işte erkekler ve kadınlar arasındaki farklar

  • Konbuyu başlatan okyanusya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde okyanusya tarafından oluşturulan işte erkekler ve kadınlar arasındaki farklar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,215 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı işte erkekler ve kadınlar arasındaki farklar
Konbuyu başlatan okyanusya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ergenlik sivilcesi: Erkeklerin sivilce sorunu daha fazladır. Bu da daha çok testosteron hormonundan kaynaklanmaktadır. Bu hormon yağ bezlerini uyarır ve derideki gözeneklerin tıkanmasına, dolayısıyla da sivilceye neden olur.

Vücut kokusu: Erkeklerin vücut kokusu kadınlardan çok daha güçlüdür.

Saldırganlık: Erkekler kadınlardan daha saldırgan olup bedensel güç kullanımına daha eğilimlidirler. Bunun açıklaması da testosterona bağlanmaktadır. Buna karşılık kadınlar kelimelerle saldırır ve savaşırlar.

Spor: Spor konusunda erkekler kadınlardan daha hızlıdır ancak kadınlar daha dayanıklıdırlar.

Kan: Erkeklerde 4.5, kadınlarda 3.6 litre kan vardır. Erkek kanı daha koyu kıvamlıdır, bir damlasında 1 milyon kan hücresi vardır. Toplam olarak erkeklerde 1 santimetreküp kanda 5 milyon alyuvar vardır, bu da kadınlara kıyasla yüzde yirmi fazlalık demektir. Erkeklerin tansiyonu da kadınlardan yüksektir: 140/88. Bu değer kadınlarda 130/80'dir.

AIDS: Her dört AIDS hastasından sadece biri kadındır. Nedeni ise kadınların baskın olan X kromozomundan iki tane taşımasıdır. Çünkü bir sağlıklı, bir hasta gene sahip olsalar bile sağlıklı gen hasta gene baskın çıkar ve hasta değil taşıyıcı olurlar. Erkeklerde ise Y geni hastalıklı X genini baskılayamaz.

Yüzme yeteneği: Kadınlar derilerinin altındaki yağ tabakası nedeniyle daha iyi yüzerler.

Yaş dönümü: Kadınlar menopoz döneminde ateş basması, uykusuzluk, şişmanlama, gece terlemeleri ve vajina kuruluğu gibi belirtiler yaşarlar. Erkekler andropoz denen yaş döneminde hemen hemen hiçbir bedensel belirti yaşamazlar.

Vücut ısısı: Erkeklerin vücut ısısı kadınlardan daha yüksektir.
Su: Erkek vücudunun yüzde 60-70'i sudan ibarettir. Kadın vücudundaki su oranı ise yüzde 50-60 arasındadır.

İskelet: Erkeklerin omuzları daha geniş, kolları ve bacakları daha uzun, kemikleri daha ağır, eklemleri de daha büyüktür. Buna karşılık kadınların kalça kemikleri daha geniş, eklemleri daha esnektir.

Ses telleri: Kadınların ses telleri daha kısa olduğundan sesleri daha tizdir.

Vücudun ağırlık noktası: Omuz ve kalça iskeletleri farklı olduğundan, kadınların ağırlık noktası erkeklerinkinden daha aşağıdadır.

Duyu organları: Kadınların işitme ve koklama duyuları daha güçlüdür. Buna karşılık erkekler ışığa karşı daha hassastır. Erkek gözü ayrıntıları daha iyi seçer.

Enerji harcaması: Erkekler hareketsiz halde, vücudun metrekaresi başına ortalama 39,5 kalori yakarlar. Kadınlar ise 37 kalori. Erkeğin günlük kalori ihtiyacı 2700 kalori, kadınınki 2000 kaloridir.

Yağ: Erkeklerde kadınlarınkinin yarısı kadar yağ dokusu vardır. Kadınlarda yağ dokusu vücudun yüzde 27'sini oluştururken, bu değer erkeklerde yüzde 15'tir. Kadın vücudunda erkeklerden 3,5 kg daha fazla yağ vardır. Yağ, erkeklerde karın bölgesinde toplanırken kadınlarda daha çok kalça, baldır ve göbekte yoğunlaşır.

Hastalıklar: Erkekler hayatları boyunca kadınlardan ortalama 40 gün daha az hastalanırlar.

Dirsek: Kadınlar erkeklere kıyasla kollarını dirsekten 6 derece daha fazla açabilirler.

Kromozomlar: Erkek ve dişilerde toplam 46 kromozom vardır. Bunların yarısı babadan, yarısı anneden gelir. Bu 46 kromozomun içinden iki tane cinsiyet hormonu vardır ki; bu erkekte XY, kadında XX olarak bulunur.

Saçlar: Kadınların saçları daha sık ve daha dirençlidir. Saç kökleri iki milim daha derinde olduğu için erkeğinki kadar çabuk dökülmez.

Deri: Erkeklerin toplam 1,8 metrekare, kadınların 1,6 metrekare derileri vardır. Kadını derisi daha ince ve kuru, bu yüzden de daha hassastır. Erkekte ter bezleri ve deri altı yağ bezleri daha fazla olduğundan derisi yağlıdır ve daha çok terler.

Akciğerler: Erkeklerin akciğerleri kadınlarınkinden yüzde 50 daha geniş hacme sahiptir.

Yemek: Aynı kilodaki kişilerden, erkekler kadınlardan daha çok yemek ihtiyacı duyarlar; çünkü metabolizmaları daha hızlıdır.

Antikorlar: Kadınlar daha çok antikor üretirler, bu yüzden de erkeklere kıyasla bakteri ve virüs hastalıklarına daha seyrek yakalanırlar.

Ağlamak: Kadınlar erkeklerden 5 kat fazla ağlarlar. Genellikle de saat 19.00-22.00 arası.

Beyin: Erkek beyni yüzde 14 daha ağırdır. Buna karşılık kadınlarda iki yarım küre arasındaki iletişim daha iyidir.

Safrakesesi taşı: Kadınların yüzde 20'sinde, erkeklerin yüzde 8'inde safrakesesi taşı oluşur.

Kalp atışı: Erkeklerin kalbi daha büyüktür ve daha yavaş çarpar: Dakikada ortalama 72. Bu değer kadınlarda 80'dir.

Gelişme: Buluğ çağına kadar kızlar erkeklerden daha hızlı büyürler (10'a 8 oranında). Erkek çocuklar 14-15 yaşları arasında gelişmeye başlarlar ve 20 yaşına kadar bu büyüme gerçekleşebilir. Kız çocukları en hızlı 12-13 yaşları arasında gelişirken 17-18 yaşında bu gelişme durur.

Sıcaklık duyarlılığı: Kadınlar kalın yağ dokuları nedeniyle soğuğa daha dayanıklıdırlar.

Yaşlanmak: Erkekler kadınlardan daha hızlı yaşlanırlar. 55 yaşındaki bir kadın bedensel gücünün yüzde 90'ına sahiptir. Oysa aynı yaştaki bir erkek gücünün sadece yüzde 70'ine sahiptir. 35 yaşındaki bir erkeğin damar sistemi 50 yaşındaki bir kadınınkine eşdeğerdir. Buna karşılık kadında sadece cilt daha ince olduğundan çabuk yaşlanıp kırışır. Kadınlar yaşlanma olayını psikolojik olarak erkeklerden çok daha kolay kabullenirler.

Kaslar: Erkekler kadınlardan yüzde 50 oranında fazla kas gücüne sahiptir. Buluğ çağında erkeklerde kas hücrelerinin sayısı 20 misli, kadınlarda 10 misli artar. Erkekler kadınlardan üçte bir oranında daha güçlüdürler.

Buluğ: Erkekler buluğ çağını 10-15, kadınlar 9-14 yaşları arasında yaşarlar.

Yaşam süresi: Erkeklerin ortalama omrü 71,5 yıl, kadınların 78 yıldır.

Bacaklar: Erkeklerin bacakları daha uzun ve kaslıdır. Bu yüzden kadınlardan daha hızlı koşar, daha uzağa zıplarlar.

Vücut ölçüleri: Erkek ortalama 175 cm boyunda ve 73,5 kg ağırlığındadır. Göğüs çevresi 98,5cm , beli 80,4cm'dir. Kadın ortalama 160 cm boyunda olup 61,2 kg'dir. Göğüs çevresi 90,1; kalça genişliği 96,5 cm; beli 74,3 cm'dir.

Adem elması: Gırtlaktaki adem elması adlı çıkıntı sadece erkeklere hastır.

Solunum: Erkekler dakikada ortalama 16 kez soluk alıp verir. Kadınlar ise dakikada 20-22 kez soluk alıp verir. Her iki cinsin günde soludukları miktar ise aynı olup 12 bin litredir.

ekolay.net ' ten alıntıdır.

 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
çok güzel ve bilmediklerimi kastederek ilginç bilgiler teşekkürler damacana.
 
O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
rica ederim,
aslında daha çok vardı da damacanam biraz müstehcendi RTÜK kapatmasın diye sildim onları ;D
 
E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
özelliklerimizi ögrenmiş olduk, saolasın Okyanusya ;)
 
P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
teşekkürler okyanusyacığım ilginçti..
 
B

bıldırcın

EVET,ERKEKLER GÜÇLÜ!

Erkeklerin kas ve kemik yoğunluğu kadınlarınkinden bir buçuk misli fazla. Çünkü, erkeklerin kaslarında sertleştirici ve güçlendirici laktik asit üreten beyaz lifler var. Bu yüzden de kadın atletlerin performansları erkeklere göre yüzde 10-18 düşük. Erkeklerin omuzlarının üzerinde dört yüz kilodan fazla ağırlık kaldırma yeteneği var.

KADINLAR DAHA UZUN SOLUKLU

New Scientist adlı bilim dergisinin araştırmasına göre kadınlar daha soluklu. Araştırmayı yapanlar buna örnek olarak Manş Denizi'ni geçme yarışında İrlandalı kadın yüzücünün,yarışan tüm erkekleri geçmesini gösteriyorlar.

ERKEKLER GÖRSEL YETENEK TESTLERİNDE BAŞARILI

New York Rockfeller Üniversitesi'nden Bruce Mc Ewen'in iddiasına göre; beyin hücreleri erkeklik hormonu olan testosteronla uyarılıyor, büyüyor, daha farklı özellikler geliştirmesine neden oluyor. Erkeklerde, anne karnındayken 3-6 ay arasında ve doğumdan hemen sonra, 10 ya da 11 yaşlarında olmak üzere üç kez testosteron hormonu artış gösteriyor. Bu yüzden erkek çocuklar yaşıtları olan kızları, görsel yetenek testlerinde, üç boyutlu objelere dayalı matematik testlerinde geride bırakıyorlar.

KADINLAR SÖZEL YETENEKTE ÜSTÜN

Fransa'da yapılan bir araştırmaya göre, kız öğrenciler, "Benim tek kızkardeşimin oğlunun halası kim," türündeki mantıksal bağların içeriğini ölçen sözel yetenek testlerinde başarılı olmuşlar.

KADINLAR DAHA ÇOK KONUŞUYOR!

Kadın ve erkek beyinleri konuşma noktasında farklı. Konuşma kapasitesinin kadın beyninin her iki bölümünde yer aldığı, erkek beyninin ise sol bölümle sınırlı olduğu saptandı. Yapılan araştırmalara göre, sol yarım kürede oluşan travma ve yaralanmalar sonucu, erkekler konuşma yeteneklerini kadınlara göre 3 kat fazla yitirmişler.

ERKEKLER DİNLEMİYOR!!!

Toronto Üniversitesi'nden Psikolog Knetteh Dion'un bir araştırması, erkeklerin ikili ilişkilerde zamanlarını dinlemekten çok konuşarak geçirdikleri saptamış. Kadınlar erkeklere göre daha çok soru soruyor, daha çok konu üretiyor ama yine bir başka araştırmaya göre erkeklerin 4/3'ü yeni tanıştıkları bir kadınla sohbet ederken söz kesiyor.

KADINLAR DAHA SAĞLIKLI DAHA UZUN ÖMÜRLÜ

Bütün dünyada kadınların ömürleri erkeklere göre daha uzun.

ERKEKLER RENK KÖRÜ

Erkeklerdeki X hormonu renk körlüğü, hemofili, miyopluk gibi hastalıklara neden olurken, kadınlardaki östrojen hormonu, pek çok hastalıktan koruyor.

ERKEKLER STRESE KARŞI DAYANIKSIZ

Kadınlar stres durumlarında daha yavaş tepki veriyorlar, sanılanın aksine daha soğukkanlılar. Erkekler ise strese karşı geçici önlemlere ya da radikal önlemlere başvuruyorlar. İntihar edenlerin yüzde 75'i erkek. Fransa'da yapılan bir araştırmaya göre 10 erkekten 1'i günde 9 kadeh ve daha fazla içki içerken, bu oran kadınlarda yüzde 5.

ERKEKLER YÖN DUYGUSUYLA YER BULUYOR,KADINLAR İŞARETLE

Erkeklerin yön duyguları kadınlara göre daha gelişmiş, kadınların ise nesnel hafızaları. Erkekler aradıkları adresi yön duygusuyla, kadınlar ise "Bilmem ne marketinden sağa sapınca, yeşil boyalı evin yan sokağı," gibi işaretlerle.

bianet kadının penceresi
 
T

tera_1032

bilgiler için tesekkür ben bazılarını bilmiyorduummm iyi oldu
 
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Kesinlikle öyle..  :) Teşekkürler paylaşım için..
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
KADINLAR DAHA ÇOK KONUŞUYOR!
Bilimsel olarak bunun nedeni açıklandı; Ostrojen fazlalığı!

Erkekler aradıkları adresi yön duygusuyla, kadınlar ise "Bilmem ne marketinden sağa sapınca, yeşil boyalı evin yan sokağı," gibi işaretlerle.
Pratik düşünce tarzı.
Aklıma Bir Demet Tiyatro'da Yılmaz Erdoğan'ın annesi geldi:) Evden çıkıp Belediye otobüsü ile kızkardeşinin evine gidecek ama ev halkı panikte; "Kaybolursun!", diyorlar.
"Asla kaybolmam, ineceğim durağın önünde hep duran bir simitçi var."
Ve kayboluyor!
Simitçi durak değiştirmiş. :)
Aman aklınızda tutacağınız mekanlar sabit mekanlar olsun. :)

Teşekkürler bıldırcın.

 
Üst