Kişisel Gelişim Eğitimi

İş Görüşmelerinde Başarının sırları

  • Konbuyu başlatan demir170
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde demir170 tarafından oluşturulan İş Görüşmelerinde Başarının sırları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,962 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı İş Görüşmelerinde Başarının sırları
Konbuyu başlatan demir170
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan demir170
D

demir170

Kullanıcı
3 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İŞ GÖRÜŞMELERİNDE BAŞARININ SIRLARI

Bir iş görüşmesine çağrıldınız. Çekişmenin maksimumda olduğu bir ortamda ve zorlu mülakatların ortaya çıktığı bir dönemde eğer işi almak istiyorsanız cephaneliğinizdeki en iyi silahları kuşanmanız gerekiyor.

İlk olarak kendinize güvenin. Daha sonra kişilik özelliklerinizi ve favori çalışma tarzınızı belirleyin. Bir lider mi yoksa takipçi misiniz? Bir takımın parçası olmak mı hoşunuza gidiyor yoksa yalnız çalışmayı mı seviyorsunuz? Bu işi neden istediğiniz hakkında şüpheleriniz olmasın ve işe ne gibi yenilikler getirebileceğinizi düşünün. Başvurduğunuz işin tanımını dikkatle okuyun. İş için neden en iyisi olduğunuzu açıklayan en az altı özelliğinizi yazın. Tecrübelerinizi anlatın. Şirketi araştırın. İnsan kaynaklarından işinize yarayacak bilgiler isteyin. Orada size iş veya görüşme hakkında bilgi verebilecek bir kaç kişi bulmaya çalışın. Bugünkü ortamın şirketin işlerini etkileyebileceğini dikkate alın. Bir arkadaşınızla daha önceden görüşme için prova da yapabilirsiniz.

İş yetenekleriniz hakkında yalan söylememeye çalışın çünkü genelde iş verenler sizin hakkınızda referanslara başvururlar. Verdiğiniz bilgilerin açık ve tamamen doğru olmasına özen gösterin. Abartılı ifadelerden kaçının. İşi aldığınız takdirde üzerinize fazlaca sorumluluk yüklenmesi de sizin için bir dezavantaj olacaktır.

Eğer bir iş görüşmesine çağrıldıysanız, adayların bulunduğu bir listede olma ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden pozitif olun. Ev ödevinizi yaptığınız düşünülürse gergin olmanız için herhangi bir sebebiniz yok. İmajınız insanları etkilemek için önemli bir faktördür. Uygun şekilde giyinin. Eğer neyin uygun olduğunu bilmiyorsanız şirket içöin çalışan işçileri izleyin. Giyiminizi buna göre ayarlayın.

İş görüşmesinin sonunda ne zaman haberdar edileceğinizi sormak mantıklı olur. Ama maaş tatiller ve imkanlar hakkında çok fazla soru sormayın çünkü bunlar genelde ikinci görüşmede konuşulur. Mülakattan ayrılmadan önce "işi anlatışınızdan çok etkilendim. Benimle görüştüğünüz için teşekkür ederim," gibi akılda kalıcı sözler söyleyebilirsiniz.

Mülakattan ayrılınca neyin iyi neyin kötü gittiğini analiz edin. Gerekirse, iş görüşmesini yaptığınız insana görüşmeyi akıllarında kalıcı hale getirecek ek bir mektup yazın. Kısa ve öz yazmaya çalışın.

CV'nizde asla yalan söylemeyin. İşe alınırsanız ve yalan açığa çıkarsa, dönülmez bir noktaya gelebilirsiniz. Gerçekleri saptırmayın, olduğu gibi yazın. Daha önceki deneyimlerinizi abartarak vermeyin. Neyseniz, o olun. Ancak kendinizi hafife de almayın. CV'niz özgüven yansıtsın.

Eğer işe alınırsanız kabul etmeden önce çalışma koşulları hakkındaki pürüzleri temizleyin. Eğer eski maaşınızla aynı ya da daha az para önerilirse işveren sizi ucuza almak istemiyor, sadece kendinize güveninizi ölçüyor demektir. Bu tuzağa düşmeyin. Kendi gücünüz hakkında bilgiler vererek kendinize güveninizi belli edin. Eğer iş size önerilmediyse ve şirketi sevmediyseniz başarısız olmuş olsanız bile gelcekteki herhangi bir gelişme olursa bundan haberdar edilmek istediğinizi söyleyin.
 
Üst