ını kadınlar oluşturuyor. Bu kadın işlerin çoğunluğunu ise 16-25 yaş grubu oluşturuyor. Bu bölgelerde çalışma yasaları çoğu kez geçersiz ve işçi hakları askıya alınmış durumda.

• Gelecek 10 yıl içinde, sanayileşmiş ülkelerdeki kadınların yüzde 80'ni ve tüm dünyada kadınların yüzde 70'i ev dışında çalışmak zorunda kalacak.

• 20 yıl içinde 41 gelişmekte olan ülkede kırsalda yaşayan yoksul kadınların sayısındaki artışın, yoksul erkeklerden yüzde 17 daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.

• Dünyadaki 900 milyon okuma yazma bilmeyen arasında kadınların oranı 2 kat daha fazladır.

• Demir eksikliği anemisi kadınları erkeklerden 2 kat daha fazla etkilemektedir.

• Her yıl yarım milyon kadın, gebeliğe karşı komplikasyonlardan gereksiz yere ölmektedir.

• Aynı işte çalışan erkeklerden kadınlar yüzde 30- 60 daha az ücret almaktadırlar.

C

catzilla

Kadının İnsan Hakları Projesi'nin (KİHP) bilgilerine göre, kadına karşı uygulanan şiddet türleri

Allah, bunları yapan hasta ruhlu insanlardan cümlemizi korusun.... :(

Paylaşımın için, teşekkürler arkadaşım.

K

Kristal

Üzücü olan  eğitimli kişilerinde şiddet yanlısı  olmaları.
Kişilik kaybı  toplumun her kesiminde zararlı etkisini gösteriyor.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
dilimin ucunda söylenecek çok fazla cümle var ama sadece teşekkür ediyorum...
ne acı bir gerçek :(

Ö

ölüdeniz

Şiddetin her türlüsüne karşıyım.Ve her zaman söylediğim bişey vardır.güçsüz olana gücünü göstermek o insanın acizliğidir.ve o insanları kınıyorum TEŞEKKÜRLER

Ö

ölüdeniz

crnkcclr' Alıntı:
dilimin ucunda söylenecek çok fazla cümle var ama sadece teşekkür ediyorum...
ne acı bir gerçek :(
Özeline girdiğim için özür dilerim.söylenecekleri burda yazmasanızda kendi kaleminizdeki yazılarınızdan bunu çok iyi anlıyorum.hayat işte  her şeye rağmen devam ediyor.