İş Hayatında Özgüven

  • Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan İş Hayatında Özgüven başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,656 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İş Hayatında Özgüven
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan didem12
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Öz güven eksikliği, iş hayatında genellikle çekingenlik, risk alamama, büyük düşünememe, yetki verememe, sorumluluk alamama, kaygı, stres, kendini ifade edememe, gerginlik, topluluk karşısında konuşamama, ikna kabiliyetinin azlığı gibi sıkıntılara yol açar.

Yüz koyunu otlatabilecek özgüvene sahip bir çobana, on koyun verirseniz, o çoban on koyunu çoğaltarak yüz koyuna çıkarır, on koyun otlatabilecek bir çobana yüz koyun verirseniz o çoban gergin, stresli kaygılı olduğu gibi kaybede kaybede koyun sayısını ona indirir.

Aynı bilgi ve beceriye sahip iki kişiye birer işletmenin yöneticiliğini teslim etseniz, öz güveni yüksek kişi, başarısını nasıl artıracağını, işini nasıl geliştireceğini, yeni olarak neler yapması ve ne gibi projeler üretmesi gerektiğini düşünür, yani kendisini geliştirmeye odaklanır, öz güveni yüksek olan kişi, içinde güçlü bir motivasyon, umut ve gelişimcilik duygusu hisseder, işinden ve hayattan zevk alır, dengeli bir şekilde işini geliştirir.

Öz güveni eksik kişi ise, zarar vermeye odaklıdır, beyninde iflas ve zarar görüntüleri vardır, kaygılıdır, gergindir, streslidir, umutsuzdur, büyük düşünemez, yeni projeler üretemez, risk alamaz, cesur davranamaz, kişiye yetki veremez, çünkü kendisine güvenmediği için başkalarına da güvenemez detaylarda boğulur.

Öz güven, arabanın motoru gibidir, motor ne kadar güçlü ise verimde o kadar artar, kişide özgüven ne denli yüksekse, başarıda o ölçüde gelir.Her insanın mükemmel bir özgüven güç potansiyeli vardır. Fakat bu potansiyel çocuklukta aşırı eleştiri, negatif tecrübeler, iflas, aldatılmalar, baskılar gibi sebeplerle özgüveni azaltır. Negatif telkin ve tecrübeler iç dünyamıza yerleştiği için kişi kendi kendine ne kadar çok “güvenmeliyim” dese, o kadarda kendisine güvenmesi çok zordur ve uzun zaman alır.

İş dünyasında sık karşılaştığımız özgüvenle yakından ilgili bir sıkıntı da, aşırı ego ve hırstır. Egosu kabarmış gururlu insan, hayata olaylara insanlara vs objektif bakamaz. Egosu kabarmış kişi: * işlerini usulüne uygun takip edemez.* İşlerde terslik olursa çözmek yerine bağırıp çağırmayı tercih eder* tabir-i caizse “çabuk gaza” gelir. Mantığıyla değil egosuyla karar verir, egoyla birlikte hırsta olursa, hesapsız işlere girer, etrafındaki insanların uyarılarını dikkate almaz.

Hırs yelkenliyi götüren rüzgara benzer; rüzgar az olursa yelkenliyi götürmez, çok olursa yelkenliyi devirir.

Genellikle hırsla motivasyonu karıştırırız, motive olmuş kişide mantık dengededir, kişi tatlı bir heyecan hisseder üretkendir, aşırı hırslı kişi ise gergindir objektif bakamaz alternatif düşünme becerisini zorlaştırır çok çalışır, az üretir, işin kötü yanı bu kişiler egolarının ve hırslarının farkında değillerdir ve kolay kolay kimse onlara egolarını göstermeye cesaret edemez.

Öz güven geliştirmek için neler yapmak gerekir ?
Kendinizi sevmeniz kendinizle barışık olmanız kendi değerinizin farkında olmanız size güç verir, sizi motive eden açık net ve kesin hedeflerinizin olması size güç verir, geçmişteki hatalarınıza tecrübe ve eğitim gözüyle bakmanız size güç verir.

Kendimizi kendimizle ya da rakiplerimizle kıyaslamak yerine geçmişteki kendimizle kıyaslarsak yani ne kadar mesafe kat ettiğimize bakarsak kendimizi daha güçlü hissederiz.

Kişi yeterince kendi ile barışamıyor, güçlü yönlerini göremiyor, zayıf yönlerini görmekten kaçıyor, hedef belirlemekten çekiniyor, geçmişteki kötü tecrübelerin etkisinden kurtulamıyor ve kendisini hep başkaları ile kıyaslıyorsa iç dünyasında sınırlamalar var demektir.

Böyle bir durumda sorun oldukça ilerlemiş demektir kişinin iç dünyasına girerek oradaki sorunları gidermek bir uzmanın işidir.

Alıntıdır..
 
A

ayben

Teşekkürler Didem tekrardan bu da gayet güzel bir paylaşım ki özgüven kazanmak için çok iyi bir yerdesiniz ;) :)

Araya sitemizi eklemeyi unutmuşlar...

Özgüven kazanmak için kendinigeliştir.com' a girip paylaşımları ve konuları takip edip uygulamaya çalışın ;)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aslında bu yazıyı genel olarak bir özgüven eksikliği olarak eklemedim. İş hayatına yeni giren arkadaşlarımız vardır mutlaka (benim gibi) ve de o işyerinde çoktandır çalışan iş arkadaşları..!

Gereksiz davranışlar içinde bulunurlarya çoğu zaman, bazen öyle bir noktaya gelirsinki; "yok ya ben yapamayacağım galiba" dersin. Kabullenememeleri, belki kıskançlıkları, öğrenmemen için aslında anlatması gereken şeyleri anlatmamaları..vs. Ama aslında sorun sende değil onlardadır..
Ben de bunu görebilmemiz adına ekledim bu yazıyı..
 
A

ayben

Kesinlikle haklısınız benimde iş hayatımda ilk tecrübem ve yapmaman gereken hatalarda bulunmuşumdur.
Bu her zaman başkaları yüzünden olmaz insan kendine inanmalı önce. Ondan sonra ardından gelen kuru gürültüleri dinlememeli ki ilerlesin.
Tabi kendine destek olmak isterken köstek olannlarda çıkar işte bu yüzden insan tabir-i caizse açık göz olmalı, uyanık davranmalı ki o zaman kanıtlasın kendini.
İşte özgüven heryerede iş ilişkilerinde olsun, sosyal yaşantısında olsun kısacası hayatının her alanında insanda tam olması gereken bi erdemdir diye düşünüyorum ben.
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aslında farklı şeylerden bahsediyoruz.
Ben kimse yüzünden hata yapmadım. Aksine herşey çok iyi gidiyor,müdürlerimle de çok iyiyim. Sorun yaratan çevremdeki insanlar. Ama bu bile her şirkette olur bundan eminim. O yüzden çok umursamıyorum. Çok önemli değil onların yaptıklar, söyledikleri..Ben kendimi biliyorum ne de olsa tanıdıkça da vazgeçeceklerdir..

Teşekkür ederim ilgin için Ayben!
 
M

mankavi

didem ister inan ister inanma aynı şeyleri bende şuanda yaşıyorum. iş hayatına yeni atıldım ve tam senin dediğin gib çekemiyorlar seni kıskantıkları için senin psikolojini bozmaya çalışıyorlar ama patronla aram çok çok iyi çünkü adam gerçeği biliyor. yukardaki yazın çok hoşuma gitdi tam şu andaki durumumu anlatıyor okuyunca biraz daha sert olmalıyım diye düşündüm
(çünkü bu zamanda doğrusu bu ) paylaşımın için teşekkürler
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:)
Evet ama işi biraz daha öğrendikten sonra yapmalısın bunu bence.. Birşeylere hakkın olsun, senin için kötü birşeyler söylenmesi durumlarına izin vermemiş olursun.
 
K

Kristal

Her insanın mükemmel bir özgüven güç potansiyeli vardır. Fakat bu potansiyel çocuklukta aşırı eleştiri, negatif tecrübeler, iflas, aldatılmalar, baskılar gibi sebeplerle özgüveni azaltır. Negatif telkin ve tecrübeler iç dünyamıza yerleştiği için kişi kendi kendine ne kadar çok “güvenmeliyim” dese, o kadarda kendisine güvenmesi çok zordur ve uzun zaman alır.
Çocuk yetiştirmenin önemi birkez daha su yüzüne çıkıyor.
Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler Didem.
 
didem12

didem12

Kullanıcı
27 Kas 2009
En iyi cevaplar
0
0
Balıkesir
yararlı bir yazı olmuş tşk bende de özgüven eksikliği var ama telafi etmeye çalışıyorum elimden geldiğince
 
Üst