İş yeri sorunlarından biri, mobbing...

  • Konbuyu başlatan AttRiB_Tr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde AttRiB_Tr tarafından oluşturulan İş yeri sorunlarından biri, mobbing... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,617 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İş yeri sorunlarından biri, mobbing...
Konbuyu başlatan AttRiB_Tr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan altyy
A

AttRiB_Tr

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
ist
İş yerimde yalnızım!    E-posta
Wednesday, 28 February 2007
Duygusal saldırı... Ayrımcılık... Örgütsel yıldırma... Özellikle Amerika ve Almanya’da son senelerin en dikkat çeken konularından biri olan “mobbing”, Türkiye’de henüz üstüne fazla düşülmeyen bir olgu. Öyle ki, uzmanlar bu kelimenin tam karşılığı konusunda fikir birliğine bile varmamış
Konu hakkında yoğun araştırmaların yapıldığı Amerika ve Almanya’nın dışında dünyanın hemen hemen her yerindeki iş yerlerinde bu tarz bir davranış şeklinin olduğu kabul ediliyor.
Mobbing hakkındaki araştırmaları zora sokan şey, kurbanların başlarına gelenlerin tümünü ifade edememesi ve tavır alan grubun davranışlarını başta bilinçli olarak yapmaması...
Mobbingde en ilginç nokta, bireyi dışlayan grubun verdiği zararın farkında olmaması ve genelde tüm olanların suçlusu olarak kurbanın “uyumsuzluğunu” görmesi. Dolayısıyla davranışlarının sanki onlara karşı takınılan tavır yüzünden aldıkları bir önlem olarak görüyorlar. Öte yandan, baştan beri dışlanmış olan kurban, maruz kaldığı şeyleri tanımlamakta ve ifade etmekte zorlanıyor.
Ne yapılabilir?
Doğruyu söylemek gerekirse, Türkiye’de daha tanımı konusunda bile bir anlaşmaya varılmamış ve fazla araştırma yapılmamış olan bu konu hakkında bir çözüm üretmek çok zor. Daha doğrusu, soruna çözüm olması adına atılan adımların işe yarayabilmesi için, öncelikle sorunun adının konması ve teşhis edilmesi gerekiyor. Ancak tüm dünyada kurumlarda yüzyılın bu kitlesel rahatsızlığından kurtulmak için alınan önlemler ve iyileştirici çalıştırmalar bulunmakta. Bunlar arasında en yaygın kullanılan ve hemen hemen her örgüt için uygulanabilir özellikte olanların birkaçı şöyle:

    *
      Örgüt içi statü ve görev dağılımı gibi hassas konularda belirsizliklere yer verilmemesi, her şeyin tanımının ikilemlere sebep olmayacak şekilde açık yapılması mobbingin doğmasına engel teşkil edecek bir ortam sağlanmasına yardımcı olur.
    *
      Örgüt içi iletişimde dürüstlük ve içtenlik kavramlarının kaybolmaması, zayıfsa güçlendirilmesi gerekir.
    *
      Şikayet ve performans değerlendirme mekanizmalarının olabildiğince sağlıklı çalışmasına özen gösterilmelidir. Böylece adaletsizlik olduğu inancına dayalı mobbing hareketlerinin önüne geçilebilir.
    *
      İşe alım süreçlerinde adayların yeterliliklerine bakılırken, kişilik özelliklerine ve duygusal zekalarına da önem verilmeli, iş ortamında sorun çıkaracak kişilik özellikleri olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bu noktalarda titiz davranılırsa, duygusal saldırı, dışlama, ayrımcılık gibi iş ortamını cehenneme çevirecek talihsizliklerden olabildiğince kaçınılacaktır.
insankaynaklari.com 
KAYNAK: mobbingturkiye.com

Bunu buraya iletmemin nedeni bir başlangıç yapabilmek.
Çünki, zaman icerisinde bu mobberlerle mucadele etmek isteyenlet organizasyon icerisinde muhalif bir grup olusturup, organizasyonda etik dışı yontemlerin uygulandığı safların cok sert cizildigi, yeni gelenlerin ise bunlardan birini secmesinin zorunlu kılındıgı kamplar olusturabilir. Bu da o organizasyonun hayati olmayan noktalardan baslayıp kritik nboktalarında iş kilitlenmesine yol acabilir. Tabii kimse bir cehennemde calısmak istemez, hele ki batması ve zarar etmesi muhtemelern kacınılmaz olan bir yerde hamil olmak istemez.
Bu konularda buldugunuz yazıları, görüleri ve görüşleriniz belirtirsek, çalışma hayatına başlayacaklara ve bu durumda olup da bunun farkında olmayanlara, bir yol gostermiş olabiliriz.
Hadi herkes döksün eteklerini ;)
 
A

AttRiB_Tr

Kullanıcı
19 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
ist
İş yerinde yada okulda birileri sizle devamlı ugrasmadı mı?
birileri devamlı laf sokmadı mı?
sizi sikayet edenler olmadı mı?
kendisini overek sizin hak ettiginiz işi olanlar olmadı mı?
2-3 kişi ortaklasa hareket ederek digerlerini saf dısı bırakmak istemedi mi?
bunları yaşamayan insan yoktur. Demek istedigim bu konu hakkında biraz bakının.
Gecmişte yada gelecekte bakmadıgınıza, mucadele yollarını ogrenmediginize pişman olmayın.
Bu onuda illa madur olmak gerekmez, buna sebep olmak, musaade etmek, yada yapmak da bir deneyimdir.
 
B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
haklısın güzel bir konuya değinmişşin ben sağlık sektöründeyim ve iç ilişkiler çok bozuk eminim diğer sektörler içinde de böyle problemler yaşanmakta umarım herşeyin daha güzele gider mobbingturkiye.com
 
Üst